Pizza (styl napoletana)

Popularne frazy: -> pieczywo, pizza, obiad, kolacja, włoska pizza, przepis thermomix, pizza przepis, kamien do pizzy, kamień do pizzy

Pizza (styl napoletana)
 
 
  • Wybierz język

Pizza wykonana z tego przepisu będzie chrupiąca i miękka w środku. Koniecznie wypiekana na kamieniu do pizzy.

Zaczyn poolish
- 200g wody
- 5g miodu płynnego
- 5g drożdży suchych
- 200g mąki typ "00"

Ciasto na pizzę:
- cały wcześniej przygotowany zaczyn
- 300g wody
- 450g mąki typ "00"
- 15g soli

Dodatki potrzebne podczas wykonania
- oliwa z oliwek
- dodatkowa porcja mąki pszennej typ "00"

Dodatki:
- mieszanka przypraw do pizzy lub samodzielnie dobrane przyprawy np. bazylia i wiórki pomidora z czarnuszką
- ser Mozzarella
- ser Parmezan lub Grana padano
- sos pomidorowy
- bazylia liście


Chcesz być na bieżąco? << Włącz obserwowanie. Podglądaj, co nowego wskoczyło pod nóż ... >>


Chcesz być informowany o nowych inspiracjach na Thermomix << Dołącz do grupy VIP >>


Chcesz żywo podyskutować o przepisach i inspiracjach na Thermomix
<< Dołącz do grupy Thermomix PL (społeczność ponad 190 000 osób) >>


Pizza (styl napoletana)

Przygotowanie zaczyn
W pojemniku zamykanym umieścić wszystkie składniki na zaczyn. Wymieszać. Pojemnik zamknąć i pozostawić około 30min w temp. pokojowej. Dalej umieścić pojemnik w lodówce i pozostawić na 16-24h. Następnego dnia przejść do wykonania ciasta na pizzę.

Przygotowanie w Thermomix:

Przygotowanie ciasta na pizzę (4 średnie pizze)

1. W naczyniu miksującym umieścić cały wcześniej przygotowany zaczyn.
2. Dodać 450g mąki pszennej typ "00", 300g wody, ok. 15g soli. Bardzo dobrze wyrobić ciasto na programie Interwał/Wyrabianie ciasta (czas 4 min. obroty Interwał).
3. Wyrobione ciasto zostawić w naczyniu miksującym na ok. 15 minut aby odpoczęło.
4. Po tym czasie, przy pomocy kopystki delikatnie wyjąć ciasto na blat przesmarowany lekko oliwą z oliwek. Ciasto będzie się kleiło, ale z czasem wyrastania nabierze odpowiedniej konsystencji.
5. Kiedy mamy już ciasto na blacie - dłonie również zwilżamy oliwą i przy pomocy łopatki cukierniczej formujemy jedną wielką kulę z ciasta. Wierzch ciasta smarujemy lekko oliwą i przykrywamy ściereczką. Tak pozostawiamy na ok. 50min.
6. Po tym czasie ciasto kroimy na 4 części i znów zwilżonymi w oliwie dłońmi i łopatką cukierniczą formujemy 4 mniejsze kule. Formowanie polega na zaciąganiu ciasta pod spód tak aby powstała idealna kula o nieprzerwanej powierzchni. Kule układamy na blacie lub blaszce. Lekko zwilżamy oliwą i przykrywamy folią. Teraz rozpocznie się ostatnie wyrastanie. Czas około 1 godziny. Ciasto prawie podwoi swoją objętość.
7. W tym czasie w piekarniku umieszczamy kamień do pizzy i rozgrzewamy go na maksymalnej temperaturze na jaką pozwala piekarnik.
8. Przygotowujemy też miskę z mąką oraz wszystkie składniki do pizzy (sos pomidorowy, mozzarellę, parmezan, liście bazylii, przyprawy).
9. Jeżeli mamy wyrośnięte ciasto przystępujemy do formowania pizzy. Najpierw bardzo delikatnie umieszczamy jedną porcję ciasta w misce z mąką. Obtaczamy lekko jedną i drugą stronę ciasta. Dalej umieszczamy je na blacie i formujemy pizzę (nie używaj wałka). Delikatnie palcami wypychaj powietrze z ciasta od środka do boków. Odwróć na drugą stronę i ponownie powtórz czynność. Jeżeli mamy oczekiwany kształt podsypujemy lekko mąką i przystępujemy do nałożenia pozostałych składników.
Najpierw sos pomidorowy (również delikatnie rozprowadź od środka do brzegów, pozostawiając brzegi bez sosu. W ten sposób wyjdą brzegi chrupkie i miękkie w środku z dużymi pęcherzami powietrza. Dalej posyp lekko parmezanem i rozłóż spore kawałki mozzarelli. Solidnie posyp przyprawami do pizzy. Delikatnie skrop oliwą z oliwek i przy pomocy łopaty do pizzy sprawnie przenieś pizzą na kamień do piekarnika. Energicznym ruchem zsuń na kamień.
10. Każdą pizzę wypiekamy na kamieniu do pizzy około 8-9 minut.
11. Upieczoną pizzę wyjmij za pomocą łopaty do pizzy na deskę. Dodaj jeszcze kawałki mozzarelli, zrób dekorację z kilku listków bazylii, skrop lekko oliwą z oliwek. Możesz jeszcze lekko posypać parmezanem.
12. Tak przygotowaną pizzę kroimy nożem do pizzy i podajemy na ciepło.

Smacznego!


Porady i wyjaśnienia związane z tym przepisem

Zimna fermentacja to proces wyrastania ciasta przechowywanego w lodówce. Tak też zaleca się w przypadku ciasta na pizzę.
Tak przygotowane ciasto można też wykorzystać później, nawet w ciągu 2-3 dni - przechowując w lodówce.


Wbrew niektórym przepisom ciasto na pizzę nie zawiera mleka.


Do formowania pizzy nie używaj wałka! To najgorsza rzecz jaką można zrobić :)

Delikatnie uformuj pizzę, nie musi być idealnie równa. Dobrze wyrobione ciasto nie będzie się rozrywało. Brzegów pizzy nie smaruj sosem, ani nie nakładaj na nich dodatków - pięknie wyrośnie i będzie chrupkie.


Pod żadnym pozorem nie stosuj koncentratu pomidorowego ani ketchupu zamiast sosu do smarowania ciasta. Niektórzy żartują nawet, że za takie coś powinno się mordować :).


Najlepsze pizze, to takie, z maksymalnie 3-4 składnikami.



Świetnie, że tutaj jesteś! Mam żywą nadzieję, że zagościsz u nas na dłużej.

Zapraszamy do śledzenia profilu na Facebooku i Instagramie.
Jeżeli skorzystasz z naszego przepisu zachęcamy Cię do wysłania zdjęcia swojego dzieła na kontakt@kielkimaku.pl - Zdjęcia (za Twoją zgodą) opublikujemy w galerii w profilu Kilkismaku na Facebooku.


Podoba się przepis?
Chcesz być informowany o nowych inspiracjach na Thermomix
zostaw nam kontakt << Dołącz do nas TUTAJ >>

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi ...
Przygotowałeś ten przepis? Oznacz go na Instagramie lub FB -> #kielkismaku @zabawaslawomir i daj mi o tym znać! Dziękuję!


Autor: kielkismaku.pl
Stefanka - miodownik Szampan w truskawkach Bułeczki z pieczarkami i suszonymi pomidorami Mocno słonecznikowe bagietki

Codzienne wyjazdy Holandia


Autor tej strony udostępnia przepisy za darmo. Korzystaj więc z nich do woli.
Jeżeli udostępniasz przepis z tej strony podaj jej adres ( www.kielkismaku.pl ) - to zupełne minimum jakie możesz zrobić, aby pokazać, że szanujesz pracę innych.
Jeżeli serwis jest dla Ciebie pomocny poleć go innym - będą Ci wdzięczni.
--- Powrót do wyszukiwania przepisów



Redakcja poleca: Czy Twój umysł kłamie? Odkryj tajniki iluzji poznawczych!

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego czasami widzisz coś, czego inni nie widzą, albo dlaczego Twoje wspomnienia mogą być niedokładne? To wszystko to efekt iluzji poznawczych - niezwykłych sposobów, w jakie nasz umysł interpretuje i przetwarza informacje. Odkryj, jakie są najczęstsze rodzaje iluzji poznawczych i jak wpływają one na nasze życie codzienne.

czytaj więcej...


Inne artykuły - ( 4 )

Czy wiesz, że ...Czy herbatki dla dzieci muszą zawierać cukier? Poznaj ekologiczne propozycje dla niemowlątKiełki brokułaKiełki soczewicy czerwonej