Czy z tej m±ki będzie chleb?
Czy z tej m±ki będzie chleb?


M±ka - jeden z podstawowych składników wszelkiego rodzaju potraw i wypieków. Bez niej ciężko pomy¶leć o nale¶nikach, makaronach, chlebach, bułkach i ciastach. Dzi¶ możemy wybierać i przebierać w¶ród wielu rodzajów, typów i grubo¶ci przemiału. Mnogo¶ć jednak ma też swoje minusy - nie zawsze wiemy, który rodzaj zastosować do danego wypieku czy potrawy. Poniżej postaramy się usystematyzować m±ki i podpowiedzieć do czego je stosować.


Chcesz być informowana/y o nowych artykułach?
<< Doł±cz do nas TUTAJ >>Najbardziej znane i najczę¶ciej używane to m±ka pszenna i żytnia. W Polsce to najpopularniejsze m±ki chlebowe. Zrobisz z nich też np. zakwas na żurek.


Spotkać możesz też inne m±ki - najczę¶ciej stosowane jako dodatki do wypiekanych chlebów i jako składnik wielu innych potraw. Mowa tutaj o m±kach: owsianej, orkiszowej, gryczanej, jęczmiennej, jaglanej, kukurydzianej, sojowej i ziemniaczanej.

W zależno¶ci od grubo¶ci przemiału i stopnia oczyszczenia wyszczególnić można też różne typy m±ki. Z wewnętrznej czę¶ci ziarna otrzymamy delikatn± i bielsz± m±kę. W ciemnych m±kach razowych oprócz bielma znajdziemy również rozdrobnione zewnętrznej warstwy. Takie mniej oczyszczone m±ki s± bogate w cenne dla zdrowia składniki (błonnik i minerały).


Do czego stosować dan± m±kę?


M±ka pszenna - najpopularniejsza w Polsce dostępna jest w kilku typach.
Im oznaczenie typu niższe, tym lepsza będzie ona do lekkich wypieków. Najniższe, oznaczone numerem 400 i 450 to m±ka tortowa jest doskonała do pieczenia lekkich ciast biszkoptowych, a także nale¶ników. Kolejna - oznaczona jako typ 500 (np. poznańska, wrocławska) ma szerokie zastosowanie. Można j± ¶miało wykorzystać do: pieczenia ciast o zwartej strukturze (np. kruchych, półkruchych, parzonych, francuskich i półfrancuskich. M±ki te dobre również będ± do nale¶ników, omletów, makaronów, klusek, pierogów, kopytek i knedli. Zagę¶cisz nimi również zupy i sosy.


Wyższe typy jak 550(m±ka luksusowa) i 650 przydadz± się do innych wypieków. 550-tka polecana jest do ciast na drożdżach, racuchów czy p±czków. Dobrze się sprawdzi też jako składnik różnych klusek. 650-tka będzie dobr± baza do cięższych ciast ciast (jak pierniki, miodowniki). Z powyższych m±k dobrze wypiekać będ± się też bułki. Sprawdz± się również w roli zasmażek do potraw.

Najwyższe typy: 750 (chlebowa), 1400 (sitkowa), 1850 (graham), 2000 (razowa, ¶rutowa chlebowa), oraz m±ka z pełnego przemiału typ 3000. Stosowane s± najczę¶ciej do wypieku chlebów na zakwasie.


W¶ród m±k żytnich:

- jasna m±ka żytnia typ 580 (np. do makaronów),

- m±ka pytlowa typy 650 i 720 (na bułki)

- wyższe typy m±ki żytniej 800, 950, 1400 (sitkowa), 1850 (starogardzka) czy 2000 (razowa), to przede wszystkim m±ki chlebowe.Przy wypiekaniu chleba m±ki możemy mieszać aby uzyskać odpowiedni± receptur±. Należy tylko pamiętać aby do pieczywa wypiekanego przy udziale drożdży stosować zdecydowan± przewagę m±ki pszennej (zawieraj±cej gluten) typu 550-650. Inne wyższe typy stosować jako dodatek w drożdżowych recepturach lub wypiekać przy udziale zakwasu (np. żytniego).


Więcej słów o m±kach...


M±ka pszenna - najbardziej rozpowszechniona m±ka. Oprócz pszenicy miękkiej któr± wykorzystuje się do produkcji m±ki, istnieje też pszenica twarda (durum), która po zmieleniu służy do produkcji m±ki makaronowej.


M±ka żytnia - razem z m±k± pszenn± jest najpopularniejsz± z m±k. Z m±ki żytniej powstaje smaczny, ciemny chleb (najczę¶ciej na zakwasie). Często jest też mieszana z m±k± pszenn± - dla wzbogacenia smaku pieczywa.


M±ka ryżowa - powstaje z br±zowego ryżu, lekko słodkawa. To również m±ka bezglutenowa. Stanowi podstawę makaronu i papieru ryżowego.


M±ka jęczmienna - była wykorzystywana przed spopularyzowaniem uprawy pszenicy. Obecnie jest mało popularna ciasta wychodz± ciężkie i zbite. Obecnie służy jako dodatek wzbogacaj±cy smak pieczywa.


M±ka gryczana - powstaje z nasion gryki. Lekko gorzkawa o zabarwieniu szaro-br±zowym. Używana m.in. do ciasta na bliny, nale¶niki oraz podobnie jak jęczmienna wzbogaci smak pieczywa. Ważne jest też, że nie zawiera glutenu.


M±ka kukurydziana - powstaje z ziaren kukurydzy. Jest żółta, miałka lub ziarnista.
Może zawierać znikome ilo¶ci glutenu, zwykle ł±czona z m±k± pszenn±.


M±ka z prosa - jedna z najstarszych m±k. Jest bardzo bogata w białko, witaminy i sole mineralne. Zwykle "zdrowe" pieczywo, zawiera wła¶nie tak± m±kę. Jest bardzo uboga w gluten.


M±ka owsiana- dodana do wypieków wzbogaci ich aromat. Ma kremowy kolor i lekko orzechowy smakiem. Zawiera ¶ladowe ilo¶ci glutenu.


M±ka sojowa - miałka, o lekkim posmaku migdałów. Bogata w białko, uboga w skrobię. Dodaj do chleba aby opóĽnić jego czerstwienie.


M±ka z orkiszu - dawnej bardzo popularna, utraciła sw± popularno¶ć i obecnie powoli powraca do łask. Idealnie nadaje się do pieczenia.


M±ka grochowa - mniej znana m±ka bezglutenowa, powstaje z przemiału grochu.M±ka amarantusowa - łatwostrawna, bezglutenowa. ¦wietna dla wegetarian. Stosowana często w poł±czeniu z innymi m±kami bezglutenowymi.
Inne artykuły - ( 6 )

Kiełki hodowane w woreczkach...Czy kiełki wszystkich ro¶lin nadaj± się do spożycia? Czy z tej m±ki będzie chleb?Z jakich przyczyn może pojawić się krwawienie z nosa?

Sernik gotowany z musem z owoców borówki Sernik pod czekoladow± kołderk± Kruche babeczki orzechowe z czekoladowym kremem Bułeczki Mr Ziarenko

Codzienne wyjazdy Holandia Belgia Niemcy


Autor tej strony udostępnia przepisy za darmo. Korzystaj więc z nich do woli.
Jeżeli udostępniasz przepis z tej strony podaj jej adres ( www.kielkismaku.pl ) - to zupełne minimum jakie możesz zrobić, aby pokazać, że szanujesz pracę innych.
Jeżeli serwis jest dla Ciebie pomocny poleć go innym - będ± Ci wdzięczni.
--- Powrót do wyszukiwania przepisów