Jak zadbać o naczynie miksujące Thermomix
Jak zadbać o naczynie miksujące Thermomix


(Cenne sposoby na czyszczenie Thermomixów)
Naczynie miksujące wykonane jest z wysokogatunkowej stali nierdzewnej, która jest odporna na przebarwienia powstające wskutek procesu utleniania. Prawdopodobieństwo wystąpienia przebarwień w naczyniu miksującym urządzenia Thermomix jest bardzo niskie, ale nie jest to niemożliwe.
Jak dbać o to, abyśmy cieszyli się jak najdłużej lśniącym i pachnącym czystością naczyniem? Oto kilka przydatnych rad.


Chcesz być informowana/y o nowych artykułach?
<< Dołącz do nas TUTAJ >>Twoje naczynie miksujące może się zniszczyć:

- jeżeli nie będzie czyszczone i płukane w sposób zgodny z instrukcją obsługi;

- jeżeli naczynie nie będzie płukane przed włożeniem go do zmywarki (takie działanie nie jest zalecane w instrukcji obsługi). Przed włożeniem naczynia do zmywarki należy je przepłukać, aby usunąć resztki składników. Dobrym sposobem jest też skorzystanie z uniwersalnego programu mycia w urządzeniu Thermomix. Zmywarki również posiadają program szybkiego cyklu płukania;

- jeśli naczynie miksujące jest umieszczane w zmywarce najlepiej wyjąć nóż. Naczynie wyczyści się dokładniej z rozmontowanym nożem;

- stal nierdzewna może również ulegać przebarwieniu, jeżeli naczynie nie wyschnie całkowicie. Przed ponownym zamontowaniem naczynia miksującego należy upewnić się, że dno naczynia i styki są suche;

- naczynie ze stali nierdzewnej mogą porysować metalowe materiały czyszczące (takie jak wełna stalowa), zwiększając podatność naczynia na przebarwienia i rdzę. Dotyczy to również metalowych przyborów kuchennych, dlatego też do zgarniania składników z boków naczynia najlepiej używać kopystki, plastikowej lub w ostateczności drewnianej łopatki;

- podczas gotowania na parze rozpuszczone w wodzie minerały, zwłaszcza kamień wapienny, pozostają w naczyniu. Po zakończeniu gotowania, kiedy pozostawiamy na dłużej naczynie, nóż i uszczelkę należy dokładnie wyczyścić i wysuszyć;

Jak wyczyścić przypaloną misę Thermomix?


Są sytuacje, gdy musimy doczyścić - najczęściej - dno naczynia miksującego. Szczególne wtedy, gdy robimy sosy, koncentraty, dżemy, budynie i eksperymentujemy z ustawieniami i składnikami. Nie jest to jednak problem - możesz skorzystać z automatycznego programu mycia urządzenia Thermomix.
Możesz też skorzystać z poniższego sposobu. Przygotuj gęstą pastę z wody i sody oczyszczonej i równomiernie przesmaruj dno naczynia miksującego Thermomix. Pastę pozostaw na 15-20 min i następnie delikatnie wyczyść. Na ogół przypalenie znika bez problemu. Jeżeli to nie pomogło skorzystaj z kolejnych porad opisanych poniżej.

Codzienne mycie, najlepszy sposób na utrzymanie czystości naczynia


Po każdym użyciu w celu odświeżenia misy Thermomix można wlać kilka kropli płynu do naczyń i włączyć Thermomix na obroty 5-6. Zmieniając podczas pracy kierunek obrotu noży (obroty lewe/prawe) wyrzucimy większość nieczystości spod noża. Wystarczy wypłukać naczynie miksujące pod bieżącą wodą. Będzie jak nowe.

Solidne czyszczenie naczynia miksującego


Prawdą jest, że naczynie miksujące trzeba raz na jakiś czas solidnie wyczyścić. Najczęściej gdy widzimy na nim nalot w rowkach i przebarwienia na dnie. Do takiego zadania doskonale sprawdza się procedura mycia z tabletką do zmywarki. Aby dokładniej wymyć naczynie miksujące umieszczamy w nim około 1,5l. wody , 1 tabletkę do zmywarki i ustawiamy program ( 6 min. | 60 stopni C | obr. 6 ) Po myciu uzupełnić naczynie wodą do znacznika MAX i pozostawić na dłużej. Takie czyszczenie najlepiej zrobić jako ostatnią czynność i pozostawić płyn do rana. Rano odlać część płynu i uruchomić szybkie mycie (30 sek. | obr. 6). Płyn wylać z naczynia, dobrze wypłukać pod wodą i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Po takim zabiegu naczynie będzie idealnie czyste i nabierze blasku.

Czyszczenie noża


Może to zabrzmi dziwnie, ale skorupki jaj są idealnym rozwiązaniem do czyszczenia ostrzy Thermomix. Dodajemy tyle wody, aby pokryć ostrza, a następnie wrzucamy skorupki jaj. Uruchamiamy maksymalne obroty kilkanaście razy. Płuczemy i później osuszamy naczynie. To taki ekspresowy i ekologiczny sposób doczyszczenia noży w urządzeniu Thermomix.

Resztki jedzenia między nożami łatwo też doczyścisz używając szczoteczki z twardym, dłuższym włosiem.

Modele TM5 i model TM6 - ich podzespoły bezpiecznie umyjesz również w zmywarce


Naczynie miksujące, nóż, pokrywę, kopystkę, koszyczek, motylek można myć w zmywarce - producent dopuszcza takie działanie. Osobiście jednak unikam takiej kąpieli... Jak wiadomo wszystko w zmywarce szybciej się niszczy. Niestety również wszystkie plastikowe podzespoły urządzenia Thermomix.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu w naczyniu Thermomix?

Do naczynia Thermomix wsyp 1 łyżkę sody oczyszczonej, 1000 g wody i 2-3 łyżki soku z cytryny. (15 min | Varoma | obr.3)

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z pokrywy naczynia miksującego Thermomix?


Wystarczy wykonać gęstą pastę z sody i wody. Pastą smarujemy pokrywę i pozostawiamy na kilkanaście minut, a następnie dobrze płuczemy.

Jak pozbyć się przebarwienia na pokrywie po kurkumie lub pastach, potrawach z kurkumą?


Dziecinnie proste... Wystaw przebarwioną część na działanie słońca - bardzo szybko ponownie się odbarwi.
Inne artykuły - ( 4 )

Słodkie dzieciństwo - które z popularnych batoników mają najwięcej kaloriiCzy zrzucenia zbędnych kilogramów musi być trudne? Nie z cateringiem dietetycznymKiełki brokułaButelka z wkładem filtrującym - twój towarzysz podczas letnich wypadów!

Toskański makaron PICI Waniliowe mleczko z nutą czekolady na biszkopcie Tarta ze śliwkami pod pierzynką Deserki amaretti

rzeczy odnowa


Autor tej strony udostępnia przepisy za darmo. Korzystaj więc z nich do woli.
Jeżeli udostępniasz przepis z tej strony podaj jej adres ( www.kielkismaku.pl ) - to zupełne minimum jakie możesz zrobić, aby pokazać, że szanujesz pracę innych.
Jeżeli serwis jest dla Ciebie pomocny poleć go innym - będą Ci wdzięczni.
--- Powrót do wyszukiwania przepisów