Obserwuj co trafia pod nóż -> Dołącz tutaj-> Zobacz też inne przepisy na tort bezowy Podkłady bezowe:- 6 białek z jaj kurzych (najlepsze będą w temp. pokojowej) - 300g cukru (najlepszy będzie drobnoziarnisty kryształ, lub kryształ lekko zmielony) - 1 łyżeczka skrobi ziemniaczanej - 1 łyżeczka octu winnego (jeżeli nie dysponujemy octem winnym to można go zastąpić octem balsamicznym lub sokiem z cytryny - efekt podobny) - mała szczypta soli (dzięki niej piana lepiej się ubije) Zobacz jak ubić pianę z białek w Thermomix Krem z bitej śmietany:- 500ml 30-36% śmietany (bardzo dobrze schłodzonej) - 1 płaska łyżka żelatyny rozpuszczonej w niewielkiej ilości wody - 2 łyżki cukru pudru (opcjonalnie - można je pominąć) Wskazówka(Jeżeli potrzeba więcej kremu trzeba powtórzyć kroki z wykonania kremu. Po prostu wykonać go dwukrotnie z podanych składników. Nie robić za jednym razem po zwiększeniu proporcji, bo bita śmietana ubija się optymalnie przy objętości 500ml, z większą ilością już jest znacznie trudniej). Dekoracja- wcześniej umyte i osuszone owoce (np. truskawki, jagody, maliny itp.) - mogą to być tez inne kompozycje smakowe: masa krówkowa, kajmak, frużeliny, dżemy (trzeba tylko mieć na uwadze aby nie dodać za dużo słodkich składników do dekoracji, bo sama beza jest bardzo słodka). |
Przygotowanie w Thermomix
2. W suchym i czystym naczyniu miksującym umieść motylek. Wbij 6 białek, dodaj małą szczyptę soli.(3-4 min. | obr. 3-4) - bez miarki w otworze pokrywy. (Ubijanie piany z białek to napowietrzanie, nie zatykamy więc dopływu powietrza miarką. Ubijamy na sztywną pianę.
3. Nie przerywając ubijania zmniejsz obroty na 3 i dodaj małymi porcjami cukier. Nie spiesz się z dodawaniem cukru. Całość rozkładamy w czasie ubijając ciągle przez ok. 6-7 minut. Piana z białek powinna być lśniąca i sztywna.
4. Gdy dodamy już cały cukier - na koniec dodajemy 1 łyżeczkę skrobi ziemniaczanej i łyżeczkę octu winnego. Ubijamy jeszcze 20-30 sek. | obr. 3
5. Jeżeli chcesz otrzymać jeden wielki podkład pusty w środku to wylej całą pianę białkową na przygotowaną wcześniej blachę wyścieloną papierem do pieczenia.
Zaciągnij brzegi łopatką od dołu do góry, aby powstały ładne żeberka. Jeżeli piana była dobrze ubita żeberka na powierzchni zostaną do końca i będą później zdobić ciasto.
Jeżeli potrzeba dwa podkłady, to trzeba użyć dwóch blach wyścielonych papierem do pieczenia. Jeżeli mają to być podkłady równe użyj szprycy i nią wyciskaj kopki jedna obok drugiej. W ten sposób otrzymasz równy podkład bezowy.
6. Bezę wypiekamy najpierw w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez 5 minut, dalej skręcamy temperaturę do 150 stopni i wypiekamy jeszcze 90 minut. Po tym czasie wyłączamy piekarnik i pozostawiamy w nim bezę aż do całkowitego wystygnięcia.
Jeżeli masz 2 podkłady umieść je na środkowych półkach w piekarniku.
7. Do czystego, suchego i schłodzonego naczynia miksującego wlewamy zimną śmietanę 30%-36% ok 500ml. Zakładamy motylek. Ubijamy (1-1,5 min. | obr. 3,5). Jeżeli temperatura śmietany była w porządku powinna po takim czasie już zmienić konsystencję na lekko ubitą. Nie przerywając ubijania wlewamy żelatynę i dodajemy dwie kopiaste łyżki cukru pudru. Ubijamy i obserwujemy :).
Gotową bitą śmietanę wykładamy na zimne podkłady bezowe lub składamy torcik piętrowy. Dodajemy umyte i osuszone owoce i tort mamy gotowy.
Smacznego!
Tort trzeba przechowywać w chłodnym miejscu - najlepiej w lodówce lub chłodni.
# Pieczenie bezy nie jest takie trudne jak się wydaje. Należy jednak przestrzegać kilka ważnych zasad:
- przed ubijaniem piany z białek upewnij się, że białka zostały oddzielone bardzo starannie od żółtek (nawet najmniejsza ilość pozostawionego żółtka może zepsuć całe działania)
- naczynie miksujące musi być idealnie czyste i suche (nawet najmniejsze zanieczyszczenia utrudnią uzyskanie idealnej piany, nie ma co liczyć na to że "może się uda")
- białka ubijamy ze szczyptą soli do uzyskania sztywnej konsystencji (nie ubijamy też za długo, aby nie przebić białek, bo będą się później trudno formować)
- do ubijania użyj cukru drobnego do wypieków (znacznie mniej uciążliwy od grubego w procesie przygotowywania bezy i lepszy od cukru pudru, bo łatwiej kontrolować stan ubicia piany)
- cukier do białek dodajemy małymi porcjami (szybkie wsypanie cukru zniweczy nasze działania, piana będzie się zmieniać w wodnistą substancję, a beza wyjdzie niska lub będzie po prostu białym plackiem
- najlepsze do ubijania będą białka w temp. pokojowej (z nich uzyskasz najbardziej puszystą pianę, aczkolwiek zimne, z lodówki, też się ubiją). W białkach cieplejszy łatwiej też będzie rozpuszczał się cukier podczas ubijania.
# Spotkać się można z tezą, że białka w Thermomix się nie ubijają. Są to jednak najczęściej przekazy osób, które raz spróbowały i piana im nie wyszła, bo nie przestrzegały zasad ubijania. Używanie ręcznych robotów lub ubijanie piany trzepaczką u posiadaczy Thermomixów to w czystym wydaniu masochizm.
# Bezę wypiekamy/suszymy na papierze do pieczenia lub macie silikonowej. Jeżeli podczas pieczenia bezy na pergaminie są trudności z oddzieleniem upieczonej bezy od papieru to zwilż wodą lekko papier od spodu i po chwili oderwij go bez problemu.
# Jeżeli masz na to wpływ to nie wybieraj do wypiekania bezy bardzo świeżych jajek. Takie minimum tygodniowe będą najlepsze. Beza dzięki temu będzie chrupka na zewnątrz a piana lepiej się ubije.
# Upieczone bezy śmiało przechowasz nawet do 3 miesięcy, w szczelnych pojemnikach, bo bardzo szybko chłoną wilgoć z powietrza.
Autor tej strony udostępnia przepisy za darmo. Korzystaj więc z nich do woli.
Jeżeli udostępniasz przepis z tej strony podaj jej adres ( www.kielkismaku.pl ) - to zupełne minimum jakie możesz zrobić, aby pokazać, że szanujesz pracę innych.
Jeżeli serwis jest dla Ciebie pomocny poleć go innym - będą Ci wdzięczni.
--- Powrót do wyszukiwania przepisów