Oktoberfest - co warto wiedzieć o największej piwnej imprezie w Europie?
Oktoberfest - co warto wiedzieć o największej piwnej imprezie w Europie?
Nie ma chyba dorosłego Europejczyka, który by nie znał nazwy Oktoberfest. Bawarski festiwal piwa i zabawy to jedna z najbardziej znanych imprez nie tylko w Europie, ale i na świecie. Co więcej, to jeden z największych festynów ludowych świata. Bawarczycy, ubrani w ludowe stroje, świętują i bawią się w towarzystwie przyjezdnych i nie szczędzą sobie (ani innym) złotego trunku w wielkich, litrowych kuflach.


Chcesz być informowana/y o nowych artykułach?
<< Dołącz do nas TUTAJ >>Czego się dowiesz z tego wpisu?  • Skąd wzięła się tradycja Oktoberfestu w Niemczech?

  • Czy warto planować wyjazd do Niemiec w okresie Oktoberfest?

  • Oktoberfest w liczbach.


W skrócie:


Niemcy słyną z tego wydarzenia i nie da się ukryć, że jest to najbardziej rozpoznawalna ludowa impreza w Europie. Zdecydowanie warto znaleźć się tam chociaż raz, ponieważ to nie tylko piwne dożynki w ludowej oprawie, ale przede wszystkim tradycja, której istnienie można już liczyć w setkach lat. Co warto wiedzieć o największym piwnym festiwalu świata i jak zaplanować podróż do Niemiec i do Bawarii, kiedy on trwa?


Skąd się wzięła tradycja Oktoberfestu w Niemczech?


Zanim skupimy się na tradycji i początkach istnienia Oktoberfestu w tej formule, którą znamy obecnie, warto cofnąć się kilkaset lat wstecz, aż do roku 1516. To właśnie wtedy w Niemczech zostało uchwalone Bawarskie Prawo Czystości, które dokładnie określało zasady warzenia złotego trunku oraz to, z jakich składników mógł on powstawać. Od tego okresu powoli zaczyna się historia Oktoberfestów w różnych postaciach, ponieważ wspomniane prawo pozwalało na warzenie piwa wyłącznie między 29 września a 23 kwietnia. Co to oznaczało w praktyce? Należało pozbyć się piwa, które zostało uwarzone w starym sezonie, zanim zaczęto warzyć nowe. Jak najskuteczniej można się go pozbyć bez jego marnowania? Oczywiście, wypić. Właśnie dlatego już w XVI wieku organizowano pierwsze piwne festiwale, podczas których złoty trunek lał się strumieniami do szklanych kufli. I właśnie z tytułu rozpoczęcia nowego sezonu warzenia piwa, data ta przypada akurat na przełomie września i października.


Oktoberfest w obecnej formule odbywa się od 1810 roku. Podczas ludowego festiwalu można się napić piwa wyłącznie z tradycyjnych monachijskich browarów, które podczas warzenia przestrzegają zasad Bawarskiego Prawa Czystości.Czy warto planować wyjazd do Niemiec w okresie Oktoberfest?


Na szczęście to wydarzenie nie powinno mieć większego wpływu na wyjazd do Niemiec. W żaden sposób nie paraliżuje kraju ani nawet regionu Bawarii. Jedyne, co można zaobserwować to wyższe zainteresowanie biletami na samoloty i busy do Niemiec. Europejczycy bardzo chętnie odwiedzają Niemcy w tym okresie, ponieważ Oktoberfest to ogromny kawał tradycji i świetna zabawa.


Aby zorganizować podróż do Niemiec na Oktoberfest wystarczy bilet do Monachium. W pobliżu tego miasta możemy uwzględnić dwa lotniska: Monachium Port Lotniczy i Monachium Memmingen. Trzeba jednak pamiętać, że to drugie w rzeczywistości oddalone jest od miasta o niemal sto kilometrów. Rozsądną opcją są również busy do Niemiec, w przypadku których nie trzeba się martwić o to, że nie dojedziemy do samego centrum miasta. To rozwiązanie praktyczne i tanie. Planując wyjazd do Niemiec na Oktoberfest warto uwzględnić to, że z pewnością w tym czasie miasto będzie mocno obciążone pod względem przybywających w nim turystów. Baza noclegowa może być znacznie ograniczona i dlatego warto zapewnić sobie wcześniej miejsce do spania. Podróż do Niemiec, do Bawarii na przełomie września i października bez pewnego miejsca noclegowego może się okazać przykrym albo bardzo kosztowym doświadczeniem.


Oktoberfest w liczbach


Nie da się ukryć, że piwo to jeden z najchętniej spożywanych alkoholi świata. Jego różne rodzaje, smaki, delikatna goryczka, złoty kolor i chłodna temperatura, urzekają koneserów w Europie i na świecie. Nic więc dziwnego, że podczas całego festiwalu Oktoberfest w Monachium może powstać zapis wydarzeń w liczbach. I to liczbach imponujących.


6 milionów ludzi - tyle osób średnio bierze udział w bawarskim festiwalu piwnym.


5 milionów litrów piwa - tyle najczęściej zostaje wypite podczas Oktoberfestu.


1 litr - tak duży jest kufel, w którym dostaniemy piwo na festynie.


14 hal piwnych - tyle czeka na przyjezdnych, którzy chcą skosztować niemieckiego specjału.


10 000 miejsc siedzących - aż tyle znajdziemy na terenie festiwalu. To miejsca, w których możemy odpocząć, spotkać się ze znajomymi i cieszyć rozmową - oczywiście w towarzystwie złotego napoju.


15-17 dni - tyle najczęściej trwa Oktoberfest.


Liczby mówią same za siebie - Oktoberfest to wielkie wydarzenie, które przyciąga wielu ludzi w różnych zakątków Europy i świata.


Podsumowanie


Jeśli zaplanujemy podróż do Niemiec na przełomie września i października, zdecydowanie warto na swojej trasie zaznaczyć także Monachium. Nawet jeśli nie przepadasz za piwem (ale naprawdę ktoś może nie przepadać?), to w czasie Oktoberfestu można poznać wspaniałą, wesołą i otwartą tradycję Bawarczyków, którzy w swoich pięknych ludowych strojach zapraszają gości na festiwal i bawią się wraz z nimi od zmierzchu do świtu.


kielkismaku.pl

Inne artykuły - ( 3 )

Kiełki to samo zdrowie!Hiszpańskie ciasto na stole i już czujemy wiosnęCzęsto zadajesz sobie pytanie - jak przyprawiać kasze?Szlachetne obżarstwo, czyli jak Święty Marcin zasłużył się łasuchom

Tarta z budyniem truskawkowym (Thermomix) Pasztet wałecki - pasztet babci Uli Chrupiące kawowe gofry - fit Torcik Kubuś

Codzienne wyjazdy Holandia Belgia Niemcy


Autor tej strony udostępnia przepisy za darmo. Korzystaj więc z nich do woli.
Jeżeli udostępniasz przepis z tej strony podaj jej adres ( www.kielkismaku.pl ) - to zupełne minimum jakie możesz zrobić, aby pokazać, że szanujesz pracę innych.
Jeżeli serwis jest dla Ciebie pomocny poleć go innym - będą Ci wdzięczni.
--- Powrót do wyszukiwania przepisów