Jak ugotować soczewicę - bez wcześniejszego namaczania |
Czerwona soczewica gotuje się najszybciej i w dodatku jest jedną z najbardziej lekkostrawnych z rodziny warzyw strączkowych. Zielona i brązowa z kolei to odmiany najbogatsze w korzystne dla zdrowia składniki odżywcze. My jednak bliżej przyjrzymy się czerwonej.
Orientacyjny czas gotowania:
- soczewica czerwona 15 minut
- soczewica żółta i zielona 20 minut
- soczewica brązowa: nawet 35 minut
Podczas gotowania całych ziaren soczewice pękają na połówki. To naturalny objaw, nic czym powinniśmy się martwić. Jeżeli dysponujesz połówkami ziaren soczewicy weź małą poprawkę na czas gotowania - czas może skrócić się nawet o połowę.
Gotowa soczewica będzie miękka i bardzo łatwo rozgnieciesz ją pod widelcem. Warto jednak sprawdzać stan gotowości soczewicy, aby nie dopuścić do jej rozgotowania. Rozgotowana straci sporo wartości odżywczych i zdecydowanie straci na wyglądzie.
Rodzi się pytanie. Kiedy dodać sól?
Najlepiej dodać ją pod koniec gotowania, a niektóre przepisy podają nawet, aby dodać ją już po ugotowaniu.
Ostatni krok...
Wyłącz ogień i pozostaw pod przykryciem jeszcze 5-10 minut.
Czym przyprawiać soczewicę?
Doskonale komponuje się z wieloma przyprawami, a najlepszą kompozycję smakową uzyskasz stosując wszelkie indyjskie mieszanki przyprawowe.
Razem z solą pod koniec gotowania można dodać do soczewicy: kolendrę, curry, kumin, paprykę chili lub kardamon. Świetnie z soczewicą połączy się mleko kokosowe, a odrobina soku z limonki pogłębi jej smak. Ciekawą kompozycję smakową uzyskasz również gdy dodasz grzyby i niewielką ilość brązowego cukru.
Soczewica to świetny dodatek do drugich dań, w których towarzyszą rybie, mięsom i wegetariańskim posiłkom. Zupełnie tak jak w praktyce stosujemy ryż czy kaszę.
Na zimno - niezastąpiony składnik wielu sałatek.
Ugotowaną i wystudzoną można śmiało przechowywać przez kolejne 2-3 dni w lodówce, szczelnie przykrytą aby nie łapała obcych zapachów. Celowo więc można ugotować jej więcej i używać do kolejnych dań przez 2-3 dni.
Pisząc o soczewicy nie sposób nie wspomnieć o niej, jako rewelacyjnym składniku zup jednogarnkowych.
Znajdziecie wiele indyjskich przepisów z użyciem soczewicy.
Czy to wszystko? Nie!
Ugotowaną i przestudzoną soczewicę można śmiało zmiksować. Otrzymamy doskonałą pastę, którą stosować można jako bazę smarowideł, kremów do kanapek. Świetnie sprawdzi się w roli bazy do dipów lub jako uzupełnienie wartościowych koktajli.
W dowolnej formie ugotowaną soczewicę wykorzystasz też jako składnik farszów, pasztetów lub kotletów. Często wegańska i wegetariańska kuchnia sięga po ten cenny składnik w swoich przepisach, bo dobrze przyrządzona jest bardzo zdrowa.
Odpowiednie ziarna np. soczewicy czerwonej świetnie nadają się też na kiełki
Zobacz jak kiełkować nasiona soczewicy czerwonej
Autor tej strony udostępnia przepisy za darmo. Korzystaj więc z nich do woli.
Jeżeli udostępniasz przepis z tej strony podaj jej adres ( www.kielkismaku.pl ) - to zupełne minimum jakie możesz zrobić, aby pokazać, że szanujesz pracę innych.
Jeżeli serwis jest dla Ciebie pomocny poleć go innym - będą Ci wdzięczni.
--- Powrót do wyszukiwania przepisów