Makowców magiczny czas...
Makowców magiczny czas...
Boże Narodzenie coraz bliżej. Pora gorączkowych przygotowań, zakupów, sprzątania, ozdób na choinkę, prezentów a potem gotowania i wreszcie - biesiadowania w gronie rodziny i przyjaciół.
Każdy z nas ma własne wspomnienia smaków i zapachów wigilijnych dań przygotowywanych w kuchni babci czy mamy.

Makowców magiczny czas... 

Tradycyjne potrawy: zupy, pierogi, ryby, sałatki, wypieki w różnych odmianach powielamy dzisiaj w naszych domach. Mamy wśród nich te szczególnie lubiane i te, które robimy, bo tak nakazuje polska tradycja.
Jest wśród nich jedno danie, które przygotowujemy z obu powodów - król świątecznych ciast - Jego Wysokość Makowiec.

Cicho jak makiem zasiał ...

Tradycja używania maku w kuchni sięga głębokiej przeszłości. Ale zanim mak stał się surowcem kulinarnym, był rośliną magiczną, stosowaną w obrzędach i medycynie ludowej.
Chcesz być informowana/y o nowych artykułach?
<< Dołącz do nas TUTAJ >>Zjedzenie surowego maku, wypicie mleczka wyciśniętego z zielonej makówki lub naparu z makowin to były sposoby na zaśnięcie, uśmierzenie bólu, wprowadzenie w stan odurzenia.Według starożytnych Greków kwiaty maku porastały brzegi rzeki Lete - rzeki zapomnienia, która wyznaczała granicę między światem żywych i umarłych. Mak wiązano ze śmiercią i bogiem snu Morfeuszem, królową podziemi Demeter oraz Dionizosem, który winem upijał ludzi do nieprzytomności, a jego głowę zdobiła korona, w którą wplecione były makówki.


Legendy chrześcijan głoszą, że maki wyrosły tam, gdzie w ziemię wsiąkały krople krwi ukrzyżowanego Chrystusa. Według innych opowieści Matka Boska miała jeść kutię - potrawę z maku, pszenicy i miodu - w dniu narodzin swojego syna. Jeszcze dziś na kresach wschodnich nie ma tradycyjnej wieczerzy wigilijnej bez tego dania.


Mak to również symbol płodności

- jedno wysiane ziarenko maku to 30 tysięcy nowych nasion. Mak jedzony podczas świąt ma być sposobem na dostatek, mnożenie się pieniędzy. Są gospodynie, które w makowcach zapiekają monety, a ich znalazcy mają mieć przez to zagwarantowane życie w bogactwie i luksusach.Mak w kuchni polskiej.


Z magicznych obrzędów szeptuch i zabiegów znachorów mak szybko przeniknął do kuchni i stał się dodatkiem, a nawet podstawą do przygotowywania smacznych potraw.

Jak podają źródła jeden z kucharzy z pałacu w Wilanowie upiekł struclę makową z wizerunkiem ukochanej żony króla Jana III Sobieskiego. Królowa Marysieńka była tak zachwycona wyglądem i smakiem strucli, że obsypała piekarza zaszczytami i pieniędzmi. Dla króla Stanisława Augusta cukiernicy przygotowywali makowce o długości ponad dwóch metrów, które musiało dźwigać kilkoro kucharczyków.


Strucle z ciasta półfrancuskiego, krucho-drożdżowe, drożdżowe, zawijane rulony, plecione wieńce i kołacze, rogaliki, bułeczki, czy makowiec japoński - wybór rodzajów i form makowców jest ogromny. Każda gospodyni ma swój sprawdzony przepis, ale dobre makowce wychodzą tylko wówczas, gdy użyjemy najlepszych składników.


Podstawa to mak


- delikatny w smaku mak biały lub popularny niebieski musi być suchy, czysty, niestęchły. Mak zleżały może być gorzki , a wówczas na pewno zepsuje smak potrawy. Choć sam mak jest dość ciężkostrawny, to dodaje się do niego równie ciężkie dodatki: masło, miód, orzechy, migdały, jajka. Wierzch makowca posypuje się kruszonką, cukrem pudrem, polewa lukrem.
Przez użycie takich składników makowce są ciężkostrawne i zabójczo kaloryczne, ale ciasto makowe w wersji fit to nie jest dobry pomysł. Dla smaku prawdziwego polskiego makowca warto po świętach pocierpieć w siłowni...


A więc - do makowca zapraszamy!Inne artykuły - ( 7 )

Pigwa - niedoceniany owoc z mojego ogródkaCo jeść i pić zimą, by się rozgrzaćKiełki rzodkiewkiMusli na zdrowie

Moje ulubione pączki Makowiec świąteczny Domowy serek a'la ricotta Ciasto na makaron domowy

Codzienne wyjazdy Holandia


Autor tej strony udostępnia przepisy za darmo. Korzystaj więc z nich do woli.
Jeżeli udostępniasz przepis z tej strony podaj jej adres ( www.kielkismaku.pl ) - to zupełne minimum jakie możesz zrobić, aby pokazać, że szanujesz pracę innych.
Jeżeli serwis jest dla Ciebie pomocny poleć go innym - będą Ci wdzięczni.
--- Powrót do wyszukiwania przepisów