Czy z tej m±ki będzie chleb? |
Najbardziej znane i najczę¶ciej używane to m±ka pszenna i żytnia. W Polsce to najpopularniejsze m±ki chlebowe. Zrobisz z nich też np. zakwas na żurek.
Spotkać możesz też inne m±ki - najczę¶ciej stosowane jako dodatki do wypiekanych chlebów i jako składnik wielu innych potraw. Mowa tutaj o m±kach: owsianej, orkiszowej, gryczanej, jęczmiennej, jaglanej, kukurydzianej, sojowej i ziemniaczanej.
W zależno¶ci od grubo¶ci przemiału i stopnia oczyszczenia wyszczególnić można też różne typy m±ki. Z wewnętrznej czę¶ci ziarna otrzymamy delikatn± i bielsz± m±kę. W ciemnych m±kach razowych oprócz bielma znajdziemy również rozdrobnione zewnętrznej warstwy. Takie mniej oczyszczone m±ki s± bogate w cenne dla zdrowia składniki (błonnik i minerały).
Najwyższe typy: 750 (chlebowa), 1400 (sitkowa), 1850 (graham), 2000 (razowa, ¶rutowa chlebowa), oraz m±ka z pełnego przemiału typ 3000. Stosowane s± najczę¶ciej do wypieku chlebów na zakwasie.
W¶ród m±k żytnich:
- jasna m±ka żytnia typ 580 (np. do makaronów),
- m±ka pytlowa typy 650 i 720 (na bułki)
- wyższe typy m±ki żytniej 800, 950, 1400 (sitkowa), 1850 (starogardzka) czy 2000 (razowa), to przede wszystkim m±ki chlebowe.
Przy wypiekaniu chleba m±ki możemy mieszać aby uzyskać odpowiedni± receptur±. Należy tylko pamiętać aby do pieczywa wypiekanego przy udziale drożdży stosować zdecydowan± przewagę m±ki pszennej (zawieraj±cej gluten) typu 550-650. Inne wyższe typy stosować jako dodatek w drożdżowych recepturach lub wypiekać przy udziale zakwasu (np. żytniego).
M±ka pszenna - najbardziej rozpowszechniona m±ka. Oprócz pszenicy miękkiej któr± wykorzystuje się do produkcji m±ki, istnieje też pszenica twarda (durum), która po zmieleniu służy do produkcji m±ki makaronowej.
M±ka żytnia - razem z m±k± pszenn± jest najpopularniejsz± z m±k. Z m±ki żytniej powstaje smaczny, ciemny chleb (najczę¶ciej na zakwasie). Często jest też mieszana z m±k± pszenn± - dla wzbogacenia smaku pieczywa.
M±ka ryżowa - powstaje z br±zowego ryżu, lekko słodkawa. To również m±ka bezglutenowa. Stanowi podstawę makaronu i papieru ryżowego.
M±ka jęczmienna - była wykorzystywana przed spopularyzowaniem uprawy pszenicy. Obecnie jest mało popularna ciasta wychodz± ciężkie i zbite. Obecnie służy jako dodatek wzbogacaj±cy smak pieczywa.
M±ka gryczana - powstaje z nasion gryki. Lekko gorzkawa o zabarwieniu szaro-br±zowym. Używana m.in. do ciasta na bliny, nale¶niki oraz podobnie jak jęczmienna wzbogaci smak pieczywa. Ważne jest też, że nie zawiera glutenu.
M±ka kukurydziana - powstaje z ziaren kukurydzy. Jest żółta, miałka lub ziarnista.
Może zawierać znikome ilo¶ci glutenu, zwykle ł±czona z m±k± pszenn±.
M±ka z prosa - jedna z najstarszych m±k. Jest bardzo bogata w białko, witaminy i sole mineralne. Zwykle "zdrowe" pieczywo, zawiera wła¶nie tak± m±kę. Jest bardzo uboga w gluten.
M±ka owsiana- dodana do wypieków wzbogaci ich aromat. Ma kremowy kolor i lekko orzechowy smakiem. Zawiera ¶ladowe ilo¶ci glutenu.
M±ka sojowa - miałka, o lekkim posmaku migdałów. Bogata w białko, uboga w skrobię. Dodaj do chleba aby opóĽnić jego czerstwienie.
M±ka z orkiszu - dawnej bardzo popularna, utraciła sw± popularno¶ć i obecnie powoli powraca do łask. Idealnie nadaje się do pieczenia.
M±ka grochowa - mniej znana m±ka bezglutenowa, powstaje z przemiału grochu.
M±ka amarantusowa - łatwostrawna, bezglutenowa. ¦wietna dla wegetarian. Stosowana często w poł±czeniu z innymi m±kami bezglutenowymi.
Autor tej strony udostępnia przepisy za darmo. Korzystaj więc z nich do woli.
Jeżeli udostępniasz przepis z tej strony podaj jej adres ( www.kielkismaku.pl ) - to zupełne minimum jakie możesz zrobić, aby pokazać, że szanujesz pracę innych.
Jeżeli serwis jest dla Ciebie pomocny poleć go innym - będ± Ci wdzięczni.
--- Powrót do wyszukiwania przepisów