Przygotowanie w Thermomix
PRZYGOTOWANIE NADZIENIA:
1. W czystym i suchym naczyniu miksującym odmierz 300g białego suchego maku (nie trzeba go sparzać). Zemleć
(45sek. | obroty 10) . Mak przekładamy do innego naczynia.
2. W naczyniu miksującym umieść 100g. orzechów i 100g. oczyszczonych migdałów. Rozdrabniamy
(3 sek. | obroty 5). Rozdrobnione orzechy i migdały przesypujemy do innego naczynia.
3. Do naczynia miksującego wsypujemy 90g. cukru.
( 30 sek. | obroty 10 )
4. Do powstałego cukru pudru dodajemy masę marcepanową (100g.) i 5 połamanych biszkoptów.
( 15 sek. | obroty 5 )
5. Do powstałej mieszanki w naczyniu miksującym dodajemy kolejne składniki:
130g wcześniej przygotowanej mieszanki orzechów i migdałów (to co pozostanie wykorzystasz do posypania rogali po upieczeniu i lukrowaniu), 2 łyżki śmietany 18%, łyżkę miodu, 2 łyżki kandyzowanej skórki z pomarańczy, biały mak wcześniej zmielony. Wyrabiamy masę pomagając sobie kopystką.
(30 sek. | obroty 5).
6. Nadzienie do naszych rogali mamy gotowe. Powinna powstać plastyczna masa.
7. Myjemy naczynie i przygotowujemy je do wykonania ciasta.
PRZYGOTOWANIE CIASTA PÓŁFRANCUSKIEGO:
1. W naczyniu miksującym umieść 30g masła, 230g mleka 3,2% , 30g drożdży świeżych, 45g cukru, łyżkę cukru waniliowego.
( 3 min. | temp. 37 stopni C | obroty 2 ).
2. Dodaj 500g mąki pszennej i 1 jajko, szczyptę soli. Wyrabiamy ciasto.
( 3 min. | Interwał/Kłos )
3. Przygotuj duży arkusz papieru do pieczenia. Na środku formujemy z ciasta prostokąt. Zawijamy w papier do pieczenia i umieszczamy w lodówce na 1h.
4. Po tym czasie wyjmujemy ciasto z lodówki. Rozwijamy papier i rozwałkowujemy je na prostokąt o wymiarach ok. 30 x 15 cm. Krótsze boki prostokąta mają stanowić górę i dół. Na tak rozwałkowanym cieście rozkładamy cieniutkie plasterki masła wprost z lodówki ( 195g ). Podczas rozkładania masła pozostawiamy około 1cm ciasta od góry i od dołu oraz na każdym z boków -

Teraz górną 1/3 ciasta składamy do środka. Następnie dolną 1/3 ciasta przykrywamy wcześniej złożone ciasto. Następnie dokładnie zalepiamy brzegi ciasta i odwracamy je o 90 stopni.



5. Tak złożone ciasto wałkujemy na prostokąt o bokach 15x30cm. Powtarzamy "składanie ciasta na 3". Złożone ciasto zawijamy w papier do pieczenia i folię aby zabezpieczyć przed wyschnięciem. Schładzamy je przez 45 minut w lodówce.

6. Po tym czasie ponownie rozwałkowujemy ciasto w ten sam sposób i składamy ponownie na trzy. Znów umieszczamy w lodówce tym razem na 30 min. (Punkt 6. powtarzamy w sumie trzy razy).
7. Gdy po raz ostatni rozwałkowujemy ciasto i składamy należy je bardzo dobrze zawinąć w papier do pieczenia i folię aby nie wyschło nam. Teraz będzie leżakowało w lodówce minimum 6 godzin. Najlepiej zostawić je na całą noc w lodówce, a kolejnego dnia przystąpić do wypieku rogali.
PRZYGOTOWANIE ROGALI:
1. Ciasto wyjmujemy z lodówki 20 minut wcześniej przed przygotowaniem rogali, aby się ociepliło.
2. Ciasto rozwałkowujemy na duży prostokąt 65x35cm. Prostokąt kroimy na duże trójkąty. Na każdym trójkącie rozprowadzamy masę makową pozostawiając małe marginesy na każdym boku.

3. Zawijamy rogala do 1/3 wysokości. W tym momencie robimy nacięcie po środku zawiniętej części do połowy średnicy i delikatnie je rozchylamy.

Zwijamy rogala do końca.
Tak zawijane są oryginalne rogale świętomarcińskie.
Można też sobie nieco ułatwić, podzielić ciasto na dwie części i z nich rozwałkować 2 koła, podzielić na trójkąty i formować rogale.
4. Uformowane rogale układamy na blaszce w znacznej odległości od siebie, bo jeszcze sporo urosną. Odstawiamy je na około 45 minut do podrośnięcia pod przykryciem w ciepłym miejscu.
5. Podrośnięte rogale smarujemy jajkiem roztrzepanym z niewielką ilością mleka.
6. Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni.
7. Wypiekamy rogale około 25 minut w temperaturze 180 stopni C. Powinny się ładnie zarumienić. Dalej jeszcze ciepłe rogaliki smarujemy przygotowanym lukrem i posypujemy posiekanymi orzechami i migdałami.
PRZYGOTOWANIE LUKRU:
1. Załóż motylek. Umieść składniki w naczyniu miksującym.
(2 min. | obr. 3-4).
WSKANÓWKI:
- zamiast papieru do zawijania ciasta podczas chłodzenia można użyć dużej silikonowej podkładki lub stolnicy silikonowe, w którą wygodnie jest zawijać ciasto.
- lukier powinien być gęsty, tak aby po nałożeniu pod wpływem temperatury z ciepłych rogali rozprowadził się równomiernie po powierzchni.
Smacznego!
Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi ...
Redakcja poleca: Kiełki brokuła
Kiełki brokuła
(Brassica) zawierają bardzo duże ilości sulfofranu, dzięki czemu wykazują silne działanie przeciwnowotworowe. Warto wiedzieć, że zawartość sulfofranu w kiełkach jest 20 do 30 razy większa niż w dojrzałej roślinie.
Ponadto kiełki brokuła pomagają obniżyć ciśnienie krwi, zapobiegają chorobom układu krwionośnego i udarom mózgu, a także dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów wzmacniają układ odpornościowy i nerwowy.
Badania wskazują również na to, iż zawarte w kiełkach brokuła substancje antybakteryjne zwalczają szczepy bakterii Helicobacter pylori, których obecność w organizmie zwiększa ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak zapalenie żołądka typu B (mogące prowadzić do powstania nowotworu) i wrzody trawienne.
Są też jednym z najbardziej znanych skoncentrowanych źródeł glukozynolanów, takich jak glukorafanina. Ta ostatnia jest szczególnie obecna w kiełkach brokułów. Wykazano, że, glukozynlany pomagają podnieść próg wrażliwość na insulinę i obniżać poziom cukru we krwi.
Należy pamiętać też, że najlepszym sposobem na pobranie jak największej ilości składników odżywczych jest delektowanie się kiełkami brokułów najlepiej w stanie surowym.
Kiełki brokuła to pierwszy kandydat do surówek i kanapek - pikantne w smaku.
Najwięcej sulfofranu znajduje się w młodych, 4-5 dniowych siewkach. Zbyt długie przechowywanie w lodówce powoduje utratę tej cennej substancji, dlatego też najlepiej jest spożywać
świeżo wyhodowane kiełki brokuła.
czytaj więcej...