Półkruche rurki z budyniowym kremem

(porcja na około 60-70 szt.)

Popularne frazy: -> przepis na Thermomix, rurki, krem do rurek, deser do kawy, sylwester, na słodko, ciasteczka, ciastka



Półkruche rurki z budyniowym kremem
 Półkruche rurki z budyniowym kremem
 
 

Obserwuj co trafia pod nóż -> Dołącz tutaj


Składniki na ciasto


- 500g mąki pszennej
- 250g masła (zimne z lodówki pokrojone w 2cm kostkę)
- 250g kwaśnej śmietany (18%)
- łyżeczka cukru waniliowego wykonanego w TM
- szczypta soli

Budyń:


- 450g mleka 3,2%
- 100 g cukru
- 20g cukru waniliowego przygotowanego w TM
- 40g mąki pszennej
- 70g mąki ziemniaczanej
- 2 żółtka z jajek kurzych

Krem:


- wcześniej wykonany budyń, wystudzony ale nie bezpośrednio z lodówki
- 300g masła w temp. pokojowej
- 2-3 łyżki masy kajmakowej, krówkowej lub toffi

Dodatki:


- brązowy cukier do obtoczenia rurek przed pieczeniem.


Chcesz być informowany o nowych inspiracjach na Thermomix
<< Dołącz do grupy VIP >>

Półkruche rurki z budyniowym kremem


Przygotowanie w Thermomixie




Ciasto:



1. Ze składników w pozycji "Składniki na ciasto" wyrabiamy ciasto półkruche. (20-30sek.|obr.6)

Zawijamy szczelnie w folię i umieszczamy w lodówce na około 60 min.

Przygotowanie budyniu


1. W czystym naczyniu miksującym umieść motylek. Dodaj: mleko, mąki, cukier waniliowy, cukier i żółtka. Ugotuj budyń nie przykrywając otworu miarką - tak aby swobodnie odparował podczas gotowania. ( 6,5 min. | temp. 100 stopni C, obr. 2 ) Ugotowany budyń przełóż do miski, przykryj dokładnie folią (tak aby dotykała budyniu) i pozostaw do całkowitego wystygnięcia. Jeżeli użyjesz budyniu nawet minimalnie ciepłego do dalszej części przepisu - krem wyjdzie lejący. Ciepły budyń rozpuści masło.


Przygotowanie rurek:



1. Wyjąć ciasto z lodówki. Lekko podsypać mąką i rozwałkować cieniutko (grubość ok. 1 mm.). U mnie do wałkowania używałem małego wałka. Odrywałem po kawałku ciasto, resztę wrzucałem do lodówki, aby nie rozmiękało. Rurki formują się idealnie.

Pokroić (np. nożem do pizzy) w długie paski, o szerokości do 2cm. Foremki do rurek dokładnie posmarować masłem (wystarczy za pierwszym razem, jeżeli robisz kolejną porcję na tych samych foremkach nie trzeba już ponownie smarować masłem.

Nawijać ciasto na każdą z nich rozpoczynając od części węższej, w kierunku szerszej (to dosyć ważne, aby później rurka ładnie wyglądała i pozwalała się łatwo zsunąć z foremki). Górną stronę uformowanej rurki obtoczyć delikatnie w brązowym cukrze i rozłożyć na płasko na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce.

2. Rurki wypiekamy około 15 minut w temperaturze 200 stopni C.(grzałka w piekarniku góra i dół). Rumiane, jasnozłote, upieczone rurki odkładamy na kratkę do całkowitego przestygnięcia, aby później naszprycować je kremem.

Przygotowanie kremu:


Aby przejść do kolejnych kroków musisz mieć zimny budyń i miękkie masło w podobnej temperaturze. (Najgorsza sytuacja to: gdy masło jest cieplejsze od budyniu. Bo wtedy masło na 100% się "zgrudkuje".) Zbyt ciepły budyń rozpuści Ci masło w kremie (trzeba będzie chłodzić krem i ponownie ucierać), a zbyt zimne masło może doprowadzić do zważenia kremu (zważony krem łatwo naprawisz dodając łyżkę lub dwie wrzącej wody podczas ponownego ucierania, gdyby się zważył - więc nie ma strachu.)
Kolejna sprawa to: nie można ubijać też kremu zbyt długo, by tłuszcz się nie oddzielił.

1. W naczyniu miksującym umieść miękkie masło. ( 30 sek. | obr. 3 ). Dalej załóż motylek i ubij masło na delikatny krem maślany stopniowo dodając podczas ucierania wcześniej przygotowany budyń i masę kajmakową ( 2 min. | obr. 3 ). Po dodaniu całości zatrzymujemy ucieranie, kopystką zgarniamy z brzegów naczynia krem do środka i ucieramy jeszcze ( ok. 30 sek. | obr. 3 ).

2. Gotowym kremem przekładamy wcześniej upieczone rurki. (Jeżeli krem będzie zbyt płynny można go umieścić w lodówce na kilkanaście minut przed szprycowaniem rurek). Trzeba mieć jednak na uwadze, to że to jest krem maślany. Przy wyższej temperaturze będzie luźny. Rurki z kremem przechowujemy w lodówce.

Przełożone kremem rurki przykryj folią i umieść w lodówce na około 3h.

Przy wypełnianiu rurek kremem nie ogrzewaj w dłoni szprycy - masło w kremie bardzo szybko się topi. Krem ten jest bardzo delikatny - przez co też bardzo smaczny.

Do szprycowania rurek można oczywiście użyć innych kremów. Bita śmietana z cukrem pudrem i niewielką ilością żelatyny - sprawdzi się bardzo dobrze.


Można też użyć kremu czekoladowego, np. ten pyszny krem do tortów lub kremu, który zapewne znacie z przepisu na pychotkę.

Właściwie każdy Wasz ulubiony krem będzie w rurkach dobry :)

Wskazówki

Kilka słów o poziomie trudności przepisu. Same rurki i ciasto nie powinny przysporzyć trudności. Z ciastem wyjętym z lodówki pracuje się bardzo dobrze gdy podsypiemy je lekko mąką.


Krem jest kapryśny i jeżeli się spieszymy będzie trudno go zrobić poprawnie. Przy takim przepisie jak ten najlepiej całość rozłożyć na dwa dni. Upiec rurki, zrobić budyń. Dalej na spokojnie wykonać krem. Wszystko umieścić w lodówce. Po kilku godzinach napełnić rurki kremem, ponownie umieścić w lodówce - częstować gości najlepiej następnego dnia.

W smaku bardzo dobre, a podane w towarzystwie kawy znajdą wielu zwolenników! Znikają błyskawicznie - dlatego też zdecydowałem się na maksymalną porcję ciasta (powyższym przepisie), jaka mieści się jednorazowo w Thermomix-ie.

Smacznego!



Podoba się przepis?
Chcesz być informowany o nowych inspiracjach na Thermomix
zostaw nam kontakt << Dołącz do nas TUTAJ >>

Sprawdziłaś/eś przepis? Wyszło super?
Wyślij nam zdjęcie swojego dzieła ... umieścimy je na stronie.
Aby wysłać zdjęcie dołącz je do maila na adres: kielki@smaku.pl
Życzymy smacznego i czekamy na Twoją fotkę!


Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi ...
Autor: kielkismaku.pl
RacuPizza - szybki zamiennik pizzy Wytrawne ciasteczka jajeczne z łososiem i chrzanową pianką Najszybsza szarlotka Kruche babeczki orzechowe z czekoladowym kremem

Codzienne wyjazdy Holandia Belgia Niemcy


Autor tej strony udostępnia przepisy za darmo. Korzystaj więc z nich do woli.
Jeżeli udostępniasz przepis z tej strony podaj jej adres ( www.kielkismaku.pl ) - to zupełne minimum jakie możesz zrobić, aby pokazać, że szanujesz pracę innych.
Jeżeli serwis jest dla Ciebie pomocny poleć go innym - będą Ci wdzięczni.
--- Powrót do wyszukiwania przepisów



Redakcja poleca: Kiełki brokuła


Kiełki brokuła (Brassica) zawierają bardzo duże ilości sulfofranu, dzięki czemu wykazują silne działanie przeciwnowotworowe. Warto wiedzieć, że zawartość sulfofranu w kiełkach jest 20 do 30 razy większa niż w dojrzałej roślinie.
Ponadto kiełki brokuła pomagają obniżyć ciśnienie krwi, zapobiegają chorobom układu krwionośnego i udarom mózgu, a także dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów wzmacniają układ odpornościowy i nerwowy.

Badania wskazują również na to, iż zawarte w kiełkach brokuła substancje antybakteryjne zwalczają szczepy bakterii Helicobacter pylori, których obecność w organizmie zwiększa ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak zapalenie żołądka typu B (mogące prowadzić do powstania nowotworu) i wrzody trawienne.

Są też jednym z najbardziej znanych skoncentrowanych źródeł glukozynolanów, takich jak glukorafanina. Ta ostatnia jest szczególnie obecna w kiełkach brokułów. Wykazano, że, glukozynlany pomagają podnieść próg wrażliwość na insulinę i obniżać poziom cukru we krwi.

Należy pamiętać też, że najlepszym sposobem na pobranie jak największej ilości składników odżywczych jest delektowanie się kiełkami brokułów najlepiej w stanie surowym.

Kiełki brokuła to pierwszy kandydat do surówek i kanapek - pikantne w smaku.
Najwięcej sulfofranu znajduje się w młodych, 4-5 dniowych siewkach. Zbyt długie przechowywanie w lodówce powoduje utratę tej cennej substancji, dlatego też najlepiej jest spożywać świeżo wyhodowane kiełki brokuła.

czytaj więcej...


Inne artykuły - ( 4 )

Butelka z wkładem filtrującym - twój towarzysz podczas letnich wypadów!W jaki sposób przechowujemy gotowe kiełki?Czy Twój umysł kłamie? Odkryj tajniki iluzji poznawczych!Czy herbatki dla dzieci muszą zawierać cukier? Poznaj ekologiczne propozycje dla niemowląt