przepisy na Thermomix kiełki zdrowa żywno¶ć
Instagram przepisy na Thermomix Thermomix facebook kielkismaku
Thermomix inspiracje przepisy

KIELKISMAKU.PL

Strona startowaStrona startowa
Wiadomo¶ciWiadomo¶ci
Nasza czytelnia (do kawki)Nasza czytelnia (do kawki)
KontaktKontakt
Informacje o stronieInformacje o stronie
Inne artykułyInne artykuły
WspółpracaWspółpraca
Polityka prywatno¶ciPolityka prywatno¶ci

PRZEPISY THERMOMIX

Wyszukaj przepis ...Wyszukaj przepis ...

JAK HODOWAĆ ...

Szukaj (kiełki informacje)Szukaj (kiełki informacje)

KIEŁKI (jak hodować)

AmarantusAmarantus
BrokułBrokuł
BurakBurak
CebulaCebula
EndywiaEndywia
Fasola adzukiFasola adzuki
Fasola mungFasola mung
GrochGroch
GrykaGryka
KapustaKapusta
Koniczyna czerwonaKoniczyna czerwona
Koper włoskiKoper włoski
KozieradkaKozieradka
Lucerna (Alfalfa)Lucerna (Alfalfa)
RukolaRukola
Rzeżucha (Pieprzyca)Rzeżucha (Pieprzyca)
OrkiszOrkisz
PszenicaPszenica
RzodkiewkaRzodkiewka
Rzodkiew japońska - DAIKONRzodkiew japońska - DAIKON
SłonecznikSłonecznik
SoczewicaSoczewica
SojaSoja
SzpinakSzpinak

LINKI

PartnerzyPartnerzy
Czy wiesz, że ...
Zielona herbata i temperatura zaparzania.
Pamiętaj! Najbardziej istotnym elementem podczas parzenia zielonej herbaty jest temperatura wody - nie możesz jej dopu¶cić do wrzenia. Ta delikatna herbata, inaczej niż czarna, wymaga niższej temperatury. Je¶li woda będzie zbyt gor±ca jej słodkawy smak zamieni się w gorycz. Idealna temperatura wody do parzenia zdrowej i smacznej zielonej herbaty powinna zawierać się w przedziale 60-85 st. Celsjusza.
Zobacz też:Czy z tej m±ki będzie chleb?
Czy z tej m±ki będzie chleb?
M±ka - jeden z podstawowych składników wszelkiego rodzaju potraw i wypieków. Bez niej ciężko pomy¶leć o nale¶nikach, makaronach, chlebach, bułkach i ciastach. Dzi¶ możemy wybierać i przebierać w¶ród wielu rodzajów, typów i grubo¶ci przemiału. Mnogo¶ć jednak ma też swoje minusy - nie zawsze wiemy, który rodzaj zastosować do danego wypieku czy potrawy. Poniżej postaramy się usystematyzować m±ki i podpowiedzieć do czego je stosować.
Najbardziej znane i najczę¶ciej używane to m±ka pszenna i żytnia. W Polsce to najpopularniejsze m±ki chlebowe. Zrobisz z nich też np. zakwas na żurek.


Spotkać możesz też inne m±ki - najczę¶ciej stosowane jako dodatki do wypiekanych chlebów i jako składnik wielu innych potraw. Mowa tutaj o m±kach: owsianej, orkiszowej, gryczanej, jęczmiennej, jaglanej, kukurydzianej, sojowej i ziemniaczanej.

W zależno¶ci od grubo¶ci przemiału i stopnia oczyszczenia wyszczególnić można też różne typy m±ki. Z wewnętrznej czę¶ci ziarna otrzymamy delikatn± i bielsz± m±kę. W ciemnych m±kach razowych oprócz bielma znajdziemy również rozdrobnione zewnętrznej warstwy. Takie mniej oczyszczone m±ki s± bogate w cenne dla zdrowia składniki (błonnik i minerały).


Do czego stosować dan± m±kę?


M±ka pszenna - najpopularniejsza w Polsce dostępna jest w kilku typach.
Im oznaczenie typu niższe, tym lepsza będzie ona do lekkich wypieków. Najniższe, oznaczone numerem 400 i 450 to m±ka tortowa jest doskonała do pieczenia lekkich ciast biszkoptowych, a także nale¶ników. Kolejna - oznaczona jako typ 500 (np. poznańska, wrocławska) ma szerokie zastosowanie. Można j± ¶miało wykorzystać do: pieczenia ciast o zwartej strukturze (np. kruchych, półkruchych, parzonych, francuskich i półfrancuskich. M±ki te dobre również będ± do nale¶ników, omletów, makaronów, klusek, pierogów, kopytek i knedli. Zagę¶cisz nimi również zupy i sosy.


Wyższe typy jak 550(m±ka luksusowa) i 650 przydadz± się do innych wypieków. 550-tka polecana jest do ciast na drożdżach, racuchów czy p±czków. Dobrze się sprawdzi też jako składnik różnych klusek. 650-tka będzie dobr± baza do cięższych ciast ciast (jak pierniki, miodowniki). Z powyższych m±k dobrze wypiekać będ± się też bułki. Sprawdz± się również w roli zasmażek do potraw.

Najwyższe typy: 750 (chlebowa), 1400 (sitkowa), 1850 (graham), 2000 (razowa, ¶rutowa chlebowa), oraz m±ka z pełnego przemiału typ 3000. Stosowane s± najczę¶ciej do wypieku chlebów na zakwasie.


W¶ród m±k żytnich:

- jasna m±ka żytnia typ 580 (np. do makaronów),

- m±ka pytlowa typy 650 i 720 (na bułki)

- wyższe typy m±ki żytniej 800, 950, 1400 (sitkowa), 1850 (starogardzka) czy 2000 (razowa), to przede wszystkim m±ki chlebowe.Przy wypiekaniu chleba m±ki możemy mieszać aby uzyskać odpowiedni± receptur±. Należy tylko pamiętać aby do pieczywa wypiekanego przy udziale drożdży stosować zdecydowan± przewagę m±ki pszennej (zawieraj±cej gluten) typu 550-650. Inne wyższe typy stosować jako dodatek w drożdżowych recepturach lub wypiekać przy udziale zakwasu (np. żytniego).


Więcej słów o m±kach...


M±ka pszenna - najbardziej rozpowszechniona m±ka. Oprócz pszenicy miękkiej któr± wykorzystuje się do produkcji m±ki, istnieje też pszenica twarda (durum), która po zmieleniu służy do produkcji m±ki makaronowej.


M±ka żytnia - razem z m±k± pszenn± jest najpopularniejsz± z m±k. Z m±ki żytniej powstaje smaczny, ciemny chleb (najczę¶ciej na zakwasie). Często jest też mieszana z m±k± pszenn± - dla wzbogacenia smaku pieczywa.


M±ka ryżowa - powstaje z br±zowego ryżu, lekko słodkawa. To również m±ka bezglutenowa. Stanowi podstawę makaronu i papieru ryżowego.


M±ka jęczmienna - była wykorzystywana przed spopularyzowaniem uprawy pszenicy. Obecnie jest mało popularna ciasta wychodz± ciężkie i zbite. Obecnie służy jako dodatek wzbogacaj±cy smak pieczywa.


M±ka gryczana - powstaje z nasion gryki. Lekko gorzkawa o zabarwieniu szaro-br±zowym. Używana m.in. do ciasta na bliny, nale¶niki oraz podobnie jak jęczmienna wzbogaci smak pieczywa. Ważne jest też, że nie zawiera glutenu.


M±ka kukurydziana - powstaje z ziaren kukurydzy. Jest żółta, miałka lub ziarnista.
Może zawierać znikome ilo¶ci glutenu, zwykle ł±czona z m±k± pszenn±.


M±ka z prosa - jedna z najstarszych m±k. Jest bardzo bogata w białko, witaminy i sole mineralne. Zwykle "zdrowe" pieczywo, zawiera wła¶nie tak± m±kę. Jest bardzo uboga w gluten.


M±ka owsiana- dodana do wypieków wzbogaci ich aromat. Ma kremowy kolor i lekko orzechowy smakiem. Zawiera ¶ladowe ilo¶ci glutenu.


M±ka sojowa - miałka, o lekkim posmaku migdałów. Bogata w białko, uboga w skrobię. Dodaj do chleba aby opóĽnić jego czerstwienie.


M±ka z orkiszu - dawnej bardzo popularna, utraciła sw± popularno¶ć i obecnie powoli powraca do łask. Idealnie nadaje się do pieczenia.


M±ka grochowa - mniej znana m±ka bezglutenowa, powstaje z przemiału grochu.M±ka amarantusowa - łatwostrawna, bezglutenowa. ¦wietna dla wegetarian. Stosowana często w poł±czeniu z innymi m±kami bezglutenowymi.
Inne artykuły

Kontuzje a rehabilitacja sportowaMusli na zdrowieJak wyhodować kiełki w domu?

Osoby, które czytały ten artykuł przegl±dały też:

Krem czekoladowy nie tylko do tortówWielkanocna rolada schabowaJego wysoko¶ć czekoladowo-cukiniowy

Autor tej strony udostępnia przepisy za darmo. Korzystaj więc z nich do woli.
Jeżeli udostępniasz przepis z tej strony podaj jej adres ( www.kielkismaku.pl ) - to zupełne minimum jakie możesz zrobić, aby pokazać, że szanujesz pracę innych.
Jeżeli serwis jest dla Ciebie pomocny poleć go innym - będ± Ci wdzięczni.

>>> Powrót do wyszukiwania przepisów