Posiłki ciężkostrawne - dlaczego powinniśmy ich unikać?
Posiłki ciężkostrawne - dlaczego powinniśmy ich unikać?


W tradycyjnej polskiej kuchni dominują potrawy tłuste, smażone oraz ciężkie i zawiesiste sosy. Dietetycy jednak zachęcają nas, by odchodzić od tradycji i unikać takich dań, bo są ciężkostrawne. Dlaczego jest to ważne dla naszego zdrowia?






Chcesz być informowana/y o nowych artykułach?
<< Dołącz do nas TUTAJ >>



Obciążenie układu trawiennego


Układ trawienny pracuje najlepiej, gdy jemy mniej, ale częściej. Dzięki temu nie jest przeciążony, łatwo i szybko może strawić dostarczony pokarm. Nie zalega on długo w żołądku, my nie czujemy się przejedzeni, a dzięki regularnym posiłkom nasz organizm nie tworzy zapasów tłuszczu na wszelki wypadek. Wpływa to pozytywnie nie tylko na nasze zdrowie, ale również na sylwetkę.


Jeśli natomiast spożywamy potrawy tłuste i ciężkie, to nasz organizm może mieć problemy z ich strawieniem. Musi zużyć zdecydowanie więcej energii, by sobie z nimi poradzić, a czas ich trawienia jest również sporo dłuższy. Obciążony jest jednak nie tylko żołądek, ale i wątroba, która musi sobie poradzić z większą ilością tłuszczu oraz jelita, w których mogą tworzyć się złogi tłuszczowe.


Zwiększone ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia


Spożywanie posiłków ciężkostrawnych i tłustych powoduje podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi. Ma to zgubny wpływ na naczynia krwionośne, gdyż prowadzi do odkładania się blaszki miażdżycowej. Efektem jej powstania jest zwężenie prześwitu w naczyniach krwionośnych, czyli miażdżyca, nazywana chorobą cywilizacyjną. Jest to bardzo podstępna choroba, która latami nie daje o sobie znać, lecz znacząco zwiększa ryzyko zawału, udaru czy niedokrwienia kończyn dolnych.


Jak pomóc organizmowi?


Widząc tak wiele groźnych skutków spożywania potraw ciężkostrawnych trudno się dziwić, że dietetycy i lekarze namawiają nas do zmiany nawyków żywieniowych. Jeśli jednak nie jesteśmy na to jeszcze w pełni gotowi lub zgrzeszyliśmy u cioci na imieninach, to trzeba organizmowi pomóc uporać się z trawieniem.


Doskonałym wsparciem układu trawiennego jest stosowanie ziół. Ich niezwykłe właściwości znane są od pokoleń, a liczba osób, które dzięki nim poczuły się lepiej, z pewnością liczona jest w milionach. A zatem, jeśli czujesz, że przesadziłeś z ilością jedzenia, to sięgnij po herbatkę lub nalewkę ziołową. Zawarte w ziołach substancje pomogą pozbyć się uczucia przejedzenia oraz zmobilizują Twój układ pokarmowy do szybszej pracy. Dzięki nim szybciej poczujesz się lepiej. Musisz jednak pamiętać, że zioła pomogą doraźnie i warto traktować je jak swoich sprzymierzeńców łagodzących skutki obżarstwa. Zachęcamy jednak do zmian nawyków żywieniowych, za co cały Twój organizm będzie Ci z pewnością wdzięczny.


Więcej na http://amol.pl/.







Inne artykuły - ( 7 )

Pigwa - niedoceniany owoc z mojego ogródkaCo jeść i pić zimą, by się rozgrzaćMusli na zdrowie

Crumble ze śliwkami Koncentrat i dżem z pigwy lub pigwowca Pomarańczowo - migdałowe ciasto Bagietki (styl włoski)

Codzienne wyjazdy Holandia


Autor tej strony udostępnia przepisy za darmo. Korzystaj więc z nich do woli.
Jeżeli udostępniasz przepis z tej strony podaj jej adres ( www.kielkismaku.pl ) - to zupełne minimum jakie możesz zrobić, aby pokazać, że szanujesz pracę innych.
Jeżeli serwis jest dla Ciebie pomocny poleć go innym - będą Ci wdzięczni.
--- Powrót do wyszukiwania przepisów