Składniki: Masa budyniowa: Beza (pierzynka): Śliwki: |
Przygotowanie w Thermomix
Gotowym ciastem wylepiamy formę (ok. 20-25 cm), zawijamy folią spożywczą i umieszczamy w lodówce na minimum 30 minut.
Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni C. Schłodzone ciasto nakłuwamy widelcem.
Układamy na nim krążek papieru do pieczenia i przysypujemy np. grochem. (patrz zdjęcia)
Pieczemy 15 min w temp. 180 stopni C. Po tym czasie wyjmujemy groch i papier i podpiekamy jeszcze 5 min w temp. 180 stopni C.
Śliwki:
(12-15 szt. zależnie od wielkości formy do pieczenia) myjemy i osuszamy.
Wyjmujemy pestki i kroimy na ćwiartki. Śliwki należy ułożyć skórką do spodu ciasta na całej powierzchni upieczonego wcześniej podkładu pod tartę.
Masa budyniowa:
5 żółtek kurzych i cukier puder ucieramy na kogiel mogiel. (Obroty 3,5 z motylkiem, czas ok. 2 minut.)
Dalej dodajemy 50g masła (w temp. pokojowej), 1 łyżkę budyniu śmietankowego w proszku i serek kremowy (np. homogenizowany). Ustawiamy czas 3 min, obroty 3,5 z motylkiem, temperatura 37 stopni C.
Gotową masą budyniową zalewamy delikatnie śliwki umieszczone wczesniej na podkładzie do tarty.
Pianka - pierzynka
W suchym i czystym naczyniu miksującym umieszczamy białka i szczyptę soli.
Zakładamy motylek. (Obroty 3,5 - czas około 3,5 min.) Kiedy piana jest już ubita dosypujemy po łyżce cukru nadal ubijając (Obroty 3,5 - czas około 1-2 min.) aż piana będzie lśniąca i sztywna)
Na koniec ubijania dodajemy 2 łyżki budyniu śmietankowego w proszku i jeszcze kilka sekund mieszamy. Wykładamy na ciasto i umieszczamy w rozgrzanym piekarniku.
Pieczemy: 10 minut w temperaturze 180 stopni C, dalej 30-35 min w temperaturze 160 stopni C. po tym czasie wyłączamy piekarnik i pozwalamy odpocząć tarcie jeszcze z 15 min.
Ciasto wyjmujemy z piekarnika, przed krojeniem dobrze jest jeszcze poczekać z godzinę, aby ciasto wystygło. Wiem, że to trudne :) tak czekać ... ale jeżeli zależy nam na ładnych porcjach i wygodnym krojeniu może to być czynność niezbędna.
Smacznego.
WSKAZÓWKI:
W przepisie użyto śliwki żółte, ale równie dobrze a może nawet lepiej sprawdzą się popularne śliwki węgierki. Ważne aby nie była to odmiana bardzo soczysta.
Do pieczenia tart używam foremek z wyjmowalnym dnem. Bardzo wygodnie jest wyjąć z takiej foremki gotową tartę aby zobaczyć jej pięknie wyrzeźbione brzegi.
Przy ubijaniu piany najważniejszym jest aby dopilnować czystości naczynia przed ubijaniem i aby było dokładnie suche.
Autor tej strony udostępnia przepisy za darmo. Korzystaj więc z nich do woli.
Jeżeli udostępniasz przepis z tej strony podaj jej adres ( www.kielkismaku.pl ) - to zupełne minimum jakie możesz zrobić, aby pokazać, że szanujesz pracę innych.
Jeżeli serwis jest dla Ciebie pomocny poleć go innym - będą Ci wdzięczni.
--- Powrót do wyszukiwania przepisów