Pizza (styl napoletana)

Popularne frazy: -> pieczywo, pizza, obiad, kolacja, włoska pizza, przepis thermomix, pizza przepis, kamien do pizzy, kamień do pizzy



Pizza (styl napoletana)
 
 

Obserwuj co trafia pod nóż -> Dołącz tutaj


Pizza wykonana z tego przepisu będzie chrupiąca i miękka w środku. Koniecznie wypiekana na kamieniu do pizzy.

Zaczyn poolish
- 200g wody
- 5g miodu płynnego
- 5g drożdży suchych
- 200g mąki typ "00"

Ciasto na pizzę:
- cały wcześniej przygotowany zaczyn
- 300g wody
- 450g mąki typ "00"
- 15g soli

Dodatki potrzebne podczas wykonania
- oliwa z oliwek
- dodatkowa porcja mąki pszennej typ "00"

Dodatki:
- mieszanka przypraw do pizzy lub samodzielnie dobrane przyprawy np. bazylia i wiórki pomidora z czarnuszką
- ser Mozzarella
- ser Parmezan lub Grana padano
- sos pomidorowy
- bazylia liście


Chcesz być informowany o nowych inspiracjach na Thermomix
<< Dołącz do grupy VIP >>

Pizza (styl napoletana)


Przygotowanie zaczyn
W pojemniku zamykanym umieścić wszystkie składniki na zaczyn. Wymieszać. Pojemnik zamknąć i pozostawić około 30min w temp. pokojowej. Dalej umieścić pojemnik w lodówce i pozostawić na 16-24h. Następnego dnia przejść do wykonania ciasta na pizzę.

Przygotowanie w Thermomix:

Przygotowanie ciasta na pizzę (4 średnie pizze)

1. W naczyniu miksującym umieścić cały wcześniej przygotowany zaczyn.
2. Dodać 450g mąki pszennej typ "00", 300g wody, ok. 15g soli. Bardzo dobrze wyrobić ciasto na programie Interwał/Wyrabianie ciasta (czas 4 min. obroty Interwał).
3. Wyrobione ciasto zostawić w naczyniu miksującym na ok. 15 minut aby odpoczęło.
4. Po tym czasie, przy pomocy kopystki delikatnie wyjąć ciasto na blat przesmarowany lekko oliwą z oliwek. Ciasto będzie się kleiło, ale z czasem wyrastania nabierze odpowiedniej konsystencji.
5. Kiedy mamy już ciasto na blacie - dłonie również zwilżamy oliwą i przy pomocy łopatki cukierniczej formujemy jedną wielką kulę z ciasta. Wierzch ciasta smarujemy lekko oliwą i przykrywamy ściereczką. Tak pozostawiamy na ok. 50min.
6. Po tym czasie ciasto kroimy na 4 części i znów zwilżonymi w oliwie dłońmi i łopatką cukierniczą formujemy 4 mniejsze kule. Formowanie polega na zaciąganiu ciasta pod spód tak aby powstała idealna kula o nieprzerwanej powierzchni. Kule układamy na blacie lub blaszce. Lekko zwilżamy oliwą i przykrywamy folią. Teraz rozpocznie się ostatnie wyrastanie. Czas około 1 godziny. Ciasto prawie podwoi swoją objętość.
7. W tym czasie w piekarniku umieszczamy kamień do pizzy i rozgrzewamy go na maksymalnej temperaturze na jaką pozwala piekarnik.
8. Przygotowujemy też miskę z mąką oraz wszystkie składniki do pizzy (sos pomidorowy, mozzarellę, parmezan, liście bazylii, przyprawy).
9. Jeżeli mamy wyrośnięte ciasto przystępujemy do formowania pizzy. Najpierw bardzo delikatnie umieszczamy jedną porcję ciasta w misce z mąką. Obtaczamy lekko jedną i drugą stronę ciasta. Dalej umieszczamy je na blacie i formujemy pizzę (nie używaj wałka). Delikatnie palcami wypychaj powietrze z ciasta od środka do boków. Odwróć na drugą stronę i ponownie powtórz czynność. Jeżeli mamy oczekiwany kształt podsypujemy lekko mąką i przystępujemy do nałożenia pozostałych składników.
Najpierw sos pomidorowy (również delikatnie rozprowadź od środka do brzegów, pozostawiając brzegi bez sosu. W ten sposób wyjdą brzegi chrupkie i miękkie w środku z dużymi pęcherzami powietrza. Dalej posyp lekko parmezanem i rozłóż spore kawałki mozzarelli. Solidnie posyp przyprawami do pizzy. Delikatnie skrop oliwą z oliwek i przy pomocy łopaty do pizzy sprawnie przenieś pizzą na kamień do piekarnika. Energicznym ruchem zsuń na kamień.
10. Każdą pizzę wypiekamy na kamieniu do pizzy około 8-9 minut.
11. Upieczoną pizzę wyjmij za pomocą łopaty do pizzy na deskę. Dodaj jeszcze kawałki mozzarelli, zrób dekorację z kilku listków bazylii, skrop lekko oliwą z oliwek. Możesz jeszcze lekko posypać parmezanem.
12. Tak przygotowaną pizzę kroimy nożem do pizzy i podajemy na ciepło.

Smacznego!


Porady i wyjaśnienia związane z tym przepisem

Zimna fermentacja to proces wyrastania ciasta przechowywanego w lodówce. Tak też zaleca się w przypadku ciasta na pizzę.
Tak przygotowane ciasto można też wykorzystać później, nawet w ciągu 2-3 dni - przechowując w lodówce.


Wbrew niektórym przepisom ciasto na pizzę nie zawiera mleka.


Do formowania pizzy nie używaj wałka! To najgorsza rzecz jaką można zrobić :)

Delikatnie uformuj pizzę, nie musi być idealnie równa. Dobrze wyrobione ciasto nie będzie się rozrywało. Brzegów pizzy nie smaruj sosem, ani nie nakładaj na nich dodatków - pięknie wyrośnie i będzie chrupkie.


Pod żadnym pozorem nie stosuj koncentratu pomidorowego ani ketchupu zamiast sosu do smarowania ciasta. Niektórzy żartują nawet, że za takie coś powinno się mordować :).


Najlepsze pizze, to takie, z maksymalnie 3-4 składnikami.




Podoba się przepis?
Chcesz być informowany o nowych inspiracjach na Thermomix
zostaw nam kontakt << Dołącz do nas TUTAJ >>

Sprawdziłaś/eś przepis? Wyszło super?
Wyślij nam zdjęcie swojego dzieła ... umieścimy je na stronie.
Aby wysłać zdjęcie dołącz je do maila na adres: kielki@smaku.pl
Życzymy smacznego i czekamy na Twoją fotkę!


Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi ...
Autor: kielkismaku.pl
Klasyczne brownie z orzechami Tarta budyniowa z owocami (Thermomix) Torcik czekoladowy Crumble z jabłkami i orzechami

Codzienne wyjazdy Holandia


Autor tej strony udostępnia przepisy za darmo. Korzystaj więc z nich do woli.
Jeżeli udostępniasz przepis z tej strony podaj jej adres ( www.kielkismaku.pl ) - to zupełne minimum jakie możesz zrobić, aby pokazać, że szanujesz pracę innych.
Jeżeli serwis jest dla Ciebie pomocny poleć go innym - będą Ci wdzięczni.
--- Powrót do wyszukiwania przepisów



Redakcja poleca: Kiełki brokuła


Kiełki brokuła (Brassica) zawierają bardzo duże ilości sulfofranu, dzięki czemu wykazują silne działanie przeciwnowotworowe. Warto wiedzieć, że zawartość sulfofranu w kiełkach jest 20 do 30 razy większa niż w dojrzałej roślinie.
Ponadto kiełki brokuła pomagają obniżyć ciśnienie krwi, zapobiegają chorobom układu krwionośnego i udarom mózgu, a także dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów wzmacniają układ odpornościowy i nerwowy.

Badania wskazują również na to, iż zawarte w kiełkach brokuła substancje antybakteryjne zwalczają szczepy bakterii Helicobacter pylori, których obecność w organizmie zwiększa ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak zapalenie żołądka typu B (mogące prowadzić do powstania nowotworu) i wrzody trawienne.

Są też jednym z najbardziej znanych skoncentrowanych źródeł glukozynolanów, takich jak glukorafanina. Ta ostatnia jest szczególnie obecna w kiełkach brokułów. Wykazano, że, glukozynlany pomagają podnieść próg wrażliwość na insulinę i obniżać poziom cukru we krwi.

Należy pamiętać też, że najlepszym sposobem na pobranie jak największej ilości składników odżywczych jest delektowanie się kiełkami brokułów najlepiej w stanie surowym.

Kiełki brokuła to pierwszy kandydat do surówek i kanapek - pikantne w smaku.
Najwięcej sulfofranu znajduje się w młodych, 4-5 dniowych siewkach. Zbyt długie przechowywanie w lodówce powoduje utratę tej cennej substancji, dlatego też najlepiej jest spożywać świeżo wyhodowane kiełki brokuła.

czytaj więcej...


Inne artykuły - ( 7 )

Pigwa - niedoceniany owoc z mojego ogródkaMusli na zdrowieCo jeść i pić zimą, by się rozgrzać