Torcik Kubuś

Popularne frazy: -> ciasto do kawy, ciasto z kremem, przepis na thermomix, biszkopt kakaowy, ciasto kostka, przekładane, Kubuś, torty, bita śmietana, granat

Torcik Kubuś
 Torcik Kubuś
 
 
  • Wybierz język

Składniki:

BISZKOPT KAKAOWY

(na tortownicę 18-20cm)

- 5 jajek
- szczypta soli
- 140 g cukru
- 80 g mąki (typ 450)
- 40 g kakao

ROZTWÓR DO NASĄCZANIA PODKŁADÓW


- 200 g soku Kubuś (Sok Kubuś -> przepis na Thermomix)
- 25g likieru Amaretto


KREM KUBUŚ


- 500g soku Kubuś (przepis na Thermomix)
- 20g cukru waniliowego wykonanego w TM
- 3 żółtka
- 100 g drobnego cukru
- 50g skrobi ziemniaczanej
- 50g mąki pszennej
---------
- 150 g masła, w temperaturze pokojowej
- 25g likieru Amaretto


KREM ŚMIETANOWY Z GRANATEM


- 500g śmietany kremówki 30%
- 2 łyżki cukru pudru
- 1 łyżka żelatyny rozpuszczonej w 50g wody
- ziarenka obrane z jednego owocu granatu


DO DEKORACJI


- tarta gorzka czekolada



Chcesz być na bieżąco? << Włącz obserwowanie. Podglądaj, co nowego wskoczyło pod nóż ... >>


Chcesz być informowany o nowych inspiracjach na Thermomix << Dołącz do grupy VIP >>


Chcesz żywo podyskutować o przepisach i inspiracjach na Thermomix
<< Dołącz do grupy Thermomix PL (społeczność ponad 190 000 osób) >>


Przygotowanie w Thermomix



Przygotowanie biszkoptu kakaowego

1. Rozgrzać piekarnik do temperatury 170 stopni C.
2. Tortownicę o średnicy ok. 20 cm wyłożyć papierem do pieczenia (tylko dno - boków niczym nie smarować ani nie wykładać papierem, bo biszkopt wyrośnie nam nierówno).
3. Odważyć mąkę i kakao (można przesiać je przez sito). Odłożyć do miseczki.
4. Oddzielić białka od żółtek.
5. Załóż motylek. W czystym i suchym naczyniu miksującym przy pomocy motylka ubić białka ze szczyptą soli na sztywną pianę (4 min. | obr. 3-4). Nie zmniejszać obrotów dodać stopniowo cukier i ubijać jeszcze (ok. 2 min. | obr. 3-4). Ubita piana powinna być bardzo sztywna i lśniąca.
6. Zmniejsz obroty na poziom 3, dodaj stopniowo po jednym żółtku i ubijaj dalej (ok. 1 min. | obr. 3). Na koniec dodać mąkę z kakao i bardzo delikatnie wymieszać (30-40 sek. | obr. 1).
7. Piec w 170 st. C około 40 min. (lub do suchego patyczka).
8. Ciasto powinno wyrosnąć do wysokości formy.
9. Po upieczeniu wyjmij ciasto z piekarnika i upuść je na podłogę z wysokości ok. 50-60 cm.

Dla zminimalizowania nieprzyjemnych efektów dźwiękowych podłóż na podłogę koc "Rzucić ciastem o ziemię" można i drugi raz... jeśli pierwszy rzut sprawi nam wielką frajdę. Po tym fakcie wkładamy ciasto ponownie do piekarnika i pozostawiamy je tam przy uchylonych drzwiczkach do całkowitego wystygnięcia.

10. Po wystudzeniu wyjmij ciasto z formy (boki biszkoptu zawsze oddzielamy nożem od formy dopiero jak biszkopt będzie wystudzony) i przekrój je na 3 blaty.
Mamy gotowe kakaowe podkłady biszkoptowe.


Przygotowanie budyniu


1. W naczyniu miksującym umieść motylek. Dodaj: sok Kubuś, cukier waniliowy, cukier, mąkę pszenną, skrobię ziemniaczaną i żółtka. Ugotuj budyń bez przykrywania otworu miarką - tak, aby swobodnie odparował podczas gotowania. ( 6,5 min. | temp. 100 stopni C, obr. 2 ).

2. Ugotowany budyń przełóż do miseczki szczelnie przykryj folią (najlepiej, gdy folia będzie dotykała powierzchni budyniu - wtedy nie utworzy się suchy kożuch) i pozostaw do przestygnięcia. Budyniu też nie można mieszać podczas stygnięcia.

Aby przejść do kolejnego kroku musisz mieć zimny budyń i miękkie masło w podobnej temperaturze. Zbyt ciepły budyń rozpuści Ci masło, a zbyt zimne masło może doprowadzić do zważenia kremu.


Przygotowanie kremu Kubuś


1. W naczyniu miksującym umieść miękkie masło. ( 30 sek. | obr. 3 ). Załóż motylek i ucieraj masło na delikatny krem stopniowo dodając podczas ucierania wcześniej przygotowany budyń. Nie dodawaj całego budyniu. Dodaj go stopniowo np. w 3 częściach. ( 2,5 min. | obr. 3 ). Po dodaniu całości zatrzymujemy ucieranie, kopystką zgarnij z brzegów naczynia krem do środka. Dodaj likier Amaretto. Ustaw czas i przestaw temperaturę na 37 stopni C , ucieraj dalej ( ok. 30-45 sek. | temp. 37 stopni C | obr. 3 ). Po ubiciu krem powinien mieć puszystą konsystencję.

2. Jest to też doskonała chwila, aby posmakować przygotowanego kremu :)


Przygotowanie kremu granat w śmietanie


1. W czystym i bardzo zimnym naczyniu miksującym umieść śmietanę 30% prosto z zamrażalki (najlepiej gdy spędzi tam minimum 20 min przed ubijaniem). Dodaj cukier puder. Wykonaj szybkie miksowanie ( 1 min 15 sek. | obr. 10). Śmietana powinna zmienić konsystencję na częściowo ubitą. Jeżeli jest nadal płynna ponów szybkie miksowanie przez 15-20 sek. i znów sprawdź, tak aż do czasu gdy zmieni konsystencję na lekko ubitą. Dalej załóż motylek, dodaj żelatynę rozpuszczoną wcześniej i ubij śmietanę do oczekiwanej konsystencji. Na ogół wystarcza (15-20 sek. | obr.3 )

2. Do ubitej śmietany w miseczce dodaj ziarenka granatu. Delikatnie wymieszaj łyżką tylko do połączenia się składników. Krem mamy gotowy, można go użyć już do składania ciasta.

JAK ZŁOŻYĆ CIASTO?


1. Najlepiej w formie, w której były wypiekane biszkopty i blat - krem nie będzie wypływał na boki. Krem też przed łączeniem - jeżeli jest zbyt lejący, można umieścić w lodówce na chwilę, poprawi się konsystencja. Będzie się lepiej smarował.

2. Pierwszy blat biszkoptowy ląduje na dno ciasta. Nasączamy go delikatnie wcześniej przygotowanym roztworem Kubusia i amaretto. Na biszkopt wkładamy ok. 6 łyżek kremu Kubuś i wyrównujemy. Kładziemy kolejny podkład biszkoptowy znów zwilżamy go sokiem Kubuś i Amaretto. Dalej druga warstwa kremu Kubuś i przykrywamy trzecim blatem biszkoptowym, który również nasączamy jak poprzednie. Dalej wypełniamy formę kremem śmietanowym z granatem. Obsypujemy tartą gorzką czekoladą i odstawiamy do lodówki na minimum 2-3 godziny do stężenia, a najlepiej na całą noc. Ciasto najlepiej wykonać dzień wcześniej - wtedy dobrze stężeje i przegryzie się.
Ciasto dekorować wg uznania. Brzegi ciasta można pozostawić nieokryte (będzie ładnie widać pasy biszkoptów i kremu. Można również pozostawić 2-3 łyżki kremu Kubuś i okryć nim brzegi tortu.


WSKAZÓWKI:


# Podkłady biszkoptowe i budyń najlepiej przygotować dzień wcześniej.
Zajmie nam to wtedy znacznie mniej czasu, który przy wykonywaniu w dużej mierze poświęcany jest na przestudzenie poszczególnych elementów ciasta.

Smacznego!



Świetnie, że tutaj jesteś! Mam żywą nadzieję, że zagościsz u nas na dłużej.

Zapraszamy do śledzenia profilu na Facebooku i Instagramie.
Jeżeli skorzystasz z naszego przepisu zachęcamy Cię do wysłania zdjęcia swojego dzieła na kontakt@kielkimaku.pl - Zdjęcia (za Twoją zgodą) opublikujemy w galerii w profilu Kilkismaku na Facebooku.


Podoba się przepis?
Chcesz być informowany o nowych inspiracjach na Thermomix
zostaw nam kontakt << Dołącz do nas TUTAJ >>

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi ...
Przygotowałeś ten przepis? Oznacz go na Instagramie lub FB -> #kielkismaku @zabawaslawomir i daj mi o tym znać! Dziękuję!


Autor: kielkismaku.pl
Chrzanowa zupa krem z awokado i pulpecikami Lekki sernik z ziemniakami (Sernik 'Wysoka osiemnastka') Kremówka, napoleonka - (przepis na Thermomix) Domowy serek a'la ricotta z pesto

Codzienne wyjazdy Holandia Belgia Niemcy


Autor tej strony udostępnia przepisy za darmo. Korzystaj więc z nich do woli.
Jeżeli udostępniasz przepis z tej strony podaj jej adres ( www.kielkismaku.pl ) - to zupełne minimum jakie możesz zrobić, aby pokazać, że szanujesz pracę innych.
Jeżeli serwis jest dla Ciebie pomocny poleć go innym - będą Ci wdzięczni.
--- Powrót do wyszukiwania przepisów



Redakcja poleca: Ranking najlepszych produktów wysokobiałkowych w sklepie Biedronka

Pamiętam, jak pewnego dnia, po intensywnym treningu na siłowni, stanąłem przed półkami w Biedronce, zastanawiając się, jakie produkty wysokobiałkowe wybrać, aby wspomóc regenerację mięśni. Wybór był ogromny - od mięs i ryb, przez nabiał, aż po rośliny strączkowe i przekąski.

czytaj więcej...


Inne artykuły - ( 3 )

Pizza domowa ... Pierogi Jak dobrze przygotować łososia?Czekoladowa obietnica - czyli doskonałe i zaskakujące ciasto