Chleb weselny (Thermomix)

(przepis jest w tej chwili testowany)

Popularne frazy: -> termomiks przepisy, chlebek weselny, chleb wesele, przepis na Thermomix chlebki, przepis na Thermomix chleb, chleb dekorowany, chleb z inicjałami, chleb z imionami

Chleb weselny (Thermomix)
 
 
  • Wybierz język

Składniki na 1 chleb:

- 20g drożdży świeżych,
- szczypta cukru na drożdże,
- 200g wody w temp. pokojowej,
- 430g mąki pszennej typ 500-650,
- 30g mąki żytniej typ 700 lub 2000,
- 10g soli,
- 20g oliwy z oliwek lub oleju,
- opcjonalnie trzy łyżki aktywnego zakwasu żytniego (poprawi smak i konsystencję chleba)


Druga porcja ciasta:

- 20g drożdży świeżych,
- szczypta cukru na drożdże,
- 200g wody w temp. pokojowej,
- 430g mąki pszennej typ 500-650,
- 30g mąki żytniej typ 700 lub 2000,
- 10g soli,
- 20g oliwy z oliwek lub oleju,
- opcjonalnie trzy łyżki aktywnego zakwasu żytniego (poprawi smak i konsystencję chleba)


Masa dekoracyjna:

- 100g wody
- 30-40g soli
- 220g mąki typ 500


Dodatki:

- jajko roztrzepane do łączenia, smarowania chleba i dekoracji




Chcesz być na bieżąco? << Włącz obserwowanie. Podglądaj, co nowego wskoczyło pod nóż ... >>


Chcesz być informowany o nowych inspiracjach na Thermomix << Dołącz do grupy VIP >>


Chcesz żywo podyskutować o przepisach i inspiracjach na Thermomix
<< Dołącz do grupy Thermomix PL (społeczność ponad 190 000 osób) >>


Przygotowanie w Thermomix

Przygotowanie:
1. Wszystkie składniki na chleb z pierwszej porcji umieść w naczyniu miksującym. Wymieszaj dokładnie (15 sek. | obr.3) Dalej wyrabiamy ciasto (3 min. | obr. Interwał)

2. Powtarzamy to samo dla drugiej części ciasta. Wszystkie składniki na chleb z pierwszej porcji umieść w naczyniu miksującym. Wymieszaj dokładnie (15 sek. | obr.3) Dalej wyrabiamy ciasto (3 min. | obr. Interwał)

3. Ciasta łączymy już ręcznie w jedną całość i pozostawiamy na 20 min pod przykryciem aby rozpoczęło się wyrastanie.

4. Formujemy okrągły bochen lub inny oczekiwany kształt. Umieszczamy na blaszce podsypany mąką, pozostawiając miejsce do wyrośnięcia. Chleb smarujemy rozbitym jajkiem i umieszczamy w piekarniku na środkową półkę. Ustawiamy w piekarniku temperaturę nieco niższą niż 50 stopni C. Pozostawiamy do wyrośnięcia w piekarniku przez około 20min. Nie dopuszczamy aby ciasto za długo wyrastało, bo popęka nam przy wypiekaniu. Po tym czasie podnosimy temperaturę do 180 stopni C i wypiekamy 40-45 minut.

5. Upieczony chleb pozostawiamy do przestygnięcia na kratce, aby swobodnie mógł oddychać. Gdy już mamy idealnie wypieczony chleb najlepiej pozostawić go na kilka godzin (zdarza się, że skóra chleba lekko się pomarszczy wtedy łatwo możemy przykryć to dekoracją).

6. Przygotowujemy masę do dekoracji. Wszystkie składniki umieszczamy w naczyniu miksującym. Wyrabiamy ( 1min. | obroty 4-5 )Tworzymy wzór, dekorację lub litery - dowolny motyw w zależności od potrzeby. Dekorację "przyklejamy" do chleba smarując delikatnie rozbitym jajkiem powierzchnię pod dekoracją. Po przyklejeniu dekoracji smarujemy ją jeszcze lekko na całej powierzchni i umieszczamy w piekarniku na 5-6 minut w temperaturze 180 stopni C. Jeżeli dekoracja składa się z większych elementów czas trzeba wydłużyć do pierwszego zarumienienia się.

7. Wzór na zdjęciu rozbudowany jest też o serce - wycięte bardzo ostrym nożem, przecięte na pół. Te kawałki chleba wyjmują Państwo Młodzi przy powitaniu "chlebem i solą". Brzegi wyciętego serca na chlebie również można wykończyć masą dekoracyjną ukrywając wszelkiego rodzaju niedoskonałości po cięciu.


Gotowi na pierwsze dekorowane chleby?
Do dzieła! Chleb wyjdzie piękny a przy okazji bardzo smaczny.



Świetnie, że tutaj jesteś! Mam żywą nadzieję, że zagościsz u nas na dłużej.

Zapraszamy do śledzenia profilu na Facebooku i Instagramie.
Jeżeli skorzystasz z naszego przepisu zachęcamy Cię do wysłania zdjęcia swojego dzieła na kontakt@kielkimaku.pl - Zdjęcia (za Twoją zgodą) opublikujemy w galerii w profilu Kilkismaku na Facebooku.


Podoba się przepis?
Chcesz być informowany o nowych inspiracjach na Thermomix
zostaw nam kontakt << Dołącz do nas TUTAJ >>

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi ...
Przygotowałeś ten przepis? Oznacz go na Instagramie lub FB -> #kielkismaku @zabawaslawomir i daj mi o tym znać! Dziękuję!


Autor: kielkismaku.pl
Murzynek z charakterem Pasztet wałecki - pasztet babci Uli Ciasteczka czekoladowe z nutą mięty Placuszki z ricotty

rzeczy odnowa


Autor tej strony udostępnia przepisy za darmo. Korzystaj więc z nich do woli.
Jeżeli udostępniasz przepis z tej strony podaj jej adres ( www.kielkismaku.pl ) - to zupełne minimum jakie możesz zrobić, aby pokazać, że szanujesz pracę innych.
Jeżeli serwis jest dla Ciebie pomocny poleć go innym - będą Ci wdzięczni.
--- Powrót do wyszukiwania przepisów



Redakcja poleca: Kiełki brokuła


Kiełki brokuła (Brassica) zawierają bardzo duże ilości sulfofranu, dzięki czemu wykazują silne działanie przeciwnowotworowe. Warto wiedzieć, że zawartość sulfofranu w kiełkach jest 20 do 30 razy większa niż w dojrzałej roślinie.
Ponadto kiełki brokuła pomagają obniżyć ciśnienie krwi, zapobiegają chorobom układu krwionośnego i udarom mózgu, a także dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów wzmacniają układ odpornościowy i nerwowy.

Badania wskazują również na to, iż zawarte w kiełkach brokuła substancje antybakteryjne zwalczają szczepy bakterii Helicobacter pylori, których obecność w organizmie zwiększa ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak zapalenie żołądka typu B (mogące prowadzić do powstania nowotworu) i wrzody trawienne.

Są też jednym z najbardziej znanych skoncentrowanych źródeł glukozynolanów, takich jak glukorafanina. Ta ostatnia jest szczególnie obecna w kiełkach brokułów. Wykazano, że, glukozynlany pomagają podnieść próg wrażliwość na insulinę i obniżać poziom cukru we krwi.

Należy pamiętać też, że najlepszym sposobem na pobranie jak największej ilości składników odżywczych jest delektowanie się kiełkami brokułów najlepiej w stanie surowym.

Kiełki brokuła to pierwszy kandydat do surówek i kanapek - pikantne w smaku.
Najwięcej sulfofranu znajduje się w młodych, 4-5 dniowych siewkach. Zbyt długie przechowywanie w lodówce powoduje utratę tej cennej substancji, dlatego też najlepiej jest spożywać świeżo wyhodowane kiełki brokuła.

czytaj więcej...


Inne artykuły - ( 1 )

Wpływ koloru oprawek okularów na percepcję twarzy: Perspektywa psychologicznaEtyka w filiżance: Jak zrównoważony rozwój zmienia przemysł kawowyMiechunka peruwiańska (Physalis peruviana) - kulinarna perełkaKiełki w słoiku - to bajecznie proste