Bagietki (styl włoski)

Popularne frazy: -> pieczywo, bagietka, obiad, kolacja, włoska bagietka, przepis thermomix, bagietki przepis, kamien do pizzy, kamień do pizzyBagietki (styl włoski)
 Bagietki (styl włoski)
 
 

Obserwuj co trafia pod nóż -> Dołącz tutaj


Bagietki wykonane z tego przepisu będą chrupiące i miękkie w środku. W strukturze pojawi się też dużo dziur (jak we włoskim pieczywie). Aby zaakcentować walory tego pieczywa koniecznie wypiekaj na kamieniu do pizzy.

Zaczyn poolish
- 230g wody
- 5g miodu płynnego
- 7g drożdży suchych
- 230g mąki typ "00"

Ciasto na 4 bagietki:
- cały wcześniej przygotowany zaczyn
- 300g wody
- 450g mąki typ "00"
- 20g soli

Dodatki potrzebne podczas wykonania
- oliwa z oliwek
- dodatkowa porcja mąki pszennej typ "00"


Chcesz być informowany o nowych inspiracjach na Thermomix
<< Dołącz do grupy VIP >>

Bagietki (styl włoski)Bagietki (styl włoski)


Przygotowanie zaczyn
W nieco większym pojemniku zamykanym umieścić wszystkie składniki na zaczyn. Wymieszać. Pojemnik zamknąć i pozostawić około 30min w temp. pokojowej. Dalej umieścić pojemnik w lodówce i pozostawić na 16-24h. Następnego dnia przejść do wykonania ciasta na bagietki.

Przygotowanie w Thermomix:

Przygotowanie ciasta na bagietki (4 ok. 30 cm bagietki)

1. W naczyniu miksującym umieścić cały wcześniej przygotowany zaczyn.
2. Dodać 450g mąki pszennej typ "00", 300g wody, ok. 20g soli. Bardzo dobrze wyrobić ciasto na programie Interwał/Wyrabianie ciasta (czas 4 min. obroty Interwał).
3. Wyrobione ciasto zostawić w naczyniu miksującym na ok. 30 minut, aby odpoczęło.
4. Łopatkę kopystki przesmarować oliwą z oliwek. Po tym czasie, przy pomocy kopystki delikatnie wyjąć ciasto na blat również przesmarowany lekko oliwą z oliwek. Ciasto będzie się kleiło, ale z czasem wyrastania nabierze odpowiedniej konsystencji.

5. Kiedy mamy już ciasto na blacie - dłonie również zwilżamy oliwą i przy pomocy łopatki cukierniczej formujemy jedną wielką kulę z ciasta. Wierzch ciasta smarujemy lekko oliwą i przykrywamy ściereczką. Tak pozostawiamy na ok. 50min.

6. Po tym czasie ciasto kroimy na 4 części i znów zwilżonymi w oliwie dłońmi i łopatką cukierniczą formujemy 4 mniejsze kule. Formowanie polega na zaciąganiu ciasta pod spód tak aby powstała idealna kula o nieprzerwanej powierzchni. Kule układamy na blacie lub blaszce. Lekko zwilżamy oliwą i przykrywamy folią. Teraz rozpocznie się ostatnie wyrastanie. Czas około 1 godziny. Ciasto prawie podwoi swoją objętość.

7. W tym czasie możemy w piekarniku umieszczamy kamień do pizzy (jeśli go posiadamy) i rozgrzewamy go na maksymalnej temperaturze na jaką pozwala piekarnik. Jeżeli nie posiadasz kamienia do pizzy rozgrzej piekarnik do 210 stopni C.

8. Przygotowujemy też większą miskę z mąką.

9. Jeżeli mamy wyrośnięte ciasto przystępujemy do formowania bagietek. Najpierw jedna porcja ciasta ląduje delikatnie w misce z mąką. Obtaczamy lekko jedną i drugą stronę ciasta. Dalej umieszczamy je na blacie i formujemy ok. 30cm bagietkę. Kiedy mamy już ją gotową skręcamy ją jeszcze kilkukrotnie aby nabrała atrakcyjniejszego kształtu.
Cały czas pracujemy z ciastem delikatnie aby nie rozerwać pęcherzyków powietrza, które zebrało się w środku. To ono będzie odpowiadało za otwory w pieczywie. Jeżeli mamy oczekiwany kształt przenosimy na kawałek papieru do pieczenia i umieszczamy na blaszce lub specjalnej formie do wypieku bagietek.
Podobnie działamy z pozostałymi porcjami ciasta.
10. Bagietki wypiekamy w temp. 210 stopni C, aż się zarumienią - czas zależny od wybranego sposobu wypiekania (z kamieniem do pizzy lub bez). Bez kamienia będzie to około 25min. z rozgrzanym kamieniem ok. 11-13min.

11. Upieczone bagietki wyjmij za pomocą łopaty do pizzy na kratkę. Pozwól im spokojnie przestygnąć.
12. Tak przygotowane włoskie bagietki można podawać na ciepło i zimno. Doskonały dodatek do przeróżnych potraw.

Smacznego!


Bagietki (styl włoski)Podoba się przepis?
Chcesz być informowany o nowych inspiracjach na Thermomix
zostaw nam kontakt << Dołącz do nas TUTAJ >>

Sprawdziłaś/eś przepis? Wyszło super?
Wyślij nam zdjęcie swojego dzieła ... umieścimy je na stronie.
Aby wysłać zdjęcie dołącz je do maila na adres: kielki@smaku.pl
Życzymy smacznego i czekamy na Twoją fotkę!


Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi ...
Autor: kielkismaku.pl
Mini szarlotki Szybki deser jogurtowy Mocno słonecznikowe bagietki Tawa Tawas - boliwijskie pączki

Codzienne wyjazdy Holandia


Autor tej strony udostępnia przepisy za darmo. Korzystaj więc z nich do woli.
Jeżeli udostępniasz przepis z tej strony podaj jej adres ( www.kielkismaku.pl ) - to zupełne minimum jakie możesz zrobić, aby pokazać, że szanujesz pracę innych.
Jeżeli serwis jest dla Ciebie pomocny poleć go innym - będą Ci wdzięczni.
--- Powrót do wyszukiwania przepisówRedakcja poleca: Centrum Medyczne w Niepołomicach - kompetencja i zaangażowanie na pierwszym miejscu

W perspektywie myślenia o opiece zdrowotnej, istotne jest wybrać miejsce, które zapewni całościowe wsparcie. Centra Medyczne w Niepołomicach to takie miejsca - unikalne na mapie miasta. Koncentrują się nie tylko na podstawowych aspektach medycyny, ale również tworzą przyjazne środowisko dla wszystkich pacjentów.

czytaj więcej...


Inne artykuły - ( 6 )

Czy kiełki wszystkich roślin nadają się do spożycia? Prawdziwe miody polskie - dlaczego warto je kupować? Dowiedz się, gdzie znaleźć najlepszeZ jakich przyczyn może pojawić się krwawienie z nosa?Kiełki hodowane w woreczkach...