Bagietki (styl włoski)

Popularne frazy: -> pieczywo, bagietka, obiad, kolacja, włoska bagietka, przepis thermomix, bagietki przepis, kamien do pizzy, kamień do pizzyBagietki (styl włoski)
 Bagietki (styl włoski)
 
 

Obserwuj co trafia pod nóż -> Dołącz tutaj


Bagietki wykonane z tego przepisu będą chrupiące i miękkie w środku. W strukturze pojawi się też dużo dziur (jak we włoskim pieczywie). Aby zaakcentować walory tego pieczywa koniecznie wypiekaj na kamieniu do pizzy.

Zaczyn poolish
- 230g wody
- 5g miodu płynnego
- 7g drożdży suchych
- 230g mąki typ "00"

Ciasto na 4 bagietki:
- cały wcześniej przygotowany zaczyn
- 300g wody
- 450g mąki typ "00"
- 20g soli

Dodatki potrzebne podczas wykonania
- oliwa z oliwek
- dodatkowa porcja mąki pszennej typ "00"


Chcesz być informowany o nowych inspiracjach na Thermomix
<< Dołącz do grupy VIP >>

Bagietki (styl włoski)Bagietki (styl włoski)


Przygotowanie zaczyn
W nieco większym pojemniku zamykanym umieścić wszystkie składniki na zaczyn. Wymieszać. Pojemnik zamknąć i pozostawić około 30min w temp. pokojowej. Dalej umieścić pojemnik w lodówce i pozostawić na 16-24h. Następnego dnia przejść do wykonania ciasta na bagietki.

Przygotowanie w Thermomix:

Przygotowanie ciasta na bagietki (4 ok. 30 cm bagietki)

1. W naczyniu miksującym umieścić cały wcześniej przygotowany zaczyn.
2. Dodać 450g mąki pszennej typ "00", 300g wody, ok. 20g soli. Bardzo dobrze wyrobić ciasto na programie Interwał/Wyrabianie ciasta (czas 4 min. obroty Interwał).
3. Wyrobione ciasto zostawić w naczyniu miksującym na ok. 30 minut, aby odpoczęło.
4. Łopatkę kopystki przesmarować oliwą z oliwek. Po tym czasie, przy pomocy kopystki delikatnie wyjąć ciasto na blat również przesmarowany lekko oliwą z oliwek. Ciasto będzie się kleiło, ale z czasem wyrastania nabierze odpowiedniej konsystencji.

5. Kiedy mamy już ciasto na blacie - dłonie również zwilżamy oliwą i przy pomocy łopatki cukierniczej formujemy jedną wielką kulę z ciasta. Wierzch ciasta smarujemy lekko oliwą i przykrywamy ściereczką. Tak pozostawiamy na ok. 50min.

6. Po tym czasie ciasto kroimy na 4 części i znów zwilżonymi w oliwie dłońmi i łopatką cukierniczą formujemy 4 mniejsze kule. Formowanie polega na zaciąganiu ciasta pod spód tak aby powstała idealna kula o nieprzerwanej powierzchni. Kule układamy na blacie lub blaszce. Lekko zwilżamy oliwą i przykrywamy folią. Teraz rozpocznie się ostatnie wyrastanie. Czas około 1 godziny. Ciasto prawie podwoi swoją objętość.

7. W tym czasie możemy w piekarniku umieszczamy kamień do pizzy (jeśli go posiadamy) i rozgrzewamy go na maksymalnej temperaturze na jaką pozwala piekarnik. Jeżeli nie posiadasz kamienia do pizzy rozgrzej piekarnik do 210 stopni C.

8. Przygotowujemy też większą miskę z mąką.

9. Jeżeli mamy wyrośnięte ciasto przystępujemy do formowania bagietek. Najpierw jedna porcja ciasta ląduje delikatnie w misce z mąką. Obtaczamy lekko jedną i drugą stronę ciasta. Dalej umieszczamy je na blacie i formujemy ok. 30cm bagietkę. Kiedy mamy już ją gotową skręcamy ją jeszcze kilkukrotnie aby nabrała atrakcyjniejszego kształtu.
Cały czas pracujemy z ciastem delikatnie aby nie rozerwać pęcherzyków powietrza, które zebrało się w środku. To ono będzie odpowiadało za otwory w pieczywie. Jeżeli mamy oczekiwany kształt przenosimy na kawałek papieru do pieczenia i umieszczamy na blaszce lub specjalnej formie do wypieku bagietek.
Podobnie działamy z pozostałymi porcjami ciasta.
10. Bagietki wypiekamy w temp. 210 stopni C, aż się zarumienią - czas zależny od wybranego sposobu wypiekania (z kamieniem do pizzy lub bez). Bez kamienia będzie to około 25min. z rozgrzanym kamieniem ok. 11-13min.

11. Upieczone bagietki wyjmij za pomocą łopaty do pizzy na kratkę. Pozwól im spokojnie przestygnąć.
12. Tak przygotowane włoskie bagietki można podawać na ciepło i zimno. Doskonały dodatek do przeróżnych potraw.

Smacznego!


Bagietki (styl włoski)Podoba się przepis?
Chcesz być informowany o nowych inspiracjach na Thermomix
zostaw nam kontakt << Dołącz do nas TUTAJ >>

Sprawdziłaś/eś przepis? Wyszło super?
Wyślij nam zdjęcie swojego dzieła ... umieścimy je na stronie.
Aby wysłać zdjęcie dołącz je do maila na adres: kielki@smaku.pl
Życzymy smacznego i czekamy na Twoją fotkę!


Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi ...
Autor: kielkismaku.pl
Paszteciki Ziołowe bułeczki z pasztetem z nutą chrzanu Chlebki indyjskie NAAN Koktajl z jarmużem i kiełkami

rzeczy odnowa


Autor tej strony udostępnia przepisy za darmo. Korzystaj więc z nich do woli.
Jeżeli udostępniasz przepis z tej strony podaj jej adres ( www.kielkismaku.pl ) - to zupełne minimum jakie możesz zrobić, aby pokazać, że szanujesz pracę innych.
Jeżeli serwis jest dla Ciebie pomocny poleć go innym - będą Ci wdzięczni.
--- Powrót do wyszukiwania przepisówRedakcja poleca: Kiełki brokuła


Kiełki brokuła (Brassica) zawierają bardzo duże ilości sulfofranu, dzięki czemu wykazują silne działanie przeciwnowotworowe. Warto wiedzieć, że zawartość sulfofranu w kiełkach jest 20 do 30 razy większa niż w dojrzałej roślinie.
Ponadto kiełki brokuła pomagają obniżyć ciśnienie krwi, zapobiegają chorobom układu krwionośnego i udarom mózgu, a także dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów wzmacniają układ odpornościowy i nerwowy.

Badania wskazują również na to, iż zawarte w kiełkach brokuła substancje antybakteryjne zwalczają szczepy bakterii Helicobacter pylori, których obecność w organizmie zwiększa ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak zapalenie żołądka typu B (mogące prowadzić do powstania nowotworu) i wrzody trawienne.

Są też jednym z najbardziej znanych skoncentrowanych źródeł glukozynolanów, takich jak glukorafanina. Ta ostatnia jest szczególnie obecna w kiełkach brokułów. Wykazano, że, glukozynlany pomagają podnieść próg wrażliwość na insulinę i obniżać poziom cukru we krwi.

Należy pamiętać też, że najlepszym sposobem na pobranie jak największej ilości składników odżywczych jest delektowanie się kiełkami brokułów najlepiej w stanie surowym.

Kiełki brokuła to pierwszy kandydat do surówek i kanapek - pikantne w smaku.
Najwięcej sulfofranu znajduje się w młodych, 4-5 dniowych siewkach. Zbyt długie przechowywanie w lodówce powoduje utratę tej cennej substancji, dlatego też najlepiej jest spożywać świeżo wyhodowane kiełki brokuła.

czytaj więcej...


Inne artykuły - ( 4 )

Kiełki brokułaWiosenne porządkowe innowacje w domuKiełki soczewicy czerwonejW jaki sposób przechowujemy gotowe kiełki?