Składniki: BISZKOPT KAKAOWY (na tortownicę 18-20cm) ROZTWÓR DO NASĄCZANIA PODKŁADÓW Blat ORZECHOWO-BEZOWY KREM BUDYNIOWY POLEWA CZEKOLADOWA DO DEKORACJI |
Przygotowanie w Thermomix
1. Rozgrzać piekarnik do temperatury 170 stopni C.
2. Tortownicę o średnicy ok. 20 cm wyłożyć papierem do pieczenia (tylko dno - boków niczym nie smarować ani nie wykładać papierem, bo biszkopt wyrośnie nam nierówno).
3. Odważyć mąkę i kakao (można przesiać je przez sito). Odłożyć do miseczki.
4. Oddzielić białka od żółtek.
5. Załóż motylek. W czystym i suchym naczyniu miksującym przy pomocy motylka ubić białka ze szczyptą soli na sztywną pianę (4 min. | obr. 3-4). Nie zmniejszać obrotów dodać stopniowo cukier i ubijać jeszcze (ok. 2 min. | obr. 3-4). Ubita piana powinna być bardzo sztywna i lśniąca.
6. Zmniejsz obroty na poziom 3, dodaj stopniowo po jednym żółtku i ubijaj dalej (ok. 1 min. | obr. 3). Na koniec dodać mąkę z kakao i bardzo delikatnie wymieszać (30-40 sek. | obr. 1).
7. Piec w 170 st. C około 40 min. (lub do suchego patyczka).
8. Ciasto powinno wyrosnąć do wysokości formy.
9. Po upieczeniu wyjmij ciasto z piekarnika i upuść je na podłogę z wysokości ok. 50-60 cm.
Dla zminimalizowania nieprzyjemnych efektów dźwiękowych podłóż na podłogę koc "Rzucić ciastem o ziemię" można i drugi raz... jeśli pierwszy rzut sprawi nam wielką frajdę. Po tym fakcie wkładamy ciasto ponownie do piekarnika i pozostawiamy je tam przy uchylonych drzwiczkach do całkowitego wystygnięcia.
10. Po wystudzeniu wyjmij ciasto z formy (boki biszkoptu zawsze oddzielamy nożem od formy dopiero jak biszkopt będzie wystudzony) i przekrój je na 2 blaty.
Mamy gotowe kakaowe podkłady biszkoptowe.
1. Przygotuj formę wielkością dopasowaną do wcześniejszych blatów biszkoptowych. Wyłóż ją papierem do pieczenia.
2. Rozgrzej piekarnik do 175 stopni C.
3. W czystej i suchym naczyniu miksującym umieścić białka i dodaj małą szczyptę soli. Załóż motylek Białka ubij na sztywną pianę. (4 min. | obr. 3-4). Nie zmniejszać obrotów dodać stopniowo cukier i ubijać jeszcze (ok. 2 min. | obr. 3-4). Ubita piana powinna być bardzo sztywna i lśniąca. Dalej dodaj posiekane orzechy, przesianą mąkę i skrobię, delikatnie wymieszaj do połączenia składników. (20-30 sek. | obr. 1).
Przełożyć do bezę z orzechami do przygotowanej wcześniej formy i od razu umieść w rozgrzanym piekarniku. Piecz w 175 stopni C przez 30-40 minut. Po upieczeniu wyjmij z piekarnika i pozwól jej całkowicie wystygnąć.
1. W naczyniu miksującym umieść motylek. Dodaj: mleko, cukier waniliowy, cukier, mąkę pszenną, skrobię ziemniaczaną i żółtka. Ugotuj budyń bez przykrywania otworu miarką - tak, aby swobodnie odparował podczas gotowania. ( 6,5 min. | temp. 100 stopni C, obr. 2 ).
2. Ugotowany budyń przełóż do miseczki szczelnie przykryj folią (najlepiej, gdy folia będzie dotykała powierzchni budyniu - wtedy nie utworzy się suchy kożuch) i pozostaw do przestygnięcia. Budyniu też nie można mieszać podczas stygnięcia.
Aby przejść do kolejnego kroku musisz mieć zimny budyń i miękkie masło w podobnej temperaturze. Zbyt ciepły budyń rozpuści Ci masło, a zbyt zimne masło może doprowadzić do zważenia kremu.
1. W naczyniu miksującym umieść miękkie masło. ( 30 sek. | obr. 3 ). Załóż motylek i ucieraj masło na delikatny krem stopniowo dodając podczas ucierania wcześniej przygotowany budyń. Nie dodawaj całego budyniu. Dodaj go stopniowo np. w 3 częściach. ( 2,5 min. | obr. 3 ). Po dodaniu całości zatrzymujemy ucieranie, kopystką zgarnij z brzegów naczynia krem do środka. (Dodaj opcjonalnie likier amaretto). Ustaw czas i przestaw temperaturę na 37 stopni C , ucieraj dalej ( ok. 30-45 sek. | temp. 37 stopni C | obr. 3 ). Po ubiciu krem powinien mieć puszystą konsystencję.
2. Jest to też doskonała chwila, aby posmakować przygotowanego kremu :)
2. Pierwszy blat biszkoptowy ląduje na dno ciasta. Nasączamy go połową wcześniej przygotowanej i wystudzonej mocnej kawy. Smarujemy połową kremu budyniowo-maślanego, na krem kładziemy orzechowy blat bezowy. Dalej druga warstwa kremu i przykrywamy drugim blatem biszkoptowym. Pozostało tylko nasączyć go drugą częścią przygotowanej kawy i odstawić do lodówki na 2-3 godziny do stężenia. Ciasto najlepiej wykonać dzień wcześniej - wtedy dobrze stężeje i przegryzie się.
Następnego dnia przygotować polewę z czekolady, miodu i śmietanki 30%.
1) Do czystego i suchego naczynia miksującego włożyć czekoladę, rozdrobnić (10 sek. | obr. 9). Czekoladę zgarnąć kopystką ze ścianek na dno naczynia miksującego. Dodać śmietanę i miód, podgrzewać ( 2 min | 50°C | obr. 3 ).
Polać ciasto, dekorować np. połówkami orzecha włoskiego i pozostawić do przestygnięcia. Gdy polewa nam przestygnie ciasto gotowe jest do podania.
Smacznego!
Autor tej strony udostępnia przepisy za darmo. Korzystaj więc z nich do woli.
Jeżeli udostępniasz przepis z tej strony podaj jej adres ( www.kielkismaku.pl ) - to zupełne minimum jakie możesz zrobić, aby pokazać, że szanujesz pracę innych.
Jeżeli serwis jest dla Ciebie pomocny poleć go innym - będą Ci wdzięczni.
--- Powrót do wyszukiwania przepisów