Składniki na 2 chlebki: - 20g drożdży świeżych, |
Przygotowanie w Thermomix
Przygotowanie:
1. Wszystkie składniki na chlebki umieść w naczyniu miksującym. Wymieszaj dokładnie (15 sek. | obr.3) Dalej wyrabiamy ciasto (3 min. | obr. Interwał)
2. Rozgrzej piekarnik do 50 stopni C. Przygotuj foremki w których upieczesz chlebki.(Najlepsze będą niewielkie okrągłe, żaroodporne naczynia. Jeżeli takich nie masz może to być dowolna blaszka lub okrągła tortownica, trzeba tylko wtedy pilnować aby ciasto nie przerosło, bo rozleje się na boki).
3. Wyrobione ciasto wyjmujemy z naczynia miksującego. Dzielimy na dwie równe części ok. 350g-400g. Odrywamy niewielką ilość ciasta, która posłuży nam na zrobienie uchwytów (patrz zdjęcie).
4. Naczynia smarujemy lekko olejem, a jeżeli używasz foremki lub tortownicy spód trzeba wyłożyć papierem do pieczenia.
5. Z ciasta formujemy dwie kule. Każdą umieszczamy pośrodku w naczyniu, w którym będzie pieczony chlebek. Z pozostałej części ciasta formujemy uchwyty (patrz zdjęcie). Dalej wbijamy pośrodku kuli palec aż do dna aby powstał otwór (jeżeli ciasto się klei do palca posmaruj go lekko olejem). W powstały otwór wkładamy nasze uchwyty. Tak przygotowane ciasto smarujemy jajkiem rozbitym z łyżką wody lub po prostu samą oliwą z oliwek.
6. Przygotowane chlebki umieszczamy w piekarniku rozgrzanym do 50 stopni C i pozostawiamy tam zamknięte aż prawie podwoją swoją objętość. (może to trwać nawet do godziny w zależności od warunków i temperatury składników użytych do wyrobienia ciasta).
7. Kiedy mamy już wyrośnięte chlebki podnosimy temperaturę w piekarniku do 180-200 stopni C i wypiekamy ok. 30-35 minut. Po upieczeniu będą rumiane.
Wyjmujemy je z piekarnika, wyjmujemy z foremki i odstawiamy do przestygnięcia na kratkę. Pozostawione w naczyniu w którym wypiekaliśmy będą wilgotne od spodu dlatego lepiej wyjąć je na kratkę, aby swobodnie wystygły.
8. Zimne chlebki formujemy w nasze miseczki. Odcinamy kapelusz, który posłuży nam jako przykrywka. Ze środka chlebka wyjmujemy część środkową pozostawiając ok. 1,5-2cm, które ugniatamy lekko wzmacniając ścianki naszego chlebka (patrz zdjęcie).
9. W tak przygotowanych chlebkach możemy podać naszą ulubioną zupę. Efekt godny pozazdroszczenia, gdy na stół wychodzą pachnące chlebki z gorącą zupą (np. żurkiem).
Wskazówki:
# Jeżeli wlejemy zupę możemy chlebki jeszcze lekko podpiec z zupą w rozgrzanym piekarniku - będą jeszcze bardziej aromatyczne podczas podania.
# Chlebki można przygotować dzień wcześniej i podgrzać przed podaniem w piekarniku. Ułatwi to nam nieco logistycznie podanie zupki w chlebku.
# Naturalny aktywny zakwas żytni dodany do ciasta poprawi smak pieczywa.
Smacznego!
Autor tej strony udostępnia przepisy za darmo. Korzystaj więc z nich do woli.
Jeżeli udostępniasz przepis z tej strony podaj jej adres ( www.kielkismaku.pl ) - to zupełne minimum jakie możesz zrobić, aby pokazać, że szanujesz pracę innych.
Jeżeli serwis jest dla Ciebie pomocny poleć go innym - będą Ci wdzięczni.
--- Powrót do wyszukiwania przepisów