Bagietki (styl włoski)

Popularne frazy: -> pieczywo, bagietka, obiad, kolacja, włoska bagietka, przepis thermomix, bagietki przepis, kamien do pizzy, kamień do pizzy

Bagietki (styl włoski)
 Bagietki (styl włoski)
 
 
  • Wybierz język

Bagietki wykonane z tego przepisu będą chrupiące i miękkie w środku. W strukturze pojawi się też dużo dziur (jak we włoskim pieczywie). Aby zaakcentować walory tego pieczywa koniecznie wypiekaj na kamieniu do pizzy.

Zaczyn poolish
- 230g wody
- 5g miodu płynnego
- 7g drożdży suchych
- 230g mąki typ "00"

Ciasto na 4 bagietki:
- cały wcześniej przygotowany zaczyn
- 300g wody
- 450g mąki typ "00"
- 20g soli

Dodatki potrzebne podczas wykonania
- oliwa z oliwek
- dodatkowa porcja mąki pszennej typ "00"


Chcesz być na bieżąco? << Włącz obserwowanie. Podglądaj, co nowego wskoczyło pod nóż ... >>


Chcesz być informowany o nowych inspiracjach na Thermomix << Dołącz do grupy VIP >>


Chcesz żywo podyskutować o przepisach i inspiracjach na Thermomix
<< Dołącz do grupy Thermomix PL (społeczność ponad 190 000 osób) >>


Bagietki (styl włoski)Bagietki (styl włoski)

Przygotowanie zaczyn
W nieco większym pojemniku zamykanym umieścić wszystkie składniki na zaczyn. Wymieszać. Pojemnik zamknąć i pozostawić około 30min w temp. pokojowej. Dalej umieścić pojemnik w lodówce i pozostawić na 16-24h. Następnego dnia przejść do wykonania ciasta na bagietki.

Przygotowanie w Thermomix:

Przygotowanie ciasta na bagietki (4 ok. 30 cm bagietki)

1. W naczyniu miksującym umieścić cały wcześniej przygotowany zaczyn.
2. Dodać 450g mąki pszennej typ "00", 300g wody, ok. 20g soli. Bardzo dobrze wyrobić ciasto na programie Interwał/Wyrabianie ciasta (czas 4 min. obroty Interwał).
3. Wyrobione ciasto zostawić w naczyniu miksującym na ok. 30 minut, aby odpoczęło.
4. Łopatkę kopystki przesmarować oliwą z oliwek. Po tym czasie, przy pomocy kopystki delikatnie wyjąć ciasto na blat również przesmarowany lekko oliwą z oliwek. Ciasto będzie się kleiło, ale z czasem wyrastania nabierze odpowiedniej konsystencji.

5. Kiedy mamy już ciasto na blacie - dłonie również zwilżamy oliwą i przy pomocy łopatki cukierniczej formujemy jedną wielką kulę z ciasta. Wierzch ciasta smarujemy lekko oliwą i przykrywamy ściereczką. Tak pozostawiamy na ok. 50min.

6. Po tym czasie ciasto kroimy na 4 części i znów zwilżonymi w oliwie dłońmi i łopatką cukierniczą formujemy 4 mniejsze kule. Formowanie polega na zaciąganiu ciasta pod spód tak aby powstała idealna kula o nieprzerwanej powierzchni. Kule układamy na blacie lub blaszce. Lekko zwilżamy oliwą i przykrywamy folią. Teraz rozpocznie się ostatnie wyrastanie. Czas około 1 godziny. Ciasto prawie podwoi swoją objętość.

7. W tym czasie możemy w piekarniku umieszczamy kamień do pizzy (jeśli go posiadamy) i rozgrzewamy go na maksymalnej temperaturze na jaką pozwala piekarnik. Jeżeli nie posiadasz kamienia do pizzy rozgrzej piekarnik do 210 stopni C.

8. Przygotowujemy też większą miskę z mąką.

9. Jeżeli mamy wyrośnięte ciasto przystępujemy do formowania bagietek. Najpierw jedna porcja ciasta ląduje delikatnie w misce z mąką. Obtaczamy lekko jedną i drugą stronę ciasta. Dalej umieszczamy je na blacie i formujemy ok. 30cm bagietkę. Kiedy mamy już ją gotową skręcamy ją jeszcze kilkukrotnie aby nabrała atrakcyjniejszego kształtu.
Cały czas pracujemy z ciastem delikatnie aby nie rozerwać pęcherzyków powietrza, które zebrało się w środku. To ono będzie odpowiadało za otwory w pieczywie. Jeżeli mamy oczekiwany kształt przenosimy na kawałek papieru do pieczenia i umieszczamy na blaszce lub specjalnej formie do wypieku bagietek.
Podobnie działamy z pozostałymi porcjami ciasta.
10. Bagietki wypiekamy w temp. 210 stopni C, aż się zarumienią - czas zależny od wybranego sposobu wypiekania (z kamieniem do pizzy lub bez). Bez kamienia będzie to około 25min. z rozgrzanym kamieniem ok. 11-13min.

11. Upieczone bagietki wyjmij za pomocą łopaty do pizzy na kratkę. Pozwól im spokojnie przestygnąć.
12. Tak przygotowane włoskie bagietki można podawać na ciepło i zimno. Doskonały dodatek do przeróżnych potraw.

Smacznego!


Bagietki (styl włoski)


Świetnie, że tutaj jesteś! Mam żywą nadzieję, że zagościsz u nas na dłużej.

Zapraszamy do śledzenia profilu na Facebooku i Instagramie.
Jeżeli skorzystasz z naszego przepisu zachęcamy Cię do wysłania zdjęcia swojego dzieła na kontakt@kielkimaku.pl - Zdjęcia (za Twoją zgodą) opublikujemy w galerii w profilu Kilkismaku na Facebooku.


Podoba się przepis?
Chcesz być informowany o nowych inspiracjach na Thermomix
zostaw nam kontakt << Dołącz do nas TUTAJ >>

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi ...
Przygotowałeś ten przepis? Oznacz go na Instagramie lub FB -> #kielkismaku @zabawaslawomir i daj mi o tym znać! Dziękuję!


Autor: kielkismaku.pl
Pizza (szybka) Najszybsza szarlotka Pychotka znana też jako Pani Walewska Koreczki focaccia

Codzienne wyjazdy Holandia


Autor tej strony udostępnia przepisy za darmo. Korzystaj więc z nich do woli.
Jeżeli udostępniasz przepis z tej strony podaj jej adres ( www.kielkismaku.pl ) - to zupełne minimum jakie możesz zrobić, aby pokazać, że szanujesz pracę innych.
Jeżeli serwis jest dla Ciebie pomocny poleć go innym - będą Ci wdzięczni.
--- Powrót do wyszukiwania przepisów



Redakcja poleca: W jaki sposób przechowujemy gotowe kiełki?


Gotowe kiełki zachowują świeżość przechowywane w lodówce przez ok. 7 dni. Umieszczamy je w plastikowym lub szklanym pojemniku z pokrywką. Nie używamy plastikowych torebek, które całkowicie odcinają dopływ powietrza. Przed włożeniem do lodówki kiełki powinny być suche. Dodatkowo dno pojemnika można wyłożyć ligniną lub papierowym ręcznikiem, który absorbuje nadmiar wody. Papierowy ręcznik może również posłużyć nam jako pokrywka przez pierwszy dzień, do czasu aż woda odparuje. Kiełki są wrażliwe na zamarzanie, dlatego pojemnik powinniśmy trzymać w dolnych partiach lodówki, gdzie panuje nieco wyższa temperatura.

czytaj więcej...


Inne artykuły - ( 5 )

Szampony konopne - poznaj ich prozdrowotne działanieMigdałowych szaleństw czasDlaczego owoce i warzywa są niezbędnym elementem codziennej diety?Miód gryczany - płynne złoto z naszych pasiek