Pizza (szybka)

Popularne frazy: -> pieczywo, pizza, obiad, kolacja, włoska pizza, przepis thermomix, pizza przepis, kamien do pizzy, kamień do pizzy

Pizza (szybka)
 Pizza (szybka)
 
 
  • Wybierz język

Ciasto na pizzę:
- maksymalnie 20g drożdży świeżych
- szczypta cukru
- ok.270 ml. wody ciepłej
- 510-530 g mąki (pszenna 500-550 lub prawdziwa włoska typ 00)
- do 10 g soli
- 30 g oliwy z oliwek

Dodatki:
- przyprawa do pizzy (mieszanka) lub samodzielnie dobrane przyprawy
- ser żółty
- oliwki
- suszone pomidory z oliwy
- papryczka pikantna
- sos pomidorowy z bazylią i czosnkiem


Chcesz być na bieżąco? << Włącz obserwowanie. Podglądaj, co nowego wskoczyło pod nóż ... >>


Chcesz być informowany o nowych inspiracjach na Thermomix << Dołącz do grupy VIP >>


Chcesz żywo podyskutować o przepisach i inspiracjach na Thermomix
<< Dołącz do grupy Thermomix PL (społeczność ponad 190 000 osób) >>


Przygotowanie
Ciasto najlepiej wyrobić w robocie kuchennym z hakiem. Podzielić na trzy części umieścić w lodówce zawinięte w woreczek.

Rozgrzać piekarnik do minimum 200 stopni. (najlepiej maksymalna jaką pozwoli Ci piekarnik).

Jeżeli masz kamień do pieczenia pizzy to od razu umieść go w piekarniku niech się odpowiednio rozgrzeje.

Z ciasta formujemy np. okrąg (najlepiej ręcznie bez użycia wałka), lekko podsypując mąką, aby później łatwo było zsunąć ją do piekarnika na kamień lub blachę.

Ciasto smarujemy sosem pomidorowym z bazylią i czosnkiem. (sos powinien być bardzo dobrze odparowany, gęsty - zbyt wodnisty zamoczy ci ciasto).

Dalej lekko zawijamy brzegi ciasta. Dodajemy pozostałe składniki i umieszczamy w rozgrzanym piekarniku.

Sam proces wypieku pizzy na kamieniu będzie trwał stosunkowo krótko (8-9 min). Na blaszce może to trwać nieco dłużej. Pizza wypiekana na kamieniu będzie znacznie lepsza - chrupka.

Do pizzy można użyć ulubiony sos.
Zachęcamy również do eksperymentowania z dodatkami. Najlepsze jednak pizze to takie z maksymalnie 3-4 składnikami.

Smacznego!


Porady i wyjaśnienia związane z tym przepisem

Może nie najlepsza mąka na pizzę a najdroższa to tzw. typ "00". Jeżeli to prawdziwa włoska "00" to efekt będzie doskonały. Jednak jeżeli nie pochodzi z pewnego miejsca możesz trafić na mieszankę innych mąk. Jest to najczęściej mąka pszenna typ pomiędzy 450 -> 550. Nie warto więc wydawać podwójnie wyższej kwoty za mąkę nieznanego pochodzenia, którą można kupić o połowę taniej, a różnić się będzie tylko ceną ;)
Kup więc sprawdzoną włoską typ "00" lub użyj mieszanki gramatura 450-550.


Zimna fermentacja to proces wyrastania ciasta przechowywanego w lodówce. Tak też zaleca się w przypadku ciasta na pizzę. Najlepiej zrobić je kilka godzin wcześniej przed pieczeniem. Umieścić w miseczce i szczelnie zamknąć folią lub workiem po czym umieścić w lodówce. Takie ciasto można też wykorzystać później, nawet w ciągu 2-3 dni.


Wbrew niektórym przepisom ciasto na pizzę nie zawiera mleka.


Do formowania pizzy nie używaj wałka! To najgorsza rzecz jaką można zrobić :)

Delikatnie uformuj pizzę, nie musi być idealnie równa. Dobrze wyrobione ciasto nie będzie się rozrywało. Brzegów pizzy nie smaruj sosem ani nie nakładaj na nie dodatków, możesz natomiast posmarować oliwą z oliwek - pięknie wyrośnie i będzie chrupkie.


Pod żadnym pozorem nie stosuj koncentratu pomidorowego ani ketchupu zamiast sosu do smarowania ciasta. Niektórzy żartują nawet, że za takie coś powinno się mordować :).


Przygotowanie w Thermomix:




1) Rozgrzać piekarnik do minimum 200 stopni (najlepiej maksymalna jaką pozwoli Ci piekarnik).

Jeżeli masz kamień do pieczenia pizzy to od razu umieść go w piekarniku niech się odpowiednio rozgrzeje.

2) Składniki na ciasto umieść w naczyniu miksującym. Wyrabiamy ( 10sek. | obr. 5-6 ) i dalej ( 2min. | Interwał )

3) Ciasto podziel na trzy części, umieść w woreczkach w lodówce. Po kilkunastu minutach, gdy kamień masz już rozgrzany - wyjmij jedną część ciasta.

4) Z ciasta formujemy pizzę. Najlepiej dłońmi rozciągnąć i rozmasować ciasto do oczekiwanej wielkości pizzy (nie używaj wałka do ciasta), lekko podsypując mąką, aby później łatwo było zsunąć ją do piekarnika na kamień lub blachę.

5) Ciasto smarujemy sosem pomidorowym z bazylią i czosnkiem. (sos powinien być bardzo dobrze odparowany, gęsty - zbyt wodnisty zamoczy ci ciasto). Dalej lekko zawijamy brzegi ciasta. Dodajemy pozostałe składniki i umieszczamy w rozgrzanym piekarniku.

6) Sam proces wypieku pizzy na kamieniu będzie trwał stosunkowo krótko (8-9 min). Na blaszce może to trwać nieco dłużej. Pizza wypiekana na kamieniu będzie znacznie lepsza - chrupka.



Do pizzy można też użyć ulubiony sos.
Zachęcamy również do eksperymentowania z dodatkami. Najlepsze pizze, to takie, z maksymalnie 3-4 składnikami.



Świetnie, że tutaj jesteś! Mam żywą nadzieję, że zagościsz u nas na dłużej.

Zapraszamy do śledzenia profilu na Facebooku i Instagramie.
Jeżeli skorzystasz z naszego przepisu zachęcamy Cię do wysłania zdjęcia swojego dzieła na kontakt@kielkimaku.pl - Zdjęcia (za Twoją zgodą) opublikujemy w galerii w profilu Kilkismaku na Facebooku.


Podoba się przepis?
Chcesz być informowany o nowych inspiracjach na Thermomix
zostaw nam kontakt << Dołącz do nas TUTAJ >>

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi ...
Przygotowałeś ten przepis? Oznacz go na Instagramie lub FB -> #kielkismaku @zabawaslawomir i daj mi o tym znać! Dziękuję!


Autor: kielkismaku.pl
Napój pomarańczowo-cytrynowy Zapiekanki z budki Domowy serek a'la ricotta z pesto Chleb ziarenka smaku z żurawiną

Codzienne wyjazdy Holandia


Autor tej strony udostępnia przepisy za darmo. Korzystaj więc z nich do woli.
Jeżeli udostępniasz przepis z tej strony podaj jej adres ( www.kielkismaku.pl ) - to zupełne minimum jakie możesz zrobić, aby pokazać, że szanujesz pracę innych.
Jeżeli serwis jest dla Ciebie pomocny poleć go innym - będą Ci wdzięczni.
--- Powrót do wyszukiwania przepisów



Redakcja poleca: Kiełki brokuła


Kiełki brokuła (Brassica) zawierają bardzo duże ilości sulfofranu, dzięki czemu wykazują silne działanie przeciwnowotworowe. Warto wiedzieć, że zawartość sulfofranu w kiełkach jest 20 do 30 razy większa niż w dojrzałej roślinie.
Ponadto kiełki brokuła pomagają obniżyć ciśnienie krwi, zapobiegają chorobom układu krwionośnego i udarom mózgu, a także dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów wzmacniają układ odpornościowy i nerwowy.

Badania wskazują również na to, iż zawarte w kiełkach brokuła substancje antybakteryjne zwalczają szczepy bakterii Helicobacter pylori, których obecność w organizmie zwiększa ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak zapalenie żołądka typu B (mogące prowadzić do powstania nowotworu) i wrzody trawienne.

Są też jednym z najbardziej znanych skoncentrowanych źródeł glukozynolanów, takich jak glukorafanina. Ta ostatnia jest szczególnie obecna w kiełkach brokułów. Wykazano, że, glukozynlany pomagają podnieść próg wrażliwość na insulinę i obniżać poziom cukru we krwi.

Należy pamiętać też, że najlepszym sposobem na pobranie jak największej ilości składników odżywczych jest delektowanie się kiełkami brokułów najlepiej w stanie surowym.

Kiełki brokuła to pierwszy kandydat do surówek i kanapek - pikantne w smaku.
Najwięcej sulfofranu znajduje się w młodych, 4-5 dniowych siewkach. Zbyt długie przechowywanie w lodówce powoduje utratę tej cennej substancji, dlatego też najlepiej jest spożywać świeżo wyhodowane kiełki brokuła.

czytaj więcej...


Inne artykuły - ( 3 )

Kiełki amarantusaSzlachetne obżarstwo, czyli jak Święty Marcin zasłużył się łasuchomBułki i bułeczki - tym razem w włoskim klimaciePierogi