przepisy na Thermomix kiełki zdrowa żywność
Instagram przepisy na Thermomix Thermomix facebook kielkismaku
Thermomix inspiracje przepisy

KIELKISMAKU.PL

Strona startowaStrona startowa
WiadomościWiadomości
Nasza czytelnia (do kawki)Nasza czytelnia (do kawki)
KontaktKontakt
Informacje o stronieInformacje o stronie
Inne artykułyInne artykuły
WspółpracaWspółpraca
Polityka prywatnościPolityka prywatności

PRZEPISY THERMOMIX

Wyszukaj przepis ...Wyszukaj przepis ...

JAK HODOWAĆ ...

Szukaj (kiełki informacje)Szukaj (kiełki informacje)

KIEŁKI (jak hodować)

AmarantusAmarantus
BrokułBrokuł
BurakBurak
CebulaCebula
EndywiaEndywia
Fasola adzukiFasola adzuki
Fasola mungFasola mung
GrochGroch
GrykaGryka
KapustaKapusta
Koniczyna czerwonaKoniczyna czerwona
Koper włoskiKoper włoski
KozieradkaKozieradka
Lucerna (Alfalfa)Lucerna (Alfalfa)
RukolaRukola
Rzeżucha (Pieprzyca)Rzeżucha (Pieprzyca)
OrkiszOrkisz
PszenicaPszenica
RzodkiewkaRzodkiewka
Rzodkiew japońska - DAIKONRzodkiew japońska - DAIKON
SłonecznikSłonecznik
SoczewicaSoczewica
SojaSoja
SzpinakSzpinak

LINKI

PartnerzyPartnerzy
Czy wiesz, że ...
Za spożywaniem kiełków przemawiają też liczby!

100 g ugotowanej soczewicy to 1,5 mg witaminy C, zaś 100 g skiełkowanej soczewicy to aż 18 mg wit. C!

Średnio, w skiełkowanych nasionach mamy :
600% więcej witaminy C
300% więcej witamin A i B2
200% więcej witaminy B6
50 % więcej witaminy B5
25 % więcej witaminy PP
20% więcej witaminy B1

W skiełkowanej pszenicy np. mamy dodatkowo:
140% więcej fosforu
150% więcej magnezu
60% więcej wapnia
Zobacz też:Niedoceniane skarby natury - ARONIA
Niedoceniane skarby natury - ARONIA
Aronia - najbliższa kuzynka jarzębiny. Skrywa w swoich owocach pokłady witaminy C, witamin z grupy B, błonnika, beta karotenu, witaminy E, miedzi, manganu czy jodu. Ciemną barwę nadają jej antocyjany.
Do Polski trafiła z Rosji i Skandynawii, gdzie wcześniej w połowie XIX wieku przywędrowała z Ameryki (wtedy nie ze względu na swoje walory zdrowotne a jako roślina dekoracyjna).


Krzew wyjątkowy - wytrzyma mrozy nawet do -40 stopni C, na domiar tego bardzo łatwo dostosuje się do niemal każdej gleby. Kanadyjscy Indianie nazywali ją krwią natury nadając jej niemal magiczne właściwości. Wierzyli, że przywraca młodość. Jak później dowodzili naukowcy nie było to dalekie od prawdy.
Sporo swej niepozornej atrakcyjności aronia zawdzięcza naturalnym barwnikom obecnym także w innych czerwono-fioletowych owocach i warzywach m.in. bakłażanach, czarnych porzeczkach, wiśniach, żurawinie czy winogronach.
Aronia posiada jedną z najwyższych zawartości tego barwnika i jego zdolności antyoksydacyjnych - w 200 gramach jest go mniej więcej 1 gram. Antyoksydanty neutralizują wolne rodniki i ich szkodliwe działanie sprzyjające starzeniu komórek. Dzięki takiemu działaniu przypisuje się jej wiele zalet zarówno dla zdrowia jak i urody.
Poza działaniem odmładzającym badania kliniczne udowodniły też korzystne działanie na układ krążenia. Aronia przyczynia się do wzmocnienia i uelastycznienia naczyń krwionośnych. Poprawia też drożność naczyń włosowatych i reguluje ciśnienie. Ze względu na te cechy zaleca się spożywanie owocu w różnych formach w profilaktyce nadciśnienia tętniczego, miażdżycy czy choroby niedokrwiennej serca, a także przy kruchych naczyniach krwionośnych.
Bogate w antyoksydanty owoce przeciwdziałają nie tylko widocznemu gołym okiem starzeniu się skóry, ale również niszczeniu wszystkich narządów ciała, w tym mózgu.
Kolejnym pozytywnym wpływem aronii na ciało ludzkie jest działanie na wzrok, a zwłaszcza jeżeli myślimy o ostrości widzenia, a także gojenie ran i wspomaganie naturalnej odporności.

Pomaga również zachować prawidłowy metabolizm, reguluje przemiany tłuszczów podczas trawienia, a nawet łagodzi dolegliwości w przypadku chorób wątroby i trzustki.
Często spotykamy się też z informacjami o przeciwnowotworowej mocy tego niezwykle cierpkiego owocu. Badania na zwierzętach wykazały, że jednostki którym podawano aroniowy ekstrakt rzadziej zapadały na nowotwory niż ich towarzysze, którym go nie podawano. Jak to jest w przypadku ludzi - dokładnie tego jeszcze nie wiemy? Na pewno jednak spożywanie aronii nam nie zaszkodzi a w nagrodę możemy liczyć na pozytywne skutki uboczne w postaci innych wymienionych wyżej korzyści zdrowotnych.
Warto więc w przydomowym ogródku wyszukać miejsce na krzew aronii. Szczególnie, że nie ma przy niej większej pracy - krzew jest odporny na choroby i szkodniki, nie wymaga szczególnej pielęgnacji, przetrwa mrozy i co roku będzie obdarowywał nas owocami. W dodatku stanowi nie lada dekorację: wiosną obsypuje się białymi kwiatkami, latem ciemnymi gronami owoców, jesienią jej liście płoną ognistymi barwami. A drogocenne owoce najczęściej zbieramy w sierpniu.

Niechlubny cierpki smak aronia, zawdzięcza dużej zawartości garbników - to natomiast sprawia, że sympatyków jedzenia jej na surowo ma niewielu.
Można ją zajadać prosto z krzaka, ale bardziej popularne sposoby jej konsumpcji to przetworzone ekstrakty w postaci soku, syropu, czy dżemu. Duża zawartość garbników w owocach aronii zapobiega szybkiej fermentacji, dlatego przetwory z jej owoców długo pozostają w dobrej kondycji. W odpowiednim miejscu w lodówce mogą leżakować nawet do kilku tygodni aż doczekają się przetworzenia w siejące zdrowiem ekstrakty.

Jak przetwarzać aronię? ...
Inne artykuły

Kiełki rzodkiewkiCzy kiełki wszystkich roślin nadają się do spożycia? Pigwa - niedoceniany owoc z mojego ogródka

Osoby, które czytały ten artykuł przeglądały też:

Crumble z jabłkami i orzechamiTarta budyniowa z owocami (Thermomix)Waniliowe mleczko z nutą czekolady na biszkopcie

Autor tej strony udostępnia przepisy za darmo. Korzystaj więc z nich do woli.
Jeżeli udostępniasz przepis z tej strony podaj jej adres ( www.kielkismaku.pl ) - to zupełne minimum jakie możesz zrobić, aby pokazać, że szanujesz pracę innych.
Jeżeli serwis jest dla Ciebie pomocny poleć go innym - będą Ci wdzięczni.

>>> Powrót do wyszukiwania przepisów