Pijana zakonnica (przepis na Thermomix)

Popularne frazy: -> pijana zakonnica, ciasto do kawy, ciasto z bitą śmietaną, przepis na termomiks, z alkoholem, przepis na thermomix, pijana zakonnica w thermomixie



Pijana zakonnica (przepis na Thermomix)
 Pijana zakonnica (przepis na Thermomix)
 
 

Obserwuj co trafia pod nóż -> Dołącz tutaj


Składniki:

BISZKOPT (na tortownicę prostokątną 18x28cm)
- 4 jajka
- szczypta soli
- 110 g cukru
- 80 g mąki (typ 450)
- 30 g mąki ziemniaczanej

ROZTWÓR NA BISZKOPT
- 120g przegotowanej gorącej wody (ok. 3/4 szklanki)
- 100g masła
- 1 łyżka kakao
- 25g czekolady gorzkiej
- 80g cukru
- 70-150 ml - mocnego alkoholu

MASA
- 0,6 litra mocno zimnej śmietanki kremówki 30%-36%
- spora łyżka żelatyny (rozpuszczona w małej ilości wody i wystudzona)
- 2 płaskie łyżki cukru pudru
- 1 kokosowy batonik (np. princessa lub inny tego typu batonik) pokruszony do śmietany na końcu ubijania.

POSYPKA
- 1 kokosowy batonik (np. princessa lub inny tego typu batonik) pokruszony na wierzch ciasta.


Chcesz być informowany o nowych inspiracjach na Thermomix
<< Dołącz do grupy VIP >>

Pijana zakonnica (przepis na Thermomix)


Przygotowanie w Thermomix



BISZKOPT
(najlepiej upiec go dzień wcześniej przed przygotowywaniem ciasta)

1. Rozgrzać piekarnik do temperatury 170 stopni C
2. Tortownicę (tutaj przepis na prostokątną 18cm x 28 cm) wyłożyć papierem do pieczenia (tylko dno - boków niczym nie smarować, ani nie wykładać papierem, bo biszkopt wyrośnie nam nierówno).
3. Odważyć mąkę i kakao (można przesiać je przez sito). Odłożyć do miseczki.
4. Dokładnie oddzielić białka od żółtek.
5. Upewnij się, że naczynie miksujące jest idealnie suche i czyste. Zanieczyszczenia w szczególności tłuszcz zniweczy całą Twoją pracę.
6. Załóż motylek. W czystym i suchym naczyniu miksującym przy pomocy motylka ubić białka ze szczyptą soli na sztywną pianę (4 min. | obr. 3-4). Nie zmniejszać obrotów dodać stopniowo cukier i ubijać jeszcze (ok. 2 min. | obr. 3-4). Ubita piana powinna być bardzo sztywna i lśniąca.
7. Zmniejsz obroty na poziom 3, dodaj stopniowo po jednym żółtku i ubijaj dalej (ok. 1 min. | obr. 3). Na koniec dodaj mąki i bardzo delikatnie wymieszaj (30-40 sek. | obr. 1).
8. Piec w 170 st. C około 40 min. (lub do suchego patyczka).
9. Ciasto powinno wyrosnąć przynajmniej na wysokość 4 cm
10. Po upieczeniu wyjmij ciasto z piekarnika i upuść je na podłogę z wysokości ok. 50-60 cm.


Dla zminimalizowania nieprzyjemnych efektów dźwiękowych podłóż na podłogę koc "Rzucić ciastem o ziemię" można i drugi raz... jeśli pierwszy rzut sprawi nam wielką frajdę. Po tym fakcie wkładamy ciasto ponownie do piekarnika i pozostawiamy je tam przy uchylonych drzwiczkach do całkowitego wystygnięcia.
11. Po wystudzeniu wyjmij ciasto z formy (boki biszkoptu zawsze oddzielamy nożem od formy dopiero jak biszkopt będzie wystudzony)
Mamy gotowy podkład biszkoptowy.
12. Gdy biszkopt trochę przestygnie końcówką łyżki drewnianej zrób otwory do połowy wysokości co 4 cm na całej powierzchni ciasta.

PRZYGOTOWANIE ROZTWORU NA BISZKOPT

1) Gorącą wodę, masło, czekoladę, cukier, kakao umieść w naczyniu miksującym. Łączymy składniki i rozpuszczamy ( 3-4 min | temp. 50 stopni | obroty 2 )

Jeżeli ktoś dojdzie do wniosku, że szybciej mu pójdzie w rondelku - można też rozpuścić składniki w rondelku w kąpieli wodnej.

Do rondla wlej ok. pół szklanki wody i gotuj na wolnym ogniu. Masło, wodę, kakao, czekoladę i cukier przełóż do metalowej miski, następnie umieść ją na rondlu. Delikatnie mieszaj aby się połączyły i roztopiły składniki.



2) Do roztworu dodaj mocny alkohol. Przestudzonym roztworem zalej biszkopt, tak aby trafił w otworki wcześniej w nim wykonane. Pozostaw do przestygnięcia.

PRZYGOTOWANIE MASY

1) Rozpuść płaską łyżkę żelatyny w jak najmniejszej ilości ciepłej wody. Musi się dokładnie rozpuścić. Pozostaw do przestygnięcia.

2) Bardzo dobrze schłodzoną śmietanę 30-36% (optymalna temperatura 5-6 stopni C.) Zakładamy motylek. Wlewamy śmietanę do czystego i dobrze schłodzonego naczynia miksującego. Dodajemy łyżkę cukru pudru i ubijamy (bez nastawiania czasu, obroty 3). Jeżeli to możliwe (gdy nie chlapie) nie przykrywaj otworu w pokrywie.

3) Podczas ubijania (po ok. 1 min. ubijania) dodajemy rozpuszczoną i przestudzoną żelatynę. Nadal ubijamy i obserwujemy. Nie ma genialnej receptury ile trzeba ubijać - trzeba obserwować i zakończyć ubijanie w chwili gdy uzyskamy pożądaną konsystencję. Uwaga - zbyt długie ubijanie przerobi nam śmietanę w masło.

4) Do ubitej śmietany dodajemy jeden rozkruszony batonik kokosowy. Po czym delikatnie mieszamy. ( 10 sek. | obr. 2). Gotowe! Wyjmij motylek i krem przełóż na wcześniej przygotowane ciasto.

5) Wyrównaj powierzchnię kremu i posyp drugim rozkruszonym batonikiem kokosowym. Zawiń szczelnie tortownicę z ciastem folią i umieść w lodówce na 3-4 godziny.

6) Kroimy w kostkę i podajemy.



przepis na thermomix tort pijana zakonnica




WSKAZÓWKI:

# Podkład biszkoptowy najlepiej upiec dzień wcześniej.

Smacznego!




Podoba się przepis?
Chcesz być informowany o nowych inspiracjach na Thermomix
zostaw nam kontakt << Dołącz do nas TUTAJ >>

Sprawdziłaś/eś przepis? Wyszło super?
Wyślij nam zdjęcie swojego dzieła ... umieścimy je na stronie.
Aby wysłać zdjęcie dołącz je do maila na adres: kielki@smaku.pl
Życzymy smacznego i czekamy na Twoją fotkę!


Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi ...
Autor: kielkismaku.pl
Koncentrat i dżem z pigwy lub pigwowca Focaccia Czizkejk Makowiec japoński

Codzienne wyjazdy Holandia Belgia Niemcy


Autor tej strony udostępnia przepisy za darmo. Korzystaj więc z nich do woli.
Jeżeli udostępniasz przepis z tej strony podaj jej adres ( www.kielkismaku.pl ) - to zupełne minimum jakie możesz zrobić, aby pokazać, że szanujesz pracę innych.
Jeżeli serwis jest dla Ciebie pomocny poleć go innym - będą Ci wdzięczni.
--- Powrót do wyszukiwania przepisów



Redakcja poleca: Kiełki brokuła


Kiełki brokuła (Brassica) zawierają bardzo duże ilości sulfofranu, dzięki czemu wykazują silne działanie przeciwnowotworowe. Warto wiedzieć, że zawartość sulfofranu w kiełkach jest 20 do 30 razy większa niż w dojrzałej roślinie.
Ponadto kiełki brokuła pomagają obniżyć ciśnienie krwi, zapobiegają chorobom układu krwionośnego i udarom mózgu, a także dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów wzmacniają układ odpornościowy i nerwowy.

Badania wskazują również na to, iż zawarte w kiełkach brokuła substancje antybakteryjne zwalczają szczepy bakterii Helicobacter pylori, których obecność w organizmie zwiększa ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak zapalenie żołądka typu B (mogące prowadzić do powstania nowotworu) i wrzody trawienne.

Są też jednym z najbardziej znanych skoncentrowanych źródeł glukozynolanów, takich jak glukorafanina. Ta ostatnia jest szczególnie obecna w kiełkach brokułów. Wykazano, że, glukozynlany pomagają podnieść próg wrażliwość na insulinę i obniżać poziom cukru we krwi.

Należy pamiętać też, że najlepszym sposobem na pobranie jak największej ilości składników odżywczych jest delektowanie się kiełkami brokułów najlepiej w stanie surowym.

Kiełki brokuła to pierwszy kandydat do surówek i kanapek - pikantne w smaku.
Najwięcej sulfofranu znajduje się w młodych, 4-5 dniowych siewkach. Zbyt długie przechowywanie w lodówce powoduje utratę tej cennej substancji, dlatego też najlepiej jest spożywać świeżo wyhodowane kiełki brokuła.

czytaj więcej...


Inne artykuły - ( 4 )

Kiełki soczewicy czerwonejCzy herbatki dla dzieci muszą zawierać cukier? Poznaj ekologiczne propozycje dla niemowlątRanking najlepszych produktów wysokobiałkowych w sklepie BiedronkaCentrum Medyczne w Niepołomicach - kompetencja i zaangażowanie na pierwszym miejscu