Słodko - kwaśny zwiastun wiosny, czyli miłość do placka rabarbarowego
Słodko - kwaśny zwiastun wiosny, czyli miłość do placka rabarbarowego


Wiosną przyroda szaleje i kto tylko może zakochuje się w kim lub w czym się da. Prawdziwi koneserzy wiosny są od lat zakochani bezgranicznie i niezmiennie w pewnej niezwykłej roślinie, która wiosną pojawia się w ogrodach jako jedna z pierwszych. Smakuje jak owoc i głównie do deserów się ją wykorzystuje, ale botanicznie rzecz ujmując jest rabarbar, bo o nim będzie mowa, byliną zaliczaną do warzyw.






Chcesz być informowana/y o nowych artykułach?
<< Dołącz do nas TUTAJ >>




Leczy i smakuje


Właściwości lecznicze rabarbaru, czyli rzewienia przez wieki wykorzystywała medycyna ludowa. Dzisiaj farmaceuci stosują wyciągi z korzenia rzewienia lekarskiego do produkcji środków przeczyszczających. W medycynie chińskiej od niemal pięciu tysięcy lat docenia się działanie przeciwbólowe oraz przeciwnowotworowe rośliny.


Rabarbar zawiera znaczne ilości witaminy C oraz witamin A, E, K, B6, ryboflawiny, tiaminy, niacyny i kwasu foliowego oraz minerałów: wapnia, magnezu, sodu, cynku, potasu, żelaza.


Naukowcy wyizolowali z upieczonego rabarbaru rapontygeninę - polifenol, który hamuje podział i rozrost komórek nowotworowych. Powiedzenie, że ciasto z rabarbarem wybitnie smakuje, to za mało - ono leczy i chroni przed nowotworami! A zapach, jaki unosi się z tego leku umieszczonego w piekarniku, drażni nosy sąsiadów w całej kamienicy i wszyscy nam zazdroszczą popołudniowej kawy.
Rabarbar nie uczula - przeciwnie działa antyalergicznie oraz wspomaga układ krążenia. Potrawy zawierające rabarbar zaleca się przy niedoborach estrogenów, w okresie klimakterium, przy rozroście gruczołu krokowego u mężczyzn, jako lek na trądzik młodzieńczy.


Nie powinni jeść rabarbarowych przysmaków chorzy cierpiący na schorzenia nerek oraz reumatyzm. Oczywiście, niewielki kawałek ciasta nie zaszkodzi na pewno nikomu - tylko znaczne ilości rabarbaru surowego są dla niektórych ludzi zakazanym owocem, a raczej warzywem.


Z czym to jeść


Rabarbar to rzadki przykład warzywa, gdzie z całej rośliny o dość pokaźnych rozmiarach do jedzenia nadają się ogonki liściowe. Mają kolor od zielonego przez różowy do ciemnego malinowego - wraz ze zmianą zabarwienia wzrasta zawartość cukrów w roślinie.


Do spożycia używa się roślin młodych zrywanych w maju i czerwcu. Później ogonki liściowe stają się łykowate i gorzkie. Aby móc cieszyć się smakiem rabarbaru przez cały rok można przygotować przetwory albo zamrozić laski rabarbarowe obrane i pocięte na kawałki.


Klasyką rabarbarową jest kompot - orzeźwiający i gaszący pragnienie lepiej, niż inne napoje. Z racji znacznej zawartości kwasu zarówno kompot, jak sorbety, kisiele, galaretki czy ciasta wymagają użycia sporej ilości substancji słodzących.


Nie wszyscy znają smak rabarbaru w konfiguracji z potrawami wytrawnymi. Sos lub pianka przygotowane na bazie tego warzywa zwykły, nudny kawałek mięsa zamieniają w danie niezwykłe i wykwintne. Wystarczy kilka kawałków rabarbaru podsmażonych na niewielkiej ilości oleju z dodatkiem miodu, aby uzyskać spektakularny smak - słodki, kwaśny... rabarbarowy!







Inne artykuły - ( 1 )

Śledzik, ostatki - koniec karnawału!Jagodzianki!Kilka niesztampowych pomysłów na dania z Thermomix na Walentynki.Pomysł na świąteczną dekorację ...

Pijana zakonnica (przepis na Thermomix) Stefanka - miodownik Kawowo-krówkowa kanapka z orzechami Sok Kubuś

Autor tej strony udostępnia przepisy za darmo. Korzystaj więc z nich do woli.
Jeżeli udostępniasz przepis z tej strony podaj jej adres ( www.kielkismaku.pl ) - to zupełne minimum jakie możesz zrobić, aby pokazać, że szanujesz pracę innych.
Jeżeli serwis jest dla Ciebie pomocny poleć go innym - będą Ci wdzięczni.
--- Powrót do wyszukiwania przepisów