przepisy na Thermomix kiełki zdrowa żywność
Instagram przepisy na Thermomix Thermomix facebook kielkismaku
Thermomix inspiracje przepisy

KIELKISMAKU.PL

Strona startowaStrona startowa
WiadomościWiadomości
Nasza czytelnia (do kawki)Nasza czytelnia (do kawki)
KontaktKontakt
Informacje o stronieInformacje o stronie
Inne artykułyInne artykuły
WspółpracaWspółpraca
Polityka prywatnościPolityka prywatności

PRZEPISY THERMOMIX

Wyszukaj przepis ...Wyszukaj przepis ...

JAK HODOWAĆ ...

Szukaj (kiełki informacje)Szukaj (kiełki informacje)

KIEŁKI (jak hodować)

AmarantusAmarantus
BrokułBrokuł
BurakBurak
CebulaCebula
EndywiaEndywia
Fasola adzukiFasola adzuki
Fasola mungFasola mung
GrochGroch
GrykaGryka
KapustaKapusta
Koniczyna czerwonaKoniczyna czerwona
Koper włoskiKoper włoski
KozieradkaKozieradka
Lucerna (Alfalfa)Lucerna (Alfalfa)
RukolaRukola
Rzeżucha (Pieprzyca)Rzeżucha (Pieprzyca)
OrkiszOrkisz
PszenicaPszenica
RzodkiewkaRzodkiewka
Rzodkiew japońska - DAIKONRzodkiew japońska - DAIKON
SłonecznikSłonecznik
SoczewicaSoczewica
SojaSoja
SzpinakSzpinak

LINKI

PartnerzyPartnerzy
Czy wiesz, że ...
Nie bez przyczyny warto zwrócić uwagę na rodzaj nasion jakie kupujemy do kiełkowania. Poleca się nasiona specjalnie do tego przeznaczone (najlepiej ekologiczne), bowiem te, które przeznaczone są do celów siewno-ogrodowych są najczęściej "doprawiane" chemią w celu uniknięcia chorób w pierwszym stadium wzrostu (na ogół na nasionach widnieje takowe ostrzeżenie na torebce). Zdrowiej więc i bezpieczniej zakupić specjalne nasiona do hodowli kiełków i cieszyć pełnowartościowymi kiełkami bez dodatku chemii, której i tak na co dzień pochłaniamy sporo w żywności mocno przetworzonej.
Zobacz też:Poprawianie natury, czyli o domowej uprawie roślin
Poprawianie natury, czyli o domowej uprawie roślin
Na lekcjach historii w szkole podstawowej poznawaliśmy pierwsze cywilizacje rolnicze. Ogromne wrażenie robiły na nas osiągnięcia rolników z delty i doliny Nilu w Egipcie. Życiodajne wody Nilu zalewając pola nawadniały je i pozostawiały żyzny muł.
Sieć irygacyjna złożona z licznych kanałów i szadufów (rodzaj studni o prostej konstrukcji) uniezależniała rolników od natury, gdy Nil spóźniał się z wylewem. Woda, użyźniona gleba, dużo światła słonecznego, wysoka temperatura oraz ciężka praca rolników egipskich dawały efekt w postaci plonów zbieranych kilkukrotnie w ciągu roku.

Gdy więc pani od biologii zadała nam pracę domową polegającą na samodzielnym wyhodowaniu roślinki z ziarnka fasoli, każdy z nas zamienił się w hodowcę, który z dumą obserwował jak na kawałku gazy rozciągniętej nad słoiczkiem z wodą kiełkuje i wyrasta nowe życie. Wprawdzie celem nauczycielki było nauczenie nas zjawiska fotosyntezy za pomocą eksperymentu, ale na pewno wielu z nas złapało wówczas bakcyla hodowcy roślin.

I choć w większości nie zostaliśmy rolnikami, to uprawa i hodowla roślin w domu, ogródku, na działce stała się pasją i daje nam dużo satysfakcji.

Takich miejsc jak Egipt z żyznymi glebami, ciepłym klimatem, odpowiednią ilością wilgoci jest na Ziemi więcej, ale nie należy do nich, niestety, Polska. Klimat naszego kraju daje nam możliwość zbiorów raz do roku.

Oczywiście gdy mówimy o uprawach na większą skalę, a nie o kilkukrotnym wysianiu fasolki szparagowej czy rzodkiewki w ogródku.

Niesprzyjający uprawom ciepłolubnych roślin klimat pobudza do działalności naukowców, którzy tworzą wciąż nowe odmiany roślin odpornych na niskie temperatury i nie wymagających dużej ilości światła. Ale nigdy nie uda się uprawiać w Polsce w warunkach naturalnych roślin, które wyrastając, dojrzewając, owocując mają bardzo wysokie wymagania temperaturowe, wilgotnościowe czy energetyczne (światło).

Jeśli więc nie możemy natury zmienić, spróbujmy naturę poprawić lub co najmniej oszukać.


Można to zrobić w formie przydomowej hodowli. I nie chodzi tu o znane i popularne szklarnie czy namioty foliowe, ale o nowe sposoby upraw, które wykorzystują nowoczesne, wysokowydajne specjalistyczne urządzenia.

Na miejsce hodowli można wybrać garaż, poddasze czy inne wolne pomieszczenie albo jego część.

Teraz roślinom trzeba dać to, co dałaby im natura.

Po pierwsze CIEPŁO


Zapewni nam je growbox. To namiot (albo szafa), który może mieć wymiary dostosowane do wielkości naszej hodowli. Szczelne ściany growboxa zapewnią hodowli optymalne warunki, stworzą swoisty mikroklimat. W namiocie można zamontować urządzenia nagrzewające oraz systemy sterujące temperaturą.

Po drugie WODA


Systemy nawadniające, nawilżacze powietrza zamieniające wodę w parę wodną, zestawy do upraw hydroponicznych są niezbędnym elementem naszego growboxa. Można stosować bardzo proste urządzenia albo supernowoczesne programowane i sterowane automatycznie systemy, które zapewnią roślinom odpowiednią ilość wilgoci.

Po trzecie ŚWIATŁO


Światło, czyli energia, to obok wody podstawa procesu fotosyntezy. Aby zapewnić hodowli w growboxie warunki świetlne tożsame do naturalnych można zastosować nowoczesne lampy HPS. Sodowe światło tych lamp jest najbardziej zbliżone do światła słonecznego. Oczywiście możemy programować nasze systemy oświetleniowe i sterować nimi zgodnie z wymaganiami hodowli. Aby wykorzystać energię w sposób maksymalny warto wyłożyć ściany namiotu specjalną folią odbijającą światło. To oszczędność, którą zauważymy w naszych rachunkach za prąd.

Growbox powinien posiadać również system wentylacyjny. Zamknięta hodowla wymaga również większej ilości CO2, stąd konieczność montowania urządzeń zwiększających ilość tego gazu w namiocie. Decydując się na growbox zaopatrzmy się również w różnego rodzaju mierniki, podłoża, nawozy, odżywki, narzędzia ogrodnicze, naczynia.

Aby nasze miejsce do hodowli roślin było kompletne warto zaufać fachowcom i kupić gotowy zestaw growbox w growshopie.

Wyposażeni w taki sprzęt możemy uprawiać wymagające rośliny nawet w środku zimy w domu zasypanym śniegiem.Inne artykuły

Mam Thermomix - co dalej? Co chcesz dziś ugotować? Oswajamy cookidoo.plJest i ON. Nowy Thermomix TM6.

Osoby, które czytały ten artykuł przeglądały też:

Waniliowe mleczko z nutą czekolady na biszkopciePierogi z soczewicą czerwonąKarpatka doskonała (Thermomix)

Codzienne wyjazdy Holandia

Autor tej strony udostępnia przepisy za darmo. Korzystaj więc z nich do woli.
Jeżeli udostępniasz przepis z tej strony podaj jej adres ( www.kielkismaku.pl ) - to zupełne minimum jakie możesz zrobić, aby pokazać, że szanujesz pracę innych.
Jeżeli serwis jest dla Ciebie pomocny poleć go innym - będą Ci wdzięczni.

>>> Powrót do wyszukiwania przepisów