Sok ze śliwek + konfitura śliwkowa

Popularne frazy: -> sok śliwkowy, z śliwek, przepis thermomix, jak zrobić konfitury ze śliwek, dżem ze śliwek, śliwkowy dżem, sok ze śliwek na zimę



Sok ze śliwek + konfitura śliwkowa
 Sok ze śliwek + konfitura śliwkowa
 
 

Obserwuj co trafia pod nóż -> Dołącz tutaj


Składniki:

Sok ze śliwek

- 150g ciepłej wody
- 1800g wypestkowanych śliwek
- ok. 150g cukru kryształu


Konfitura ze śliwek:

- częściowo pozbawione soku śliwki (zawartość Varomy po wykonaniu soku)
- 150g brązowego cukru (trzcinowego)
- 1 łyżeczka cukru waniliowego
- (opcjonalnie) 1/3 łyżeczki cynamonu


Zobacz też: więcej

Tarta ze śliwkami




Chcesz być informowany o nowych inspiracjach na Thermomix
<< Dołącz do grupy VIP >>

Sok ze śliwek + konfitura śliwkowa




Przygotowanie w Thermomix




Przygotowanie soku

Przygotuj sobie:

- 1 słoik lub butelkę, wyparzone, na sok ok. 700ml
- 2 słoiczki wyparzone, ok. 350ml na konfitury.

1) Do naczynia miksującego wlej 150g wody. Zamknij naczynie miksujące.

2) Dalej ustaw naczynie VAROMA do gotowania na parze. W nim umieść 1800g oczyszczonych z pestek śliwek. Dalej wsyp 150g cukru kryształu. Po środku rozgarnij śliwki i cukier na boki, aby było widać kilka otworów przez które będzie przepływać para. Przykryj naczynie VAROMA. (Czas 25 minut, temp. Varoma, obroty 2) Gdy czas się skończy wyłącz thermomix i pozwól, aby sok odciekł jeszcze przez 5-7 minut po wyłączeniu.

3) Gorący sok przelej do wyparzonego słoiczka lub butelki ok.700ml i zamknij szczelnie. Odwróć do góry nogami - tak zakonserwowany sok może leżeć z powodzeniem razem z innymi przetworami.

Wykonanie powideł

1) Do naczynia miksującego wlej masę owocową z varomy, która pozostała po wykonaniu soku. Dodaj brązowy cukier i cukier waniliowy. (Opcjonalnie można dodać 1/3 łyżeczki cynamonu.) Zmiksuj.(Czas 30 sek. | obr. 4)

2) Dalej zgarnij kopystką masę ze ścianek naczynia miksującego.
Załóż motylek. Zamknij naczynie miksujące ponownie i odparuj, aby uzyskać oczekiwaną konsystencję konfitury. (40min. | temp. Varoma | obr. 2)

3) Gotową konfiturę przekładamy do wyparzonych słoiczków i zamykamy podobnie jak sok.
Smacznego!


Przygotowanie w Thermomix i Thermomix Friend (będzie szybciej i wygodniej)




1) Do naczynia miksującego wlej 150g wody. Zamknij naczynie miksujące.

2) Dalej ustaw naczynie VAROMA do gotowania na parze. W nim umieść 1800g oczyszczonych z pestek śliwek. Dalej wsyp 150g cukru kryształu. Po środku rozgarnij śliwki i cukier na boki, aby było widać kilka otworów przez które będzie przepływać para. Przykryj naczynie VAROMA. W Thermomix Friend ustaw: (Czas 25 minut, temp. Varoma, obroty 2)
3) Gdy czas się skończy wyłącz Thermomix Friend i pozwól, aby sok odciekł jeszcze przez 5-7 minut po wyłączeniu.
Gorący sok przelej do wyparzonego słoiczka lub butelki ok.700ml i zamknij szczelnie. Odwróć do góry nogami - tak zakonserwowany sok może leżeć z powodzeniem razem z innymi przetworami.

Wykonanie powideł

1) Do naczynia miksującego Thermomix wlej masę owocową z varomy, która pozostała po wykonaniu soku. Dodaj brązowy cukier i cukier waniliowy. (Opcjonalnie można dodać 1/3 łyżeczki cynamonu.) Zmiksuj.(Czas 30 sek. | obr. 4)
2) Dalej zgarnij kopystką masę ze ścianek naczynia miksującego.
Załóż motylek. Zamknij naczynie miksujące ponownie i odparuj, aby uzyskać oczekiwaną konsystencję konfitury. W Thermomix ustaw: (40min. | temp. Varoma | obr. 2)

Jeżeli masz większą porcję śliwek możesz śmiało wykonać ponownie krok z kolejną porcją 1800g w Thermomix Friend, podczas gdy w Thermomix przygotowuje się konfitura. W ten sposób zaoszczędzisz sporo czasu, bo sok zrobi się zanim zakończysz przygotowywać konfiturę. W ten sposób możesz przygotować jeszcze szybciej przetwory.

3) Gotową konfiturę przekładamy do wyparzonych słoiczków i zamykamy podobnie jak sok.



Wskazówki

# Słoiki możesz dokładnie umyć i umieścić je w piekarniku w temp. 150 stopni - doskonale się wyparzą przed umieszczeniem w nich przetworów.

# Pektyny - to naturalne zagęszczacze. Zawierają je praktycznie wszystkie owoce ale jedne więcej inne mniej. Dodanie np. ok. 150g jabłek zagęści nam świetnie konfitury z 1kg owoców z mniejszą ilością pektyny.

# Do przetworów owocowych możemy też dodać około 150g warzyw bogatych w pektyny (dynia, marchew) na 1 kg owoców.

# W kwaśniejszym środowisku pektyny lepiej i szybciej działają. Dlatego do owoców (na 1 kg) można dodać 5-6 łyżek soku z cytryny lub żurawiny. Można też dodać całe owoce żurawiny lub pokrojoną cytrynę bez skórki i pestek przed krokiem z miksowaniem.

# Sok ze śliwek dobrze komponuje się z miodem lub miętą. Można go spożywać na świeżo lub stosować do przygotowania syropów, sosów, marynat, musów, deserów, koktajli a nawet domowego wina.

# To bardzo wartościowy sok. Znajdziemy w nim witaminy B1, B2, C i PP, w ciemnych odmianach jest sporo witaminy A. Zawiera też znacznie więcej potasu i fosforu - niż w soki z jabłek czy gruszek. Ponadto jest w nim wapń, magnez i żelazo.



Podoba się przepis?
Chcesz być informowany o nowych inspiracjach na Thermomix
zostaw nam kontakt << Dołącz do nas TUTAJ >>

Sprawdziłaś/eś przepis? Wyszło super?
Wyślij nam zdjęcie swojego dzieła ... umieścimy je na stronie.
Aby wysłać zdjęcie dołącz je do maila na adres: kielki@smaku.pl
Życzymy smacznego i czekamy na Twoją fotkę!


Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi ...
Autor: kielkismaku.pl
Bułeczki drożdżowe z sezonowymi owocami Pavlova - Tort bezowy z bitą śmietaną i owocami Ciasteczka marchewkowe wspomnienie jesieni Paszteciki

rzeczy odnowa


Autor tej strony udostępnia przepisy za darmo. Korzystaj więc z nich do woli.
Jeżeli udostępniasz przepis z tej strony podaj jej adres ( www.kielkismaku.pl ) - to zupełne minimum jakie możesz zrobić, aby pokazać, że szanujesz pracę innych.
Jeżeli serwis jest dla Ciebie pomocny poleć go innym - będą Ci wdzięczni.
--- Powrót do wyszukiwania przepisów



Redakcja poleca: Kiełki brokuła


Kiełki brokuła (Brassica) zawierają bardzo duże ilości sulfofranu, dzięki czemu wykazują silne działanie przeciwnowotworowe. Warto wiedzieć, że zawartość sulfofranu w kiełkach jest 20 do 30 razy większa niż w dojrzałej roślinie.
Ponadto kiełki brokuła pomagają obniżyć ciśnienie krwi, zapobiegają chorobom układu krwionośnego i udarom mózgu, a także dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów wzmacniają układ odpornościowy i nerwowy.

Badania wskazują również na to, iż zawarte w kiełkach brokuła substancje antybakteryjne zwalczają szczepy bakterii Helicobacter pylori, których obecność w organizmie zwiększa ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak zapalenie żołądka typu B (mogące prowadzić do powstania nowotworu) i wrzody trawienne.

Są też jednym z najbardziej znanych skoncentrowanych źródeł glukozynolanów, takich jak glukorafanina. Ta ostatnia jest szczególnie obecna w kiełkach brokułów. Wykazano, że, glukozynlany pomagają podnieść próg wrażliwość na insulinę i obniżać poziom cukru we krwi.

Należy pamiętać też, że najlepszym sposobem na pobranie jak największej ilości składników odżywczych jest delektowanie się kiełkami brokułów najlepiej w stanie surowym.

Kiełki brokuła to pierwszy kandydat do surówek i kanapek - pikantne w smaku.
Najwięcej sulfofranu znajduje się w młodych, 4-5 dniowych siewkach. Zbyt długie przechowywanie w lodówce powoduje utratę tej cennej substancji, dlatego też najlepiej jest spożywać świeżo wyhodowane kiełki brokuła.

czytaj więcej...


Inne artykuły - ( 4 )

Kiełki rzodkiewkiCzy Twój umysł kłamie? Odkryj tajniki iluzji poznawczych!Czy zrzucenia zbędnych kilogramów musi być trudne? Nie z cateringiem dietetycznym20 jadalnych produktów zabijających cellulit