Bagietki (styl włoski)

Popularne frazy: -> pieczywo, bagietka, obiad, kolacja, włoska bagietka, przepis thermomix, bagietki przepis, kamien do pizzy, kamień do pizzy

Bagietki (styl włoski)
 Bagietki (styl włoski)
 
 
  • Wybierz język

Bagietki wykonane z tego przepisu będą chrupiące i miękkie w środku. W strukturze pojawi się też dużo dziur (jak we włoskim pieczywie). Aby zaakcentować walory tego pieczywa koniecznie wypiekaj na kamieniu do pizzy.

Zaczyn poolish
- 230g wody
- 5g miodu płynnego
- 7g drożdży suchych
- 230g mąki typ "00"

Ciasto na 4 bagietki:
- cały wcześniej przygotowany zaczyn
- 300g wody
- 450g mąki typ "00"
- 20g soli

Dodatki potrzebne podczas wykonania
- oliwa z oliwek
- dodatkowa porcja mąki pszennej typ "00"


Chcesz być na bieżąco? << Włącz obserwowanie. Podglądaj, co nowego wskoczyło pod nóż ... >>


Chcesz być informowany o nowych inspiracjach na Thermomix << Dołącz do grupy VIP >>


Chcesz żywo podyskutować o przepisach i inspiracjach na Thermomix
<< Dołącz do grupy Thermomix PL (społeczność ponad 190 000 osób) >>


Bagietki (styl włoski)Bagietki (styl włoski)

Przygotowanie zaczyn
W nieco większym pojemniku zamykanym umieścić wszystkie składniki na zaczyn. Wymieszać. Pojemnik zamknąć i pozostawić około 30min w temp. pokojowej. Dalej umieścić pojemnik w lodówce i pozostawić na 16-24h. Następnego dnia przejść do wykonania ciasta na bagietki.

Przygotowanie w Thermomix:

Przygotowanie ciasta na bagietki (4 ok. 30 cm bagietki)

1. W naczyniu miksującym umieścić cały wcześniej przygotowany zaczyn.
2. Dodać 450g mąki pszennej typ "00", 300g wody, ok. 20g soli. Bardzo dobrze wyrobić ciasto na programie Interwał/Wyrabianie ciasta (czas 4 min. obroty Interwał).
3. Wyrobione ciasto zostawić w naczyniu miksującym na ok. 30 minut, aby odpoczęło.
4. Łopatkę kopystki przesmarować oliwą z oliwek. Po tym czasie, przy pomocy kopystki delikatnie wyjąć ciasto na blat również przesmarowany lekko oliwą z oliwek. Ciasto będzie się kleiło, ale z czasem wyrastania nabierze odpowiedniej konsystencji.

5. Kiedy mamy już ciasto na blacie - dłonie również zwilżamy oliwą i przy pomocy łopatki cukierniczej formujemy jedną wielką kulę z ciasta. Wierzch ciasta smarujemy lekko oliwą i przykrywamy ściereczką. Tak pozostawiamy na ok. 50min.

6. Po tym czasie ciasto kroimy na 4 części i znów zwilżonymi w oliwie dłońmi i łopatką cukierniczą formujemy 4 mniejsze kule. Formowanie polega na zaciąganiu ciasta pod spód tak aby powstała idealna kula o nieprzerwanej powierzchni. Kule układamy na blacie lub blaszce. Lekko zwilżamy oliwą i przykrywamy folią. Teraz rozpocznie się ostatnie wyrastanie. Czas około 1 godziny. Ciasto prawie podwoi swoją objętość.

7. W tym czasie możemy w piekarniku umieszczamy kamień do pizzy (jeśli go posiadamy) i rozgrzewamy go na maksymalnej temperaturze na jaką pozwala piekarnik. Jeżeli nie posiadasz kamienia do pizzy rozgrzej piekarnik do 210 stopni C.

8. Przygotowujemy też większą miskę z mąką.

9. Jeżeli mamy wyrośnięte ciasto przystępujemy do formowania bagietek. Najpierw jedna porcja ciasta ląduje delikatnie w misce z mąką. Obtaczamy lekko jedną i drugą stronę ciasta. Dalej umieszczamy je na blacie i formujemy ok. 30cm bagietkę. Kiedy mamy już ją gotową skręcamy ją jeszcze kilkukrotnie aby nabrała atrakcyjniejszego kształtu.
Cały czas pracujemy z ciastem delikatnie aby nie rozerwać pęcherzyków powietrza, które zebrało się w środku. To ono będzie odpowiadało za otwory w pieczywie. Jeżeli mamy oczekiwany kształt przenosimy na kawałek papieru do pieczenia i umieszczamy na blaszce lub specjalnej formie do wypieku bagietek.
Podobnie działamy z pozostałymi porcjami ciasta.
10. Bagietki wypiekamy w temp. 210 stopni C, aż się zarumienią - czas zależny od wybranego sposobu wypiekania (z kamieniem do pizzy lub bez). Bez kamienia będzie to około 25min. z rozgrzanym kamieniem ok. 11-13min.

11. Upieczone bagietki wyjmij za pomocą łopaty do pizzy na kratkę. Pozwól im spokojnie przestygnąć.
12. Tak przygotowane włoskie bagietki można podawać na ciepło i zimno. Doskonały dodatek do przeróżnych potraw.

Smacznego!


Bagietki (styl włoski)


Świetnie, że tutaj jesteś! Mam żywą nadzieję, że zagościsz u nas na dłużej.

Zapraszamy do śledzenia profilu na Facebooku i Instagramie.
Jeżeli skorzystasz z naszego przepisu zachęcamy Cię do wysłania zdjęcia swojego dzieła na kontakt@kielkimaku.pl - Zdjęcia (za Twoją zgodą) opublikujemy w galerii w profilu Kilkismaku na Facebooku.


Podoba się przepis?
Chcesz być informowany o nowych inspiracjach na Thermomix
zostaw nam kontakt << Dołącz do nas TUTAJ >>

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi ...
Przygotowałeś ten przepis? Oznacz go na Instagramie lub FB -> #kielkismaku @zabawaslawomir i daj mi o tym znać! Dziękuję!


Autor: kielkismaku.pl
Sernik mango Tarta z budyniem truskawkowym (Thermomix) Kawowo-krówkowa kanapka z orzechami Pavlova - Tort bezowy z bitą śmietaną i owocami

Codzienne wyjazdy Holandia


Autor tej strony udostępnia przepisy za darmo. Korzystaj więc z nich do woli.
Jeżeli udostępniasz przepis z tej strony podaj jej adres ( www.kielkismaku.pl ) - to zupełne minimum jakie możesz zrobić, aby pokazać, że szanujesz pracę innych.
Jeżeli serwis jest dla Ciebie pomocny poleć go innym - będą Ci wdzięczni.
--- Powrót do wyszukiwania przepisów



Redakcja poleca: Kiełki brokuła


Kiełki brokuła (Brassica) zawierają bardzo duże ilości sulfofranu, dzięki czemu wykazują silne działanie przeciwnowotworowe. Warto wiedzieć, że zawartość sulfofranu w kiełkach jest 20 do 30 razy większa niż w dojrzałej roślinie.
Ponadto kiełki brokuła pomagają obniżyć ciśnienie krwi, zapobiegają chorobom układu krwionośnego i udarom mózgu, a także dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów wzmacniają układ odpornościowy i nerwowy.

Badania wskazują również na to, iż zawarte w kiełkach brokuła substancje antybakteryjne zwalczają szczepy bakterii Helicobacter pylori, których obecność w organizmie zwiększa ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak zapalenie żołądka typu B (mogące prowadzić do powstania nowotworu) i wrzody trawienne.

Są też jednym z najbardziej znanych skoncentrowanych źródeł glukozynolanów, takich jak glukorafanina. Ta ostatnia jest szczególnie obecna w kiełkach brokułów. Wykazano, że, glukozynlany pomagają podnieść próg wrażliwość na insulinę i obniżać poziom cukru we krwi.

Należy pamiętać też, że najlepszym sposobem na pobranie jak największej ilości składników odżywczych jest delektowanie się kiełkami brokułów najlepiej w stanie surowym.

Kiełki brokuła to pierwszy kandydat do surówek i kanapek - pikantne w smaku.
Najwięcej sulfofranu znajduje się w młodych, 4-5 dniowych siewkach. Zbyt długie przechowywanie w lodówce powoduje utratę tej cennej substancji, dlatego też najlepiej jest spożywać świeżo wyhodowane kiełki brokuła.

czytaj więcej...


Inne artykuły - ( 6 )

Z jakich przyczyn może pojawić się krwawienie z nosa?Prawdziwe miody polskie - dlaczego warto je kupować? Dowiedz się, gdzie znaleźć najlepszeKiełki hodowane w woreczkach...Czy kiełki wszystkich roślin nadają się do spożycia?