Wielkanocny torcik - Marysieńka

Lekko zakrapiana Marysieńka

Popularne frazy: -> ciasto do kawy, ciasto z kremem, przepis na thermomix, biszkopt kakaowy, ciasto kostka, przekładane, orzechy włoskie, torty, marysienka, tort, marycha



Wielkanocny torcik - Marysieńka
 Wielkanocny torcik - Marysieńka
 
 

Obserwuj co trafia pod nóż -> Dołącz tutaj


Składniki:

BISZKOPT KAKAOWY (na tortownicę 18-20cm)

- 5 jajek
- szczypta soli
- 140 g cukru
- 80 g mąki (typ 450)
- 40 g kakao

ROZTWÓR DO NASĄCZANIA PODKŁADÓW

- 250 ml mocnej kawy z ekspresu
(opcjonalnie można dać 25g mocnego alkoholu)


Blat ORZECHOWO-BEZOWY

- 4 białka z jajek
- mała szczypta soli
- 160 g drobnego cukru do wypieków
- 200 g orzechów włoskich drobno posiekanych
- 1 łyżka mąki pszennej
- 1 łyżka skrobi ziemniaczanej


KREM BUDYNIOWY

- 500 ml mleka
- 20g cukru waniliowego wykonanego w TM
- 3 żółtka
- 100 g drobnego cukru
- 50g skrobi ziemniaczanej
- 50g mąki pszennej
- 250 g masła, w temperaturze pokojowej
- (opcjonalnie) 25-50g likieru amaretto


POLEWA CZEKOLADOWA

- 100g gorzkiej czekolady
- 100g śmietany kremówki 30%
- łyżeczka miodu


DO DEKORACJI

- połówki orzechów włoskich
- Na Wielkanoc: marcepanowe pisanki w czekoladzie



Chcesz być informowany o nowych inspiracjach na Thermomix
<< Dołącz do grupy VIP >>



Przygotowanie w Thermomix



Przygotowanie biszkoptu kakaowego

1. Rozgrzać piekarnik do temperatury 170 stopni C.
2. Tortownicę o średnicy ok. 20 cm wyłożyć papierem do pieczenia (tylko dno - boków niczym nie smarować ani nie wykładać papierem, bo biszkopt wyrośnie nam nierówno).
3. Odważyć mąkę i kakao (można przesiać je przez sito). Odłożyć do miseczki.
4. Oddzielić białka od żółtek.
5. Załóż motylek. W czystym i suchym naczyniu miksującym przy pomocy motylka ubić białka ze szczyptą soli na sztywną pianę (4 min. | obr. 3-4). Nie zmniejszać obrotów dodać stopniowo cukier i ubijać jeszcze (ok. 2 min. | obr. 3-4). Ubita piana powinna być bardzo sztywna i lśniąca.
6. Zmniejsz obroty na poziom 3, dodaj stopniowo po jednym żółtku i ubijaj dalej (ok. 1 min. | obr. 3). Na koniec dodać mąkę z kakao i bardzo delikatnie wymieszać (30-40 sek. | obr. 1).
7. Piec w 170 st. C około 40 min. (lub do suchego patyczka).
8. Ciasto powinno wyrosnąć do wysokości formy.
9. Po upieczeniu wyjmij ciasto z piekarnika i upuść je na podłogę z wysokości ok. 50-60 cm.

Dla zminimalizowania nieprzyjemnych efektów dźwiękowych podłóż na podłogę koc "Rzucić ciastem o ziemię" można i drugi raz... jeśli pierwszy rzut sprawi nam wielką frajdę. Po tym fakcie wkładamy ciasto ponownie do piekarnika i pozostawiamy je tam przy uchylonych drzwiczkach do całkowitego wystygnięcia.

10. Po wystudzeniu wyjmij ciasto z formy (boki biszkoptu zawsze oddzielamy nożem od formy dopiero jak biszkopt będzie wystudzony) i przekrój je na 2 blaty.
Mamy gotowe kakaowe podkłady biszkoptowe.


Blat orzechowo-bezowy

1. Przygotuj formę wielkością dopasowaną do wcześniejszych blatów biszkoptowych. Wyłóż ją papierem do pieczenia.

2. Rozgrzej piekarnik do 175 stopni C.

3. W czystej i suchym naczyniu miksującym umieścić białka i dodaj małą szczyptę soli. Załóż motylek Białka ubij na sztywną pianę. (4 min. | obr. 3-4). Nie zmniejszać obrotów dodać stopniowo cukier i ubijać jeszcze (ok. 2 min. | obr. 3-4). Ubita piana powinna być bardzo sztywna i lśniąca. Dalej dodaj posiekane orzechy, przesianą mąkę i skrobię, delikatnie wymieszaj do połączenia składników. (20-30 sek. | obr. 1).

Przełożyć do bezę z orzechami do przygotowanej wcześniej formy i od razu umieść w rozgrzanym piekarniku. Piecz w 175 stopni C przez 30-40 minut. Po upieczeniu wyjmij z piekarnika i pozwól jej całkowicie wystygnąć.


Przygotowanie budyniu

1. W naczyniu miksującym umieść motylek. Dodaj: mleko, cukier waniliowy, cukier, mąkę pszenną, skrobię ziemniaczaną i żółtka. Ugotuj budyń bez przykrywania otworu miarką - tak, aby swobodnie odparował podczas gotowania. ( 6,5 min. | temp. 100 stopni C, obr. 2 ).

2. Ugotowany budyń przełóż do miseczki szczelnie przykryj folią (najlepiej, gdy folia będzie dotykała powierzchni budyniu - wtedy nie utworzy się suchy kożuch) i pozostaw do przestygnięcia. Budyniu też nie można mieszać podczas stygnięcia.

Aby przejść do kolejnego kroku musisz mieć zimny budyń i miękkie masło w podobnej temperaturze. Zbyt ciepły budyń rozpuści Ci masło, a zbyt zimne masło może doprowadzić do zważenia kremu.


Przygotowanie kremu budyniowo-maślanego

1. W naczyniu miksującym umieść miękkie masło. ( 30 sek. | obr. 3 ). Załóż motylek i ucieraj masło na delikatny krem stopniowo dodając podczas ucierania wcześniej przygotowany budyń. Nie dodawaj całego budyniu. Dodaj go stopniowo np. w 3 częściach. ( 2,5 min. | obr. 3 ). Po dodaniu całości zatrzymujemy ucieranie, kopystką zgarnij z brzegów naczynia krem do środka. (Dodaj opcjonalnie likier amaretto). Ustaw czas i przestaw temperaturę na 37 stopni C , ucieraj dalej ( ok. 30-45 sek. | temp. 37 stopni C | obr. 3 ). Po ubiciu krem powinien mieć puszystą konsystencję.

2. Jest to też doskonała chwila, aby posmakować przygotowanego kremu :)


JAK ZŁOŻYĆ CIASTO?





1. Najlepiej w formie, w której były wypiekane biszkopty i blat - krem nie będzie wypływał na boki. Krem też przed łączeniem - jeżeli jest zbyt lejący, można umieścić w lodówce na chwilę, poprawi się konsystencja. Będzie się lepiej smarował.

2. Pierwszy blat biszkoptowy ląduje na dno ciasta. Nasączamy go połową wcześniej przygotowanej i wystudzonej mocnej kawy. Smarujemy połową kremu budyniowo-maślanego, na krem kładziemy orzechowy blat bezowy. Dalej druga warstwa kremu i przykrywamy drugim blatem biszkoptowym. Pozostało tylko nasączyć go drugą częścią przygotowanej kawy i odstawić do lodówki na 2-3 godziny do stężenia. Ciasto najlepiej wykonać dzień wcześniej - wtedy dobrze stężeje i przegryzie się.
Następnego dnia przygotować polewę z czekolady, miodu i śmietanki 30%.

1) Do czystego i suchego naczynia miksującego włożyć czekoladę, rozdrobnić (10 sek. | obr. 9). Czekoladę zgarnąć kopystką ze ścianek na dno naczynia miksującego. Dodać śmietanę i miód, podgrzewać ( 2 min | 50°C | obr. 3 ).

Polać ciasto, dekorować np. połówkami orzecha włoskiego i pozostawić do przestygnięcia. Gdy polewa nam przestygnie ciasto gotowe jest do podania.


WSKAZÓWKI:


# Podkłady biszkoptowe, podkład bezowy i budyń najlepiej upiec dzień wcześniej. Zajmie nam to wtedy znacznie mniej czasu, który przy wykonywaniu w dużej mierze poświęcany jest na przestudzenie poszczególnych elementów ciasta.

Smacznego!




Podoba się przepis?
Chcesz być informowany o nowych inspiracjach na Thermomix
zostaw nam kontakt << Dołącz do nas TUTAJ >>

Sprawdziłaś/eś przepis? Wyszło super?
Wyślij nam zdjęcie swojego dzieła ... umieścimy je na stronie.
Aby wysłać zdjęcie dołącz je do maila na adres: kielki@smaku.pl
Życzymy smacznego i czekamy na Twoją fotkę!


Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi ...
Autor: kielkismaku.pl
Makowiec świąteczny Tortilla - pełnoziarnista Jajka z kiełkami Bułeczki różyczki

Codzienne wyjazdy Holandia Belgia Niemcy


Autor tej strony udostępnia przepisy za darmo. Korzystaj więc z nich do woli.
Jeżeli udostępniasz przepis z tej strony podaj jej adres ( www.kielkismaku.pl ) - to zupełne minimum jakie możesz zrobić, aby pokazać, że szanujesz pracę innych.
Jeżeli serwis jest dla Ciebie pomocny poleć go innym - będą Ci wdzięczni.
--- Powrót do wyszukiwania przepisów



Redakcja poleca: Czy Twój umysł kłamie? Odkryj tajniki iluzji poznawczych!

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego czasami widzisz coś, czego inni nie widzą, albo dlaczego Twoje wspomnienia mogą być niedokładne? To wszystko to efekt iluzji poznawczych - niezwykłych sposobów, w jakie nasz umysł interpretuje i przetwarza informacje. Odkryj, jakie są najczęstsze rodzaje iluzji poznawczych i jak wpływają one na nasze życie codzienne.

czytaj więcej...


Inne artykuły - ( 2 )

Mam Thermomix - co dalej? Barów mlecznych nieprzemijający urokCzy Ty też masz już kamień do wypiekania pizzy?Olejki w kuchni