Najczęstsze błędy podczas parzenia kawy
Najczęstsze błędy podczas parzenia kawy




Lubisz kawę, pijesz ją codziennie - a jednak, pomimo wielu prób wykonanych zarówno na sobie, jak i na osobach z bliskiego otoczenia, wciąż nie udaje Ci się przygotować takiego naparu, który kosztujesz w restauracjach? Z pewnością popełniasz wciąż te same błędy, które dyskwalifikują Cię z otrzymania miana idealnego kawosza.




Chcesz być informowana/y o nowych artykułach?
<< Dołącz do nas TUTAJ >>



Kawę lubisz za jej aromat, za to, że dodaje Ci z rana energii, za nieco gorzkawy smak. Nie wyobrażasz sobie poranka bez tego aromatycznego napoju, trzymanego w dłoniach. Ci, którzy rozkoszują się kawą, wspólnie twierdzą, że wykonanie idealnego napoju równa się z prawdziwą sztuką. A jednak niektórym udaje się przygotować całkiem smaczną kawę. W artykule podpowiemy, jakie błędy popełniane codziennie w kuchni, sprytnie odbierają smak tym pysznym ziarnom. Kto wie, być może to właśnie ty je popełniasz?



Kiedy źle dobierasz stopień zmielenia kawy


Do każdego sposobu parzenia kawy, dobiera się inny stopień miałkości ziaren. Jeśli nie dobierzemy go w prawidłowy sposób, kawa będzie nie tylko mało smaczna, ale także może szkodzić naszemu zdrowiu.


Jeśli masz wątpliwość, czy odpowiednio zmieliłeś kawę, zajrzyj na strumień wypływającego naparu. Prawidłowo zmielona kawa wypływa bardzo spokojnie.


Idealnym urządzeniem do mielenia kawy są tradycyjne, młynki ręczne. Nie powodują one rozgrzewania ziaren i ulatniania się aromatu kawy.


Uwaga: kawa zbyt drobno zmielona - najczęściej w młynkach elektronicznych, wypływa z ekspresu tzw. mysim ogonkiem. Kawa zbyt grubo zmielona spowoduje, że w kubku zbierze się lura, rzadka zawiesina.



Woda zbyt twarda


Istotna dla uzyskania aromatu, będzie także jakość wody. Jeśli do parzenia kawy wybierzemy wodę miękką - kawa będzie kwaśna. Jeśli woda będzie twarda - napar nie będzie odpowiednio aromatyczny.


Uwaga, nie zalewajmy także kawy wrzątkiem. To chyba największy błąd popełniany przez kawoszy. Maksymalna temperatura wody nie powinna przekraczać 80 stopni. Aby taką otrzymać, wystarczy bezpośrednio po zagotowaniu wody w czajniku odczekać kilka sekund i dopiero wówczas zalać napar.


Warto pamiętać, że woda która ma zbyt wysoką temperaturę może powodować wydzielanie się z ziaren szkodliwych dla naszego żołądka substancji.


Jeśli tradycyjne parzenie kawy jest dla nas kłopotliwe. Nie do końca wiemy, jak prawidłowo wykonać taką czynność, wyposażmy się w tradycyjny zaparzacz kawy. Wykona za nas większość pracy i przygotuje pyszny napar. Pamiętajmy tylko o tym, by nie przytrzymywać zaparzonej kawy w dzbanku na gorącej płytce. Takie pozostawienie kawy prowadzi do powstawania zmian, które mogą uszkodzić nasz przewód pokarmowy.


Dlatego nie przetrzymujmy kawy na grzejącej się płytce ekspresu lub nie podgrzewajmy kawy zimnej. Takie złe przyzwyczajenia często stosuje się w firmowych biurach, gdzie zawsze pozostaje jakaś nierozdysponowana porcja. Lepiej zrezygnować z zimnej lub podgrzewanej kawy niż nabawić się problemów żołądkowych.







Inne artykuły - ( 1 )

Wpływ koloru oprawek okularów na percepcję twarzy: Perspektywa psychologicznaPomysł na świąteczną dekorację ...KiełkiSmaku to kuchenne eksperymenty - odkrywanie nowych smaków i zaskakujących kombinacji...Jagodzianki!

Azorki - ciasteczka Szarlotka wałecka Makowiec - zawijany Jego wysokość czekoladowo-cukiniowy

Autor tej strony udostępnia przepisy za darmo. Korzystaj więc z nich do woli.
Jeżeli udostępniasz przepis z tej strony podaj jej adres ( www.kielkismaku.pl ) - to zupełne minimum jakie możesz zrobić, aby pokazać, że szanujesz pracę innych.
Jeżeli serwis jest dla Ciebie pomocny poleć go innym - będą Ci wdzięczni.
--- Powrót do wyszukiwania przepisów