Pierogi
Pierogi


Polska kuchnia pokochała pierogi. Od lat są one naszą specjalnością kulinarną. Zachwycają turystów przyjeżdżających do Polski. Polacy również chętnie zabierają przepisy na nie wyjeżdżając do innych krajów. Tak też rośnie polska sława pierogów.


Robiły je nasze prababcie, babcie, mamy, a teraz robi je nasze pokolenie, ponieważ są niezwykle smaczne. Dziś trudno ich nie spotkać na polskim stole.




Chcesz być informowana/y o nowych artykułach?
<< Dołącz do nas TUTAJ >>



Powszechne przekonanie - zarówno wśród Polaków, jak i cudzoziemców, że pierogi to typowe danie kuchni staropolskiej, nie jest to do końca prawdą.

Nie bójmy się powiedzieć, że ojczyzną pierogów są Chiny. Na europejskie stoły - a precyzyjnie mówiąc, włoskie - zostały przywiezione przez Marco Polo. Do Polski zaś, chiński pomysł gotowania pierogów, a rzadziej ich pieczenia lub smażenia dotarł dopiero w XIII wieku dzięki biskupowi Jackowi Odrowążowi, który zakosztował ich podczas pobytu w Kijowie.

Na dowód tej chińskiej linii pochodzenia pierogów mamy do dziś panujący tam zwyczaj witania Nowego Roku talerzem pierogów (Jiao ze). Jak mówi tradycja - te ze słodkim nadzieniem przynoszą lekkie życie, z orzechami - obfity rok. Nic więc nie pozostało jak przygotowanie kilkunastu smaków i zastawienie stołu.
Będzie to stół do restauracji marzeń nie tylko Polaków, cudzoziemcy bardzo chętnie skorzystają z takiej propozycji.


Pierogi pod swoją nazwą zadomowiły się w polszczyźnie dopiero w XVII wieku. Według słownika Aleksandra Brucknera to jedyna u nas pozostałość z prasłowiańskiego słowa "pir" oznaczającego biesiadę - oraz bardziej specyficznie - nazwę ciasta obrzędowego. Niegdyś pierogi pieczone i podawane były tylko z okazji świąt. A każde święto miało swój różniący się nie tylko kształtem, ale i farszem pieróg. Duże pierogi weselne - kurniki - o wielu nadzieniach, ale zawsze z dodatkiem kurzego mięsa, knysze - pierogi żałobne znane ze styp, kolatki - pieczone w styczniu na początku Nowego Roku na pamiątkę pogańskiego święta "Kolady".
Spotkać można też było regionalne rodzaje pierogów, które powiązane były z różnymi regionami Polski. Tak też: hreczuszki - przyrządzane z mąki gryczanej oraz sanieszki i socznie - słodkie pierożki pieczone najczęściej z okazji imienin pojawiały się na polskich stołach.


Dziś pierogi w najróżniejszych rodzajach: na słono i na słodko, duże i małe, gotowane i pieczone, podawane z różnymi dodatkami w Polsce spotkasz wszędzie.







Inne artykuły - ( 1 )

Zdrowie za grosz, czyli własna hodowla kiełkówKiełkiSmaku to kuchenne eksperymenty - odkrywanie nowych smaków i zaskakujących kombinacji...Pięknie podano do stołu. Kiełki pomogą ozdobić Twoje śniadanie.Kiełki w słoiku - to bajecznie proste

Sałatka hiszpańska Pizza (szybka) Niezły kwiatek na śniadanie - stokrotka Ciasteczka czekoladowe z nutą mięty

Autor tej strony udostępnia przepisy za darmo. Korzystaj więc z nich do woli.
Jeżeli udostępniasz przepis z tej strony podaj jej adres ( www.kielkismaku.pl ) - to zupełne minimum jakie możesz zrobić, aby pokazać, że szanujesz pracę innych.
Jeżeli serwis jest dla Ciebie pomocny poleć go innym - będą Ci wdzięczni.
--- Powrót do wyszukiwania przepisów