Obserwuj co trafia pod nóż -> Dołącz tutajSkładniki na ciasto: Składniki krem: Składniki polewa: |
Przygotowanie w Thermomix
1. W suchym naczyniu miksującym umieść mak i migdały - zemleć ( 30 sek. | obr. 10 ). Przełożyć do innego naczynia (odpowiednio większego, aby później połączyć z ubitą pianą z białek).
2. Odważyć wiórki kokosowe i dodać do maku i migdałów.
3. Włącz piekarnik aby rozgrzał się do 170 stopni. Ciasto biszkoptowe musi trafić zaraz po przygotowaniu wprost do rozgrzanego piekarnika. Przygotuj też formę (ok. 28 x 18 cm.) wykładając od dołu papierem do pieczenia.
4. Naczynie miksujące dokładnie umyć i osuszyć (np. papierowym ręcznikiem).
Założyć motylek. Białka dokładnie oddzielić od żółtek. Białka umieścić w naczyniu miksującym z motylkiem. Dodać odrobinę soli i ubić na sztywną pianę. ( ok. 3-4 mim. | obr. 3.5 )
5. Dalej stopniowo (po łyżce co kilka sekund) dodajemy cukier do ubitej na sztywno piany. Bez pośpiechu. Ciągle ubijamy z założonym motylkiem (ok. 3-4 mim. | obr. 3.5). Po tym czasie zmniejszamy obroty do 3 i dalej ubijamy około 3-4 min. po dodaniu 4 żółtek (również po jednym, bez pośpiechu). Masę biszkoptową delikatnie wyjmujemy z naczynia miksującego i bardzo delikatnie łączymy z wcześniej przygotowanym makiem z migdałami i kokosem. (najlepiej wykonać to ręcznie przy pomocy drewnianej łopatki lub łyżki).
6. Dokładnie i delikatnie wymieszane ciasto biszkoptowe (tylko tak aby dokładnie połączyły się składniki) wylewamy do przygotowanej formy (28cm x 18cm) i pieczemy ok. 35 min. w temp. 170 stopni (ważne aby za mocno nie spiec ciasta bo będzie suche). Po wypiekaniu uchyl drzwi piekarnika i pozwól aby ciasto samo przestygło odrobinę, dalej wyjmij z piekarnika i pozostaw do całkowitego przestygnięcia. Ciepłe nie nadaje się do łączenia z kremem ani do przecinania.
7. Zupełnie przestudzone ciasto przetnij długim ostrym nożem tak, aby powstały dwa podkłady. Zawiń je, aby nie wysychały i przystąp do wykonania kremu. (Podkłady najlepiej przygotować dzień wcześniej, będzie wygodniej kroić i łączyć w całość)
8. Przygotowanie kremu
Załóż motylek. Do naczynia miksującego dodaj wszystkie składniki (oprócz masła) i przygotuj aromatyczny cytrynowy budyń. ( 6,5min. | temp. 100 stopni | obr.2 ) Dobrze przygotowany budyń nie powinien mieć grudek. Jeżeli po przygotowaniu pojawiły się grudki zmiksuj budyń jeszcze przed wyjęciem go z naczynia. Budyń przełóż do miski, dokładnie okryj folią i pozostaw do całkowitego wystygnięcia. W żadnym wypadku nie przygotowuj kremu z ciepłym budyniem (roztopi Ci masło i zepsuje całą wcześniejszą pracę).
9. W naczyniu miksującym umieść miękkie masło. ( 30 sek. | obr. 3 ). Załóż motylek i ubij masło na delikatny krem stopniowo dodając podczas ucierania wcześniej przygotowany budyń ( 2,5 min. | obr. 3 ). Po dodaniu całości zatrzymujemy ucieranie, kopystką zgarniamy z brzegów naczynia krem do środka i ucieramy jeszcze ( ok. 30 sek. | obr. 3 ).
10. Gotowym kremem przekładamy wcześniej upieczone ciasta kokosowo-makowe. (Jeżeli krem będzie zbyt płynny można go umieścić w lodówce na kilkanaście minut przed przekładaniem lub użyć formy w której piekliśmy cisto jeżeli ma wyższy brzeg i składać ciasto w tej formie). Najpierw jeden blat, dalej krem i drugi blat ciasta. Przełożone kremem ciasta i polane polewą z białej czekolady rozpuszczonej w kąpieli wodnej zawijamy w folię i umieszczamy w lodówce na około 3-4h.
Po tym czasie kroimy w kostkę i serwujemy naszym gościom :)
Smacznego!
Autor tej strony udostępnia przepisy za darmo. Korzystaj więc z nich do woli.
Jeżeli udostępniasz przepis z tej strony podaj jej adres ( www.kielkismaku.pl ) - to zupełne minimum jakie możesz zrobić, aby pokazać, że szanujesz pracę innych.
Jeżeli serwis jest dla Ciebie pomocny poleć go innym - będą Ci wdzięczni.
--- Powrót do wyszukiwania przepisów