Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?
Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?
W pewnych okolicznościach proteza zębowa staje się konieczna, gdy własne zęby przestają funkcjonować lub po prostu je tracimy. Może się tak zdarzyć, jeśli zęby są już tak bardzo uszkodzone, że nie da się ich już naprawić.
Dzieje się tak w wyniku próchnicy jako choroby zębów spowodowanej przez bakterie próchnicy, choroby dziąseł (zapalenie dziąseł), paradontozy związanej z chorobami przyzębia lub innymi urazami zębów. Często możemy zęby stracić w wyniku niefortunnego wypadku. Właśnie protetyka stomatologiczna służy przywróceniu uszkodzonego uzębienia za pomocą protez. Szczęka jest tutaj uzupełniana protezą częściową lub też w skrajnych przypadkach całkowitą.


Ma to tę wielką zaletę, że naturalna szczęka pacjenta pozostaje nienaruszona, co pozwala uniknąć wszelkich dodatkowych powikłań. Leczenie w zakresie protez zębowych nie jest wbrew pozorom sprawą drugorzędną, ani nie jest to szczególnie łatwa dziedzina stomatologii. Protetycy stomatologiczni są specjalistami w zakresie protez całkowitych i częściowych, napraw takich protez i ich czyszczenia, a także montowania szyn kruszących i wybielających itp. Protetyk stomatologiczny to zawód, który wymaga zatem wielu specjalnych umiejętności. Po uzyskaniu dyplomu protetyk zajmuje się metodami protetycznymi i materiałami dentystycznymi oraz jest specjalistą w dziedzinie protez ruchomych. To właśnie do jego zadań należy dobranie odpowiedniego koloru zęba, jego kształtu oraz położenia w zależności od indywidualnej potrzeby danego pacjenta. W tym celu pobiera on różne rodzaje wycisków uzębienia i wykonuje najpierw modele brakujących zębów, po czym wykonuje protezy stałe. Oprócz tego wykonuje on takie elementy, jak korony, mostki dentystyczne, nakładki na zęby oraz aparaty ortodontyczne, a także szyny. Może on także wykonywać implanty zębowe.


Do jego zadań zalicza się również wszelkie prace montażowe w tym zakresie. Wysoko wykwalifikowani protetycy pracują przeważnie nie samodzielnie, ale w zespole ekspertów, a ich umiejętności są, wbrew pozorom, niezwykle ważne dla opieki stomatologicznej pacjentów, ponieważ wszelkie braki w uzębieniu mogą być szczególnie niebezpieczne dla ogólnego stanu zdrowia pacjentów oraz ich właściwego samopoczucia.Inne artykuły - ( 7 )

Pigwa - niedoceniany owoc z mojego ogródkaKiełki rzodkiewkiCzy kiełki wszystkich roślin nadają się do spożycia? Musli na zdrowie

Osoby, które czytały ten artykuł przeglądały też:

Sernik pod czekoladową kołderkąMajonez domowyNapój pomarańczowo-cytrynowySernik gotowany z musem z owoców borówki

Autor tej strony udostępnia przepisy za darmo. Korzystaj więc z nich do woli.
Jeżeli udostępniasz przepis z tej strony podaj jej adres ( www.kielkismaku.pl ) - to zupełne minimum jakie możesz zrobić, aby pokazać, że szanujesz pracę innych.
Jeżeli serwis jest dla Ciebie pomocny poleć go innym - będą Ci wdzięczni.

>>> Powrót do wyszukiwania przepisów