Klasyczne miodowo-piernikowe ciasto przełożone masą z kaszy manny i kajmakiem. W niektórych miejscach znane też jako ciasto czeskie, miodownik z kaszą manną lub po prostu grysikowiec. Potrzebne składniki: KREM Z KASZY MANNY:- 650g mleka 3,2% - 90g kaszy manny - 90g cukru ---- - 100g cukru pudru - 150g masła w temp. pokojowej - 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii CIASTO:- 500g mąki pszennej - 1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej - 130g cukru pudru - 2 jajka - 200g masła, schłodzonego pokrojonego na kawałki - 40g miodu (np. lipowy) - 1 szczypta soli - czubata łyżeczka przyprawy korzennej do pierników POLEWA CZEKOLADOWA:- 100g gorzkiej czekolady (o zawartości 70% kakao) - 80g masła pokrojonego w kawałki DEKORACJA:- 30g pestek słonecznika - 30g orzechów włoskich łuskanych DODATKI:- 200g masy kajmakowej lub krówkowej (można też zastąpić dżemem z czarnej porzeczki) |
Przygotowanie w Thermomix
1. Założyć motylek. Do naczynia miksującego wlać mleko, dodać kaszę mannę i cukier, podgrzać 11 min| 90 stopni C | obr. 2 . Podczas gotowania nie zakrywaj otworu w pokrywie miarką thermomix-a, aby swobodnie parowało. Zdjąć motylek. Przełożyć do innego naczynia, odstawić do przestygnięcia.
2. Do naczynia miksującego wsypać mąkę, dodać sodę oczyszczoną, 130g cukru pudru, jajka, 200g masła, miód, sól i przyprawę do pierników, wymieszać pomagając kopystką (20 sek. | obr. 5) Następnie wyrobić przy pomocy kopystki (1 min. | Interwał).
3. Ciasto wyjąć z naczynia miksującego i uformować kulę, zawinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki na 30 min. Umyć i osuszyć naczynie miksujące.
4. Do naczynia miksującego włożyć 150g masła, dodać 100g cukru pudru i ekstrakt z wanilii, wymieszać 2 min. | obr. 3 .
5. Założyć motylek Ustawić 1min. | obr. 3, w tym czasie stopniowo dodawać przez otwór w pokrywie naczynia miksującego wcześniej ugotowaną i przestudzoną zupełnie kaszę mannę. Przełożyć do innego naczynia, odstawić do lodówki. Umyć naczynie miksujące.
6. Rozgrzać piekarnik do temp. 180 stopni C. Największą blachę (patrz wskazówki) wyłożyć papierem do pieczenia, odstawić.
Można też bezpośrednio przed pieczeniem wyraźnie pokroić całość na 4 równe części. Najlepiej dopasuj wielkość jednej z części ciasta do formy w jakiej później będzie składane ciasto (a jeśli takiej nie masz) to w większej formie za pomocą folii metalowej dopasowujesz wielkość formy i w niej składasz ciasto (nie będzie podczas składania wychodził krem na boki).
Jeżeli masz czas i chcesz piec podkłady po 1 lub 2. Można od razu w mniejszej formie / formach piec i później w tej samej je składać z kremem. Trochę to jednak strata czasu przy tym jak się piecze wszystko na raz.
7. Ciasto wyjąć z lodówki i rozwałkować na całej powierzchni blachy wyłożonej papierem do pieczenia, piec 15min (180 stopni C). Ciasto wyjąć z piekarnika i od razu pokroić na 4 równe prostokąty. Odstawić do całkowitego ostudzenia.
Polewa czekoladowa:
8. Do naczynia miksującego włożyć czekoladę, rozdrobnić 4sek. | obr. 7. Czekoladę zgarnąć kopystką ze ścianek na dno naczynia miksującego. Dodać masło, pestki słonecznika i orzechy - podgrzać 3 min. 30 sek. | 50 stopni C | obr. 3.
9. W formie dopasowanej do wielkości pokrojonego podkładu ciasta jedną warstwę ciasta posmarować 1/3 całkowitej ilości masy kajmakowej, następnie nałożyć 1/3 kremu z kaszy manny. Czynność powtarzać na kolejnych 2 podkładach z ciasta aż do wyczerpania kremu. Na ostatnią warstwę ciasta wylać tylko polewę czekoladową. Ciasto odstawić do lodówki na około 2 godziny. Podawać schłodzone. Ciasto najlepiej smakuje następnego dnia, świetnie przechowuje się w lodówce nawet kilka dni, a z każdym dniem smaczniejsze.
Smacznego!
WSKAZÓWKI
1) Podczas wyrabiania i wałkowania ciasta staraj się jak najmniej dotykać je rękoma. Wszystkie ciasta na bazie masła bardzo szybko się rozgrzewają w kontakcie z dłońmi przez co ich formowanie staje się trudniejsze.
2) Jeżeli ciasto wydaje Ci się zbyt luźne, niewygodne do wałkowania umieść je w lodówce na kilka minut. Poprawi się jego konsystencja.
3) Podczas wałkowania ciasta możesz pomagać sobie podsypująć niewielką ilość mąki. Ułatwi to rozwałkowanie ciasta.
4) Ciasto możesz rozwałkować od razu na papierze do pieczenia. Unikniesz w ten sposób konieczności podnoszenia go i przekładania. Rozwałkowane ciasto wystarczy dociąć np. nożem do pizzy do oczekiwanego rozmiaru i umieścić na blaszce wraz z papierem do pieczenia.
5) Gotowe ciasto będzie smaczniejsze gdy pozwolisz mu poleżeć kilka godzin w chłodnym miejscu. Podkłady z ciasta w poszczególnych warstwach zrobią się aromatyczne i wilgotne. Po upieczeniu podobnie jak pierniki ciasto jest bardzo kruche
Autor tej strony udostępnia przepisy za darmo. Korzystaj więc z nich do woli.
Jeżeli udostępniasz przepis z tej strony podaj jej adres ( www.kielkismaku.pl ) - to zupełne minimum jakie możesz zrobić, aby pokazać, że szanujesz pracę innych.
Jeżeli serwis jest dla Ciebie pomocny poleć go innym - będą Ci wdzięczni.
--- Powrót do wyszukiwania przepisów