Makowców magiczny czas... |
Zjedzenie surowego maku, wypicie mleczka wyciśniętego z zielonej makówki lub naparu z makowin to były sposoby na zaśnięcie, uśmierzenie bólu, wprowadzenie w stan odurzenia.
Według starożytnych Greków kwiaty maku porastały brzegi rzeki Lete - rzeki zapomnienia, która wyznaczała granicę między światem żywych i umarłych. Mak wiązano ze śmiercią i bogiem snu Morfeuszem, królową podziemi Demeter oraz Dionizosem, który winem upijał ludzi do nieprzytomności, a jego głowę zdobiła korona, w którą wplecione były makówki.
Legendy chrześcijan głoszą, że maki wyrosły tam, gdzie w ziemię wsiąkały krople krwi ukrzyżowanego Chrystusa. Według innych opowieści Matka Boska miała jeść kutię - potrawę z maku, pszenicy i miodu - w dniu narodzin swojego syna. Jeszcze dziś na kresach wschodnich nie ma tradycyjnej wieczerzy wigilijnej bez tego dania.
Jak podają źródła jeden z kucharzy z pałacu w Wilanowie upiekł struclę makową z wizerunkiem ukochanej żony króla Jana III Sobieskiego. Królowa Marysieńka była tak zachwycona wyglądem i smakiem strucli, że obsypała piekarza zaszczytami i pieniędzmi. Dla króla Stanisława Augusta cukiernicy przygotowywali makowce o długości ponad dwóch metrów, które musiało dźwigać kilkoro kucharczyków.
Strucle z ciasta półfrancuskiego, krucho-drożdżowe, drożdżowe, zawijane rulony, plecione wieńce i kołacze, rogaliki, bułeczki, czy makowiec japoński - wybór rodzajów i form makowców jest ogromny. Każda gospodyni ma swój sprawdzony przepis, ale dobre makowce wychodzą tylko wówczas, gdy użyjemy najlepszych składników.
A więc - do makowca zapraszamy!
Autor tej strony udostępnia przepisy za darmo. Korzystaj więc z nich do woli.
Jeżeli udostępniasz przepis z tej strony podaj jej adres ( www.kielkismaku.pl ) - to zupełne minimum jakie możesz zrobić, aby pokazać, że szanujesz pracę innych.
Jeżeli serwis jest dla Ciebie pomocny poleć go innym - będą Ci wdzięczni.
--- Powrót do wyszukiwania przepisów