Zdrowie ze słoiczka
Zdrowie ze słoiczka


Nic nie jest w stanie zastąpić świeżych warzyw i owoców, jednakże nie zawsze mamy do nich dostęp. Dlatego też warto mieć pod ręką susz warzywny i suszone owoce, dzięki czemu nawet zimą można przyrządzić smaczną i pożywną potrawę.


Jak wygląda proces powstawania suszy warzywnych i owocowych?


Suszenie to bardzo popularna metoda utrwalania żywności, dzięki czemu wydłuża się jej przydatność do spożycia. Pamiętajmy o tym, że warzywa i owoce obfitują w wodę, która niestety sprzyja powstawaniu patogenów, odpowiedzialnych za procesy gnilne, przez co świeże plony rolne stosunkowo szybko gniją. Dzięki suszeniu można zredukować do minimum ilość wody w produktach, co z kolei pozwala na zahamowanie rozwoju drobnoustrojów.

Podczas produkowania suszy warzywnych i owocowych sięga się zazwyczaj także po dodatkowe zabezpieczenie w postaci siarczanów. Chociaż pozwala to zachować naturalną barwę owoców, to jednak związki siarkowe często powodują reakcje alergiczne. Innym przykładem konserwantu jest karmel.


Susz warzywny a smak i aromat


Nie jest żadną tajemnicą fakt, że proces suszenia przyczynia się do zmiany struktury, wyglądu i wartości odżywczej produktu. Susz warzywny czy owocowy ma znacznie mniejszą objętość i masę. Jest jednak zaleta tego stanu rzeczy, a mianowicie to, że w mniejszej ilości produktu suszonego znajduje się więcej składników odżywczych.

Jeśli chodzi zaś o smak i zapach suszu warzywnego i owocowego, to są one zazwyczaj bardzo intensywne. Dotyczy to szczególnie suszonej natki pietruszki czy grzybów, których aromat roznosi się po całym mieszaniu podczas gotowania. Ponadto w suszonych owocach znajduje się znacznie więcej kilokalorii, a więc po ich zjedzeniu można liczyć na spory zastrzyk energii.


Czy warto sięgać po susze warzywne i owocowe?


Susz warzywny czy owocowy to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają dostępu do świeżych odpowiedników, a pragną przyrządzić smaczną i zdrową potrawę. Z suszu można przygotować zupy, ciasta, desery, dressingi, farsze do naleśników, nadzienie do pierogów, musli i wiele innych. Z całą pewnością warto po nie sięgać, gdyż mają sporo błonnika oraz zawierają sole mineralne i witaminy.

Zaletą suszonych owoców jest to, że nie ma większego problemu z przygotowaniem ich przed podaniem. Można jeść je w wersji surowej lub zalać wodą, dzięki czemu odzyskają swoją pierwotną formę. Jeśli decydujemy się na gotowe susze, to czytajmy składy na opakowaniach. W niektórych owocach suszonych widnieje informacje, że zawiera azotyny, które niestety wpływają niekorzystnie na nasz organizm. Znacznie lepiej jest tworzyć samodzielnie susze warzywne i owocowe lub wybierać produkty zawierające wyłącznie warzywa czy owoce.

Artykuł powstał we współpracy ze Spółką Ogrodnik S.A.





Chcesz być informowana/y o nowych artykułach?
<< Dołącz do nas TUTAJ >>









Inne artykuły - ( 4 )

Słodkie dzieciństwo - które z popularnych batoników mają najwięcej kaloriiW jaki sposób przechowujemy gotowe kiełki?Miód na odchudzanie, detoks i oparzenia? Poznaj jego wyjątkowe właściwości!Kiełki rzodkiewki

Obwarzanki krakowskie (wersja wałecka) Makowiec - zawijany Chrupiące gofry Rogale Świętego Marcina

Autor tej strony udostępnia przepisy za darmo. Korzystaj więc z nich do woli.
Jeżeli udostępniasz przepis z tej strony podaj jej adres ( www.kielkismaku.pl ) - to zupełne minimum jakie możesz zrobić, aby pokazać, że szanujesz pracę innych.
Jeżeli serwis jest dla Ciebie pomocny poleć go innym - będą Ci wdzięczni.
--- Powrót do wyszukiwania przepisów