Kremówka, napoleonka - (przepis na Thermomix)

Popularne frazy: -> kremówka przepis na thermomix, najlepsza kremówka przepis, ciasto do kawy, ciasto deserowe, klasyczna kremówka, najlepsza napoleonka, naturalna, napoleonka przepis, ciasto z budyniem, jak zrobić ciasto francuskie, krem budyniowy thermomix

Kremówka, napoleonka - (przepis na Thermomix)
 Kremówka, napoleonka - (przepis na Thermomix)
 
 
  • Wybierz język

Składniki na ciasto


(blacha 2 razy ok. 28 cm x 17 cm lub jedna duża blacha na całą szerokość piekarnika) - patrz wskazówki na końcu przepisu.

Można też w przepisie wykorzystać dwa arkusze gotowego ciasta francuskiego.


- 150g mąki pszennej typ 500
- 300g masła, zimne (pokrojone w kostkę ok. 1-2 cm)
----
- 170g mąki pszennej typ 500
- pół łyżki octu
- 1 jajko (rozmiar M)
- 50g ciepłej wody


Krem do kremówki:


- 950g mleka 3,2%
- 70g masła w temp. pokojowej
- 200g cukru
- 40g cukru waniliowego przygotowanego w TM
- 120g mąki pszennej
- 70g mąki ziemniaczanej
- 3 żółtka z jajek kurzych
- 3 jajka (żółtka+białka)



Chcesz być na bieżąco? << Włącz obserwowanie. Podglądaj, co nowego wskoczyło pod nóż ... >>


Chcesz być informowany o nowych inspiracjach na Thermomix << Dołącz do grupy VIP >>


Chcesz żywo podyskutować o przepisach i inspiracjach na Thermomix
<< Dołącz do grupy Thermomix PL (społeczność ponad 190 000 osób) >>


Przygotowanie kremówki w Thermomix




Ciasto francuskie:


1.W naczyniu miksującym umieść: 150g mąki pszennej, 300g masła zimnego pokrojonego w kostkę ok. 2cm. Wymieszaj do połączenia składników. Nie przedłużaj czasu, bo ciężej będzie wyjąć je z naczynia. ( 10-12 sek. | obr. 4-5 ) Zawartość wyjmij przy pomocy kopystki na folię spożywczą podsypaną lekko mąką. Na to połóż kolejną folię i lekko wyrównaj tak aby mało ok. 2cm grubości. Zawiń i umieść w zamrażalniku lub lodówce.

2. Do naczynia miksującego dodaj pozostałe składniki ciasta (nie trzeba go myć po poprzednim kroku): 170g mąki pszennej typ 500, pół łyżki octu, wbij 1 jajko (rozmiar M), dodaj 50g ciepłej wody. Wyrabiamy ciasto (powinna powstać konsystencja zbliżona do ciasta na pierogi)( 20-25 sek. | obr. 4-6 )

3. Rozgrzej piekarnik do 220 stopni C.
4. Przygotuj formę na ciasto (blacha 2 razy ok. 28 cm x 17 cm lub jedna duża blacha na całą szerokość piekarnika). Można wypiekać na papierze do pieczenia lub na macie silikonowej.

5. Przygotowane ciasto rozwałkuj na prostokąt. Na środku umieść chłodzone wcześniej masło z mąką. Zamknij boki (jak kopertę), tak aby masło zostało w środku. Delikatnie rozwałkuj i złóż na trzy części (patrz zdjęcia). Wałkujemy zawsze w jednym kierunku. Złożone ciasto umieść ponownie w lodówce na 15 min. Po tym czasie wyjmij i ponownie rozwałkuj na prostokąt, po czym ponownie złóż na 3 części (patrz foto). Umieść ponownie w lodówce na 15 min. Po tym czasie wyjmij i rozwałkuj (w zależności od wybranego sposobu wypieku - na całą szerokość dużej blachy podkładając papier do pieczenia lub dużą matę silikonową lub na dwie mniejsze blachy. W przypadku jednej dużej blachy ciasto przed pieczeniem najlepiej przeciąć na pół, tak, aby leżały obok siebie dwa równe prostokąty.

Blachę z ciastem umieszczamy w rozgrzanym do 220 stopni C piekarniku i wypiekamy 15-18 min (grzałka góra-dół) na złoty kolor. Podczas pieczenia - jeżeli pojawią się duże wybrzuszenia - wysuń lekko blachę i przebij widelcem, aby lekko się wyrównało.
Upieczone ciasto wyjmujemy z piekarnika.

6. Przygotowujemy formę dopasowaną do wielkości połowy upieczonego ciasta lub jeżeli nie mamy formy dopasowanej robimy taką z grubej folii spożywczej umieszczając ją w dopasowanym kartoniku. Bez tego podczas łączenia ciast będzie nam wypływał krem zanim zastygnie.



Przygotowanie kremu:


7. W naczyniu miksującym umieść: 950g mleka mleka (najlepiej w temp. pokojowej), 70g mąki ziemniaczanej, 120g mąki pszennej, 40g cukru waniliowego, 200g cukru, 3 żółtka i 3 jajka (żółtko+białko). Zagotuj budyń nie przykrywając otworu miarką - tak, aby swobodnie odparował podczas gotowania. ( 10-11 min. | temp. 100 stopni C, obr. 2-3 ) Ugotowany budyń przekładamy do formy gdzie na spodzie umieszczamy jeden płat ciasta. Formujemy i przykrywamy drugim płatem ciasta.
Drugi płat ciasta dobrze jest pokroić na wielkość porcji i wtedy ułożyć na powierzchni kremu. Zawijamy szczelnie folią i pozostawiamy do przestygnięcia. Kiedy ciasto wstępnie przestygnie umieszczamy je w lodówce na kilka godzin.


Gotowe ciasto przed podaniem posypujemy cukrem pudrem. Kroimy ostrym nożem i podajemy.


Smacznego! Znika w mgnienia oku.



Jak nie zepsuć kremówki:

1) Proporcje budyniu są ważne (musi być gęsty po przygotowaniu, jeżeli nie jest trzeba jeszcze chwilę gotować, aby odparował lekko)

2) Gotować bez przykrytego otworu, bez miarki - tak aby parowało to zredukuje płyny w budyniu.

3) Do gotowania budyniu użyć mleka w temp. pokojowej. Jeżeli użyjesz zimnego - prawie na pewno będzie trzeba wydłużyć czas gotowania kremu o 2 min.

4) Dopasowana forma do wielkości ciasta znacznie ułatwi składanie ciasta. Nie będzie się krem wylewał na boki.

5) Ciasto koniecznie schłodzić przed podaniem. Lepszy smak, lepsza konsystencja kremu. Kroić bardzo ostrym nożem.


Świetnie, że tutaj jesteś! Mam żywą nadzieję, że zagościsz u nas na dłużej.

Zapraszamy do śledzenia profilu na Facebooku i Instagramie.
Jeżeli skorzystasz z naszego przepisu zachęcamy Cię do wysłania zdjęcia swojego dzieła na kontakt@kielkimaku.pl - Zdjęcia (za Twoją zgodą) opublikujemy w galerii w profilu Kilkismaku na Facebooku.


Podoba się przepis?
Chcesz być informowany o nowych inspiracjach na Thermomix
zostaw nam kontakt << Dołącz do nas TUTAJ >>

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi ...
Przygotowałeś ten przepis? Oznacz go na Instagramie lub FB -> #kielkismaku @zabawaslawomir i daj mi o tym znać! Dziękuję!


Autor: kielkismaku.pl
Fit placuszki Sernik pod czekoladową kołderką Arcyprosty keks Białe bułeczki

Codzienne wyjazdy Holandia Belgia Niemcy


Autor tej strony udostępnia przepisy za darmo. Korzystaj więc z nich do woli.
Jeżeli udostępniasz przepis z tej strony podaj jej adres ( www.kielkismaku.pl ) - to zupełne minimum jakie możesz zrobić, aby pokazać, że szanujesz pracę innych.
Jeżeli serwis jest dla Ciebie pomocny poleć go innym - będą Ci wdzięczni.
--- Powrót do wyszukiwania przepisów



Redakcja poleca: Wiosenne porządkowe innowacje w domu

Długo wyczekiwana wiosna kojarzy się nam przede wszystkim z porządkami domowymi. Nawet jeśli na bieżąco sprzątamy nasz dom, to i tak podejmujemy się tego trudnego zadania, aby w ten sposób odciąć się od zimowej szarzyzny, wilgoci, kurzu generowanego przez ogrzewanie.
Wyobraźmy sobie, że bez wysiłku możemy mieć czysty dom, który jest bezpieczny dla alergików, pachnący świeżością, gdzie w każdym miejscu jest czysto i przyjemnie. Wyobraźmy sobie, że w naszym zasięgu może być skuteczna pomoc domowa, która nam pomoże utrzymać czystość. Wyobraźmy sobie, że... A właściwie po co mamy sobie wyobrażać? Wystarczy podjąć decyzję o zakupie wysokiej jakości systemu sprzątającego, aby odmienić swoje życie!

czytaj więcej...


Inne artykuły - ( 2 )

Czy Ty też masz już kamień do wypiekania pizzy?Popularne wady wzroku i ich korekcjaMasaż jako element profilaktyki zdrowotnej - czy warto?Zbuduj wiosenne wibracje na Twoim talerzu!