Domowy serek a'la ricotta z pesto

Popularne frazy: -> domowy ser biały, ser z mleka, przepis na ser z thermomixa, ricotta domowa, jak zrobić ricottę w domu, ser ricotta z thermomix, ser biały z thermomix, piknik, śniadanie, ser z pesto, farsz do ravioli



Domowy serek a'la ricotta z pesto
 
 

Obserwuj co trafia pod nóż -> Dołącz tutaj


Składniki na ser:

- 1,8 - 2 litrów mleka 3,2% (najlepsze będzie to wprost od krowy, dobre też jest butelkowane ze sklepu, a unikać trzeba UHT)
- 50 ml soku wyciśniętego z cytryny



(z tych składników powinno wyjść ok. 400g serka ricotta)


Składniki na pesto:

- 50 g słonecznika łuskanego
- 50 g pomidorów suszonych z oliwy
- 4-5 gałązek bazylii (tylko liście)
- 30 g ser Grana Padano lub Parmezan (w kawałkach)
- 30 g oliwy z oliwek
- 1 ząbek czosnku
- szczypta soli do smaku


Chcesz być informowany o nowych inspiracjach na Thermomix
<< Dołącz do grupy VIP >>





Przygotowanie w Thermomix




1) Mleko przelej do naczynia miksującego. (Obroty 2.5, czas ok. 15-16 min. temp. 90 stopni) - ogrzewamy mleko.

2. Gdy mleko osiągnie temperaturę 90 stopni C do naczynia przez otwór wlewamy sok wyciśnięty z cytryny. Delikatnie mieszamy (1 min. | temp. 90 | obroty 2).

3. Wyłączamy Thermomix i pozostawiamy zawartość w zamkniętym naczyniu miksującym już bez mieszania na około 30 minut.

4. Koszyczek umieszczamy w większej miseczce i wykładamy go lnianą lub bawełnianą ściereczką.

Gorąco polecamy! Jeżeli ktoś dysponuje rożkiem serowarskim lub koszyczkiem do robienia sera - to właśnie dobra chwila, aby go użyć. Można nim zastąpić krok z koszyczkiem thermomix-a i ściereczką. Bardzo wygodna metoda przygotowania sera.

5. Odsączamy skrzep serowy delikatnie przelewając przez koszyczek. Gdy oddzieli się większa ilość serwatki to serek pozostawiamy w koszyczku.

6. Nie trzeba myć naczynia. Przystępujemy do przygotowania pesto.
Wszystkie składniki na pesto umieść w naczyniu miksującym. Blendujemy dokładnie (10-15 sek. | obroty 6-10), kopystką zgarniamy zawartość naczynia, która przykleiła się do ścianek i ponownie blendujemy (10-15 sek. | obroty 6-10). Można powtórzyć 2-3 razy blendowanie do dokładnego połączenia się składników.

7. Do przygotowanego pesto dodajemy wcześniej przygotowany ser ricotta. Dokładnie mieszamy (30 sek. | obroty 4-5). Gotowy serek można stosować już w innych przepisach lub umieścić w koszyczku do formowania serów i odstawić do lodówki na kilka godzin.

8. Serek mamy gotowy. Przechowujemy w lodówce. Smakuje doskonale z oliwą z oliwek. Można go z powodzeniem używać do przygotowywania przekąsek (np. kuleczki z serka ricotta z oliwką w środku, lekko obtoczone w wiórkach serowych i przyprawach.)
Doskonale sprawdzi się też jako farsz w ravioli.


Czekamy na Wasze inspiracje wykorzystania serka i życzymy smacznego!



Serek delikatny i kremowy wraz z upływem czasu lekko twardnieje. Po schłodzeniu można go nawet pokroić w plastry, które śmiało można wykorzystać jako przystawkę na stół wraz z ziołami, oliwką z oliwek.

Bardzo dobrze smaruje się na pieczywie z dodatkiem np. kiełków rzodkiewki lub kozieradki.




Podoba się przepis?
Chcesz być informowany o nowych inspiracjach na Thermomix
zostaw nam kontakt << Dołącz do nas TUTAJ >>

Sprawdziłaś/eś przepis? Wyszło super?
Wyślij nam zdjęcie swojego dzieła ... umieścimy je na stronie.
Aby wysłać zdjęcie dołącz je do maila na adres: kielki@smaku.pl
Życzymy smacznego i czekamy na Twoją fotkę!


Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi ...
Autor: kielkismaku.pl
Mirelki Pavlova - Tort bezowy z bitą śmietaną i owocami Sylwestrowy tort Borysa Sernik mango

Codzienne wyjazdy Holandia


Autor tej strony udostępnia przepisy za darmo. Korzystaj więc z nich do woli.
Jeżeli udostępniasz przepis z tej strony podaj jej adres ( www.kielkismaku.pl ) - to zupełne minimum jakie możesz zrobić, aby pokazać, że szanujesz pracę innych.
Jeżeli serwis jest dla Ciebie pomocny poleć go innym - będą Ci wdzięczni.
--- Powrót do wyszukiwania przepisów



Redakcja poleca: Kiełki brokuła


Kiełki brokuła (Brassica) zawierają bardzo duże ilości sulfofranu, dzięki czemu wykazują silne działanie przeciwnowotworowe. Warto wiedzieć, że zawartość sulfofranu w kiełkach jest 20 do 30 razy większa niż w dojrzałej roślinie.
Ponadto kiełki brokuła pomagają obniżyć ciśnienie krwi, zapobiegają chorobom układu krwionośnego i udarom mózgu, a także dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów wzmacniają układ odpornościowy i nerwowy.

Badania wskazują również na to, iż zawarte w kiełkach brokuła substancje antybakteryjne zwalczają szczepy bakterii Helicobacter pylori, których obecność w organizmie zwiększa ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak zapalenie żołądka typu B (mogące prowadzić do powstania nowotworu) i wrzody trawienne.

Są też jednym z najbardziej znanych skoncentrowanych źródeł glukozynolanów, takich jak glukorafanina. Ta ostatnia jest szczególnie obecna w kiełkach brokułów. Wykazano, że, glukozynlany pomagają podnieść próg wrażliwość na insulinę i obniżać poziom cukru we krwi.

Należy pamiętać też, że najlepszym sposobem na pobranie jak największej ilości składników odżywczych jest delektowanie się kiełkami brokułów najlepiej w stanie surowym.

Kiełki brokuła to pierwszy kandydat do surówek i kanapek - pikantne w smaku.
Najwięcej sulfofranu znajduje się w młodych, 4-5 dniowych siewkach. Zbyt długie przechowywanie w lodówce powoduje utratę tej cennej substancji, dlatego też najlepiej jest spożywać świeżo wyhodowane kiełki brokuła.

czytaj więcej...


Inne artykuły - ( 4 )

W jaki sposób przechowujemy gotowe kiełki?Butelka z wkładem filtrującym - twój towarzysz podczas letnich wypadów!Centrum Medyczne w Niepołomicach - kompetencja i zaangażowanie na pierwszym miejscuSłodkie dzieciństwo - które z popularnych batoników mają najwięcej kalorii