Z jakich przyczyn może pojawić się krwawienie z nosa?
Z jakich przyczyn może pojawić się krwawienie z nosa?


Krwotok z nosa zdarzył się niemal każdemu. Badania wykazały, że nawet 60% populacji miało krwawienie z nosa przynajmniej raz w życiu. Zazwyczaj dochodzi do tego w wyniku urazu mechanicznego i najczęściej nie wymaga interwencji lekarza. Jeśli jednak cierpisz na nawracające krwotoki z nosa, niezbędna będzie pomoc specjalisty.






Chcesz być informowana/y o nowych artykułach?
<< Dołącz do nas TUTAJ >>



Dlaczego nasz nos jest tak wrażliwy?


Jama nosowa stanowi początek układu oddechowego i pełni wiele istotnych funkcji. Oczyszcza wdychane przez nas powietrze z patogenów oraz szkodliwych substancji, a także je nawilża i ogrzewa. Tutaj również znajdują się liczne receptory odpowiedzialne za odczuwanie zapachów.


By móc prawidłowo pełnić swe funkcje jama nosowa jest mocno unaczyniona. Sieć naczyń tętniczych znajdujących się w nosie tworzą dwa sploty naczyniowe:



  • Splot Kiesselbacha - usytuowany jest w przednio-dolnej części przegrody nosowej;

  • Splot Woodruffa - położony jest w tylnej części bocznej jamy nosowej.


Okolica splotu Kiesselbacha jest szczególnie wrażliwa na urazy mechaniczne, czy wysuszenie śluzówki. Dlatego większość przypadków krwawienia z nosa pochodzi właśnie z tej części jamy nosowej. Wystarczy zbyt silne przesuszenie śluzówki nosa zimą, czy też zbyt częste i intensywne dłubanie w nosie, szczególnie przez małe dzieci i dochodzi do podrażnienia oraz krwawienia. Specjaliści podkreślają, że w 90% przypadków pomoc lekarze nie jest potrzebna. Jeśli jednak krwawienia nie można zatamować lub krwotoki z nosa nawracają, niezbędna jest pomoc medyczna.


Pierwsza pomoc przy krwawieniu z nosa


W przypadku pojawienia się krwotoku z nosa niezbędna jest szybka i odpowiednia reakcja. Przede wszystkim należy chorego uspokoić i posadzić z głową przechyloną do przodu, by mógł swobodnie wypluwać wypływającą krew. Odchylenie głowy do tyłu spowoduje spływanie krwi po tylnej ścianie gardła, co może doprowadzić do zachłyśnięcia się krwią. By zahamować upływ krwi, można zastosować zimne okłady na kark i grzbiet nosa. Takie działania powinny powstrzymać krwawienie w ciągu kilku minut.


Metoda leczenia zależna jest od sytuacji i stanu pacjenta. Przy silnych krwotokach, których nie można zatamować standardowymi metodami, zostanie wykonana tamponada. Jeśli krew z nosa pojawia się często i nie jest spowodowana leczeniem lub chorobą przewlekłą, warto przeprowadzić specjalny zabieg hamujący objawy. Jeśli cierpisz na nawracające krwawienia z nosa, skontaktuj się ze specjalistami z Dolnośląskiego Centrum Ginekologii i Leczenia Rodziny we Wrocławiu.


Jakie są przyczyny krwotoków z nosa?


Krwawienie z nosa może być spowodowane przez czynniki miejscowe i ogólne.


Przyczyny miejscowe dotyczą około 25% - 30% przypadków krwotoków z nosa, zalicza się do nich:



  • Urazy różnego typu - między innymi uderzenia, mechaniczny uraz śluzówki, przesuszenia, wdychanie substancji toksycznych, zabiegi lekarskie przeprowadzane w obrębie jamy nosowej.

  • Stan zapalny - jest to zazwyczaj zapalenie zatok przynosowych oraz ostre stany górnych dróg oddechowych;

  • Zanikowy nieżyt błony śluzowej nosa - zazwyczaj wywołany przez nadużywanie kropli do nosa obkurczających śluzówkę, czy zażywanie narkotyków.

  • Ubytki w przegrodzie nosowej np. w wyniku urazu.

  • Nowotwory jamy nosowej oraz gardła.


Czynniki ogólne są przyczyną nawet 75% nawracających krwawień z nosa, zalicza się do nich:



  • Zaburzenia układu krążenia - przede wszystkim nadciśnienie tętnicze, przewlekła niewydolność krążenia, miażdżyca naszyć krwionośnych.

  • Choroby zakaźne - mononukleoza, dur brzuszny, odra.

  • Zaburzenia krzepnięcia - zarówno te wrodzone, jak i hemofilia, czy małopłytkowość oraz nabyte w wyniku stosowanego leczenia np. heparyna, leki przeciwzakrzepowe, niesterydowe leki przeciwzapalne, a także wyniszczenie organizmu.

  • Zaburzenia nerek i wątroby, np. mocznica.


W razie nawracających krwawień z nosa niezbędna jest odpowiednia diagnostyka i dobór metody leczenia do sytuacji zdrowotnej pacjenta.








kielkismaku.pl

Inne artykuły - ( 1 )

Historia ciasteczek - przywędrowały z Lizbony wprost do Twojej kuchni.Kurki (pieprznik jadalny) - złote skarby lasu. Fascynujące fakty o jednym z najchętniej zbieranych grzybów w PolscePięknie podano do stołu. Kiełki pomogą ozdobić Twoje śniadanie.Kiełki w słoiku - to bajecznie proste

Pierniczki Calzone Szybkie rogaliki Błyskawica - sernik bez sera z brzoskwiniami

Codzienne wyjazdy Holandia


Autor tej strony udostępnia przepisy za darmo. Korzystaj więc z nich do woli.
Jeżeli udostępniasz przepis z tej strony podaj jej adres ( www.kielkismaku.pl ) - to zupełne minimum jakie możesz zrobić, aby pokazać, że szanujesz pracę innych.
Jeżeli serwis jest dla Ciebie pomocny poleć go innym - będą Ci wdzięczni.
--- Powrót do wyszukiwania przepisów