Agroturystyka dla gości aktywnych
Agroturystyka dla gości aktywnych
Do uprawiania turystyki aktywnej i kwalifikowanej z elementami ekstremalnymi niekoniecznie jest niezbędny urozmaicony, górzysty lub pagórkowaty, teren. Chociaż są to bardzo istotne atuty, podobnie jak nadmorskie czy przyjeziorne położenie gospodarstwa agroturystycznego. Ponadto większość gości polskich gospodarstw agroturystycznych pragnie spędzić swój pobyt aktywnie, choć niekoniecznie dokonując wyczynów ekstremalnych.


Oferta, która przychodzi... sama

To prawda, położenie gospodarstwa agroturystycznego nierzadko niejako wymusza opracowanie konkretnej oferty dla turystów aktywnych lub zwolenników turystyki kwalifikowanej. Nie sposób przecież jest nie skorzystać z możliwości, jakie daje rzeka będąca jednocześnie szlakiem kajakowym albo kiedy gospodarstwo jest położone w pobliżu jezior wykorzystywanych przez żeglarzy.

W tym drugim wypadku idzie już nie tylko o umożliwienie żeglarzom cumowania, noclegów i posiłków. Pojawiły się już bowiem na Jeziorach Mazurskich pływające platformy będące smażalniami świeżych ryb. Bywa że tawerny w prywatnych przystaniach żeglarskich są jednocześnie miejsce spotkań motocyklistów.

Również położenie decyduje nierzadko o ustawieniu prywatnych punktów widokowych. Niektóre gospodarstwa położone w pobliżu skalnych klifów umożliwiają uprawienie gościom sportów wspinaczkowych.

Konkretnymi przykładami mogą być zabytkowe nieużywane (i wysokie) wiadukty, gdzie uprawiane są skoki na bungie. W ofercie sprzętowej na terenach górskich i pagórkowatych mogą się sprawdzić lotnie lub motolotnie.

Część gospodarstw wykorzystuje możliwości uprawiania sportów zimowych, udostępniając gościom konkretny sprzęt. I są to nie tylko narty, ale również skutery śnieżne.

Oferta niekoniecznie zależna od warunków geograficzno-przyrodniczych

Mamy w Polsce przykłady poszerzenia oferty agroturystycznej, gdzie tereny jałowe zostały niejako adaptowane pod konkretną działalność. Przykładem może być północno-wschodnia polska lub nawet mazowieckie, gdzie na dużych areałach pojawiło się wiele sztucznych stawów, z których mogą korzystać turyści, miłośnicy wędkarstwa.

Nawet po jednym ze stawów w Szeskich Wzgórzach można popływać motorową gondolą lub starą wojskową amfibią, które jednocześnie może pełnić rolę sceny podczas festynów. Na poczekaniu tam się serwuje świeżą rybę, którą tuż po złowieniu smaży się nad ogniskiem na głębokim tłuszczu.

Przykładów kierowania oferty agroturystycznej w stronę zwolenników turystyki aktywnej jest coraz więcej, bowiem można mówić w tym aspekcie o pewnej modzie.

Zapraszamy do gospodarstwa Konstantów

Inne artykuły - ( 3 )

Wyciskarka do owoców - jaką wybrać?Hiszpańskie ciasto na stole i już czujemy wiosnęWszyscy o śliwkach wiedzą dużoCzęsto zadajesz sobie pytanie - jak przyprawiać kasze?

Osoby, które czytały ten artykuł przeglądały też:

Mini pączki z serka ricottaCzworaczek - chleb pszenno-żytniBułeczki hamburgeroweCrumble ze śliwkami

Autor tej strony udostępnia przepisy za darmo. Korzystaj więc z nich do woli.
Jeżeli udostępniasz przepis z tej strony podaj jej adres ( www.kielkismaku.pl ) - to zupełne minimum jakie możesz zrobić, aby pokazać, że szanujesz pracę innych.
Jeżeli serwis jest dla Ciebie pomocny poleć go innym - będą Ci wdzięczni.

>>> Powrót do wyszukiwania przepisów