Jak przygotować ogród do zimy
Jak przygotować ogród do zimy


Wbrew pozorom, przygotowanie ogrodu do zimy nie jest tak trudne, jak się powszechnie wydaje. Wystarczy jedynie odpowiednio zabezpieczyć nasze rośliny przed mrozami, aby na wiosnę były piękne.
Chcesz być informowana/y o nowych artykułach?
<< Dołącz do nas TUTAJ >>Prawidłowe zabezpieczenie roślin na zimę


Okres jesienny to szczególny czas, kiedy powinniśmy otoczyć opieką rośliny w naszym ogrodzie. Niestety pierwsze przymrozki, jak i zimowe zawieje mogą zniszczyć uprawiane przez nas kwiaty oraz różnorodne drzewka. Z tego powodu jak już wcześniej wspomniano, warto otoczyć je szczególną opieką.


Przede wszystkim należy pamiętać, iż zanim zdecydujemy o okryciu naszych roślin na zimę, powinniśmy je odpowiednio przyciąć. Jeżeli zauważyliśmy suche gałęzie przy naszych drzewach, a także uschnięte łodygi, warto je usunąć.


Tak wypielęgnowane rośliny możemy kolejno osłonić przed mroźnymi wiatrami. Niestety od kilku lat w naszym kraju zima jest mroźna, jednak bez śniegu. Słabe opady śniegu sprawiają, iż nasze rośliny, a w szczególności ich korzenie, są bardziej narażone na przemrożenie i tym samym na różnego rodzaju uszkodzenia. Warto wiedzieć, iż wysoka pokrywa śnieżna ochrania korzenie roślin przed przemrożeniem. W przypadku jej braku, powinniśmy sami zadbać o nasze ogrodowe skarby. Przede wszystkim warto wysypać korą miejsce wokół pnia sadzonki. Również należy okryć małe drzewa i krzewy agrowłókniną. Jest to idealny materiał, który nie tylko chroni przed wiatrem oraz śniegiem, ale również i przepuszcza powietrze. Często wiele osób zamiast wspomnianego produktu stosuje do osłony roślin zwykły, szary papier. Z pewnością jest znacznie tańszy niż agrowłóknina, jednak bardzo szybko chłonie wilgoć, przez co nie jest trwały.


dzika róża


Pielęgnacja oczka wodnego


Jeżeli posiadamy ogród, w którym znajduje się również oczko wodne, nie możemy zapominać także o jego prawidłowej konserwacji. Niestety, jeśli zaniedbamy ten element wyposażenia naszego ogrodu, może on w czasie mroźnej zimy ulec zniszczeniu. Z tego powodu w okresie jesiennym, dobrze jest je całkowicie oczyścić. W tym celu należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia zarówno z całego obszaru oczka wodnego, jak i również z pomp zewnętrznych oraz dodatkowych filtrów. Należy dokładnie oczyścić oraz obejrzeć wszelkie dodatkowe urządzenia, jakie są nam w ciągu lata potrzebne do utrzymywania oczka wodnego. Ważne jest również, aby pamiętać o usunięciu wody z węży połączonych z fontanną, ponieważ w przeciwnym razie, nadchodzące mrozy mogłyby całkowicie uszkodzić nasz sprzęt. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku powierzchni oczka. Jeżeli nie rosną w nim żadne rośliny, które potrzebowałyby stałego dostępu do wody, warto pozbyć się wszelkiej wody z naszego wyposażenia ogrodu. Dzięki temu również zminimalizujemy ryzyko uszkodzeń.


Z pewnością dokładne oczyszczenie urządzeń, które są elementami wyposażenia naszego oczka jest bardzo ważne, jednak jeżeli jest to większy zbiornik, nie możemy zapominać o wykuciu przerębla, który umożliwi naszym zwierzętom oddychanie. Często zdarza się, iż wiele osób o tym zapomina. Jest to ogromny błąd, ponieważ zaniedbując tą czynność, możemy narazić się na liczne straty. Również warto dodać, iż wykucie przerębla w miarę możliwości nie powinno odbywać się mechanicznie. Niestety często ryby boją się hałasu, a także powstałych drgań mechanicznych. Doskonałym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zrobienie otworu za pomocą gorącej wody. Wrzątek idealnie rozpuści lód w dowolnym miejscu, a nasze zwierzęta będą cieszyły się spokojem.


Co z pozostałym wyposażeniem ogrodu?


Nie możemy zapominać, iż oprócz roślin, a także drzew oraz krzewów, w naszym ogrodzie znajduje się także różnego rodzaju wyposażenie. Są to przede wszystkim stoły oraz krzesła. Tego typu produkty wykonane są z bardzo różnorodnych materiałów, jednak nie zmienia to faktu, iż pozostawione w ogrodzie na zimę, mogą ulec zniszczeniu. Z tego powodu wraz z nadejściem chłodniejszych dni, gdy wspomniane meble ogrodowe nie będą już przez nas tak intensywnie użytkowane jak podczas lata, warto je schować w suche miejsce. Idealnym rozwiązaniem jest magazynowanie ich w piwnicy, czy też w przydomowym garażu lub zamykanej stodole. Bardzo ważne jest, aby w pomieszczeniu, gdzie będziemy przechowywać meble, nie było wilgoci. Jest to czynnik niepożądany, ponieważ w przypadku mebli, które zawierają metalowe elementy, bardzo łatwo o korozję. Również meble wykonane z drewna nie będą wyglądały estetycznie, gdy wyciągniemy je na wiosnę. Zatem pierwszą i najważniejszą rzeczą, o której powinniśmy pamiętać odnośnie wyposażenia naszego ogrodu, jest jego odpowiednie magazynowanie.


Jednak nie możemy również zapominać o dokładnym oczyszczeniu wspomnianych mebli, zanim zdecydujemy się je schować. W zależności od rodzaju materiału, z jakiego zostało wykonane nasze wyposażenie, powinniśmy zastosować różne techniki konserwacji. Meble, do których wyprodukowania wykorzystano tworzywo sztuczne, możemy umyć za pomocą miękkiej ściereczki i dowolnego płynu do naczyń. Jeżeli zdarzy się, iż są silnie zabrudzone, wówczas idealnym rozwiązaniem jest wykorzystanie nieco bardziej silnego środka chemicznego, jakim jest przykładowo żel do wanien akrylowych. Jednak należy pamiętać, iż środek, który jest przez nas używany do czyszczenia mebli, powinien charakteryzować się bardzo delikatną strukturą. Użycie przykładowo proszków, charakteryzujących się silnym działaniem ścierającym, może uszkodzić tworzywo sztuczne.
Z kolei meble drewniane dobrze jest oczyścić myjką ciśnieniową lub też wykorzystać do konserwacji specjalny środek, który jest przeznaczony do czyszczenia powierzchni drewnianych. Po wyschnięciu naszych elementów, bardzo dobrze jest je zaimpregnować odpowiednim środkiem.


Często zadajemy sobie pytanie, jak przygotować ogród do zimy. Jesteśmy przekonani, iż jest to bardzo trudne oraz pracochłonne zadanie. Jednak nic bardziej mylnego. Wystarczy jedynie kilka godzin oraz kilka prostych zabiegów w naszym ogrodzie, a nasze rośliny, jak i również pozostałe wyposażenie ogrodu, będą doskonale przygotowane na nadejście największych mrozów.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje min. szeroki wybór mebli ogrodowych (http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe), pergoli, donic ogrodowych i architektury ogrodowej.Inne artykuły - ( 1 )

Zdrowie za grosz, czyli własna hodowla kiełkówKiełki w słoiku - to bajecznie prosteJagodzianki!Pięknie podano do stołu. Kiełki pomogą ozdobić Twoje śniadanie.

Zapiekanki z budki Białe bułeczki Ziołowe bułeczki z pasztetem z nutą chrzanu Bułeczki drożdżowe z sezonowymi owocami

Autor tej strony udostępnia przepisy za darmo. Korzystaj więc z nich do woli.
Jeżeli udostępniasz przepis z tej strony podaj jej adres ( www.kielkismaku.pl ) - to zupełne minimum jakie możesz zrobić, aby pokazać, że szanujesz pracę innych.
Jeżeli serwis jest dla Ciebie pomocny poleć go innym - będą Ci wdzięczni.
--- Powrót do wyszukiwania przepisów